www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC a 6. generace CoWoS: začne výroba čipů pro až 12 HBM

TSMC a 6. generace CoWoS: začne výroba čipů pro až 12 HBM
, , aktualita
Společnost TSMC mohutně investuje do nových technologií pouzdření, které sama nově označuje jako 3D Fabric. Nyní se povídá, že má začít výroba již šesté generace CoWoS pro až 12 HBM.   
K oblíbeným
reklama
TSMC už využívá řadu technologií pokročilého pouzdření čipů, což se v podstatě vždy točí především kolem různých způsobů, jak efektivně propojit menší čipy do jednoho velkého celku. V srpnu jsme se dozvěděli, že těmto technologiím firmy TSMC můžeme souhrnně říkat 3DFabric, čili jde o Integrated Fan Out (InFO-R), Chip on Wafer (COW) a Wafer-on-Wafer (WoW) a právě i o známý Chip-on-Wafer-on-Substrate (CoWoS). 
 
 
CoWoS je jednoduše technologie využívající křemíkové interposery, čili destičky s velmi hustou spletí spojů, které umožní propojení několika složitých čipů. V praxi to bývají především logické čipy jako GPU propojené s paměťmi typu HBM a právě díky oné hustotě spojů je možné využít velice široké datové rozhraní, a dosáhnout tak vysoké propustnosti. 
 
Při vývoji CoWoS pak jde především o to, jak obejít tzv. reticle limit, čili omezení dané maximální možnou velikostí čipů, což platí právě i pro interposery. A ty musí být opravdu velké, aby mohly na sobě nést vedle logického čipu (nebo čipů) i řadu pamětí HBM a v případě nejnovější 6. generace CoWoS máme prý počítat až se 12 pouzdry pamětí HBM. 
 
Pokud by tak šlo o 12 moderních pamětí HBM2E, mohl by čip nést až 192 GB paměti s reálnou propustností 3,6 Gb/s na pin. To nám při šířce rozhraní 12 x 1024 bitů dá celkem až 5,5 TB/s, a to je opravdu už těžko představitelný datový průvan. Nicméně je jasné, že čip s 12 paměťmi HBM2E nebude vůbec nic levného. 
 
Aktualizace: Dle starších informací měla společnost s TSMC začít s výrobou interposerů pro 12 HBM už relativně brzy, což bylo později upřesněno na masovou výrobu od roku 2023. O brzký nástup se tak zrovna nejedná, ale aspoň tu máme už konkrétnější termín. 
 
Zdroj: DigiTimes


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu
Máme zde další projekt autonomních vozů, který se zbavil záložních řidičů. Jde o AutoX, které do čínského Šen-čenu vypustilo 25 robotických vozů taxi bez těchto řidičů. V jiných městech jsou ještě stále přítomni.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
YouTube bude detekovat urážlivé komentáře, dá šanci se nad nimi zamyslet YouTube bude detekovat urážlivé komentáře, dá šanci se nad nimi zamyslet
Tzv. hate speech je dnes velkým tématem. Platforma YouTube proto zavede další kroky, které ji mají omezit. Při detekci urážlivého komentáře pisatele upozorní, zda ho chce opravdu odeslat a zda si nechce rozmyslet jinou formulaci.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem
I když Apple nemá nic společného s operačním systémem Windows, Qualcomm naznačuje, že právě Apple M1 je tou pravou vzpruhou pro tento systém. Konkrétně jde o verzi určenou pro procesory na architektuře ARM.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake
Společnosti MSI se povedlo zveřejnit dva screenshoty z utility CPU-Z, které ukazují řadu podrobností o procesoru Intel Rocket Lake-S. Bohužel to ještě není finální model, ale inženýrský vzorek, ale i tak jde o zajímavé informace.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Továrna Micronu měla hodinový výpadek, opět se mluví o zvýšení cen DRAM Továrna Micronu měla hodinový výpadek, opět se mluví o zvýšení cen DRAM
Už dlouho jsme se nedozvěděli o výpadku energie v některé z důležitých továren, a tak nás rok 2020 ještě alespoň jednou potěší. Hodinový výpadek totiž hlásí americká společnost Micron, jeden ze tří největších výrobců DRAM. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář