www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC i svým akcionářům slibuje 7nm proces na první polovinu 2018

TSMC i svým akcionářům slibuje 7nm proces na první polovinu 2018
, , aktualita
Zatímco společnost Intel najela z dvouletého modelu tick-tock na tříletý model počítající s nižší frekvencí nástupu nových výrobních procesů, TSMC chce naopak zrychlit. V provozu ještě nemá ani 10nm proces a už slibuje na rok 2018 nový 7nm.
K oblíbeným
reklama
Společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) se rozhodla k tomu, že nástup svého 7nm výrobního procesu ještě uspíší, což hned ohlásila svým investorům a akcionářům. Je možné, že to je výsledek spolupráce TSMC a ARM právě na vývoji 7nm technologie. Dle zprávy předsedy Morrise Changa by tak měla být spuštěna zkušební výroba už v první polovině roku 2017 a o rok později už má být 7nm proces připraven na masovou výrobu.

Mark Liu, co-CEO TSMC, už před několika dny oznámil na setkání s investory záměr, dle nějž chce jeho firma ve vývoji 7nm procesu předhonit jak Intel, tak Samsung. To bude ale vyžadovat, aby v TSMC skutečně zařadili vyšší rychlostní stupeň, neboť nyní mají k dispozici teprve 16nm proces, a to v době, kdy Intel již delší dobu úspěšně používá svůj 14nm.

Firma ale působí sebejistým dojmem a k dosažení jejího cíle jí jistě pomůže i to, že hodlá využít 95 procent veškerého vybavení, které poslouží k výrobě 10nm čipů. Nový 7nm proces tak bude jakýmsi "upgradem", podobně jako je dnešní 16nm proces založen na 20nm. Výhody ale mají být značné. Přechod z 10 nm na 7 nm má znamenat více než o 60 procent vyšší hustotu prvků a o 30 až 40 procent nižší spotřebu.

TSMC také už shání zákazníky, kteří mají zájem o výrobu svých čipů 7nm procesem a pokud s ním skutečně přijde první, rozhodně o ně nebude mít nouzi. Už nyní jich je nastoupeno kolem dvaceti, kteří v příštím roce dodají podklady pro experimentální produkci na 15 čipů. Mark Liu také uvedl, že 10nm proces bude zaměřen čistě na výrobu mobilních čipů, čili především nízkospotřebových SoC a právě až 7nm přijde ve dvou verzích pro mobilní čipy a vysoce výkonné čipy, jako jsou třeba GPU.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD
Server Phoronix se zaměřil na to, jak s výkonem procesorů Intel a AMD zamávaly veškeré záplaty proti chybám od té doby, co se objevil Spectre a Meltdown. Ukázalo se, že řeči o dopadu především na výkon CPU Intel nejsou přehnané. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram
Už se můžeme spolehnout na to, že zbrusu nová čipová sada AMD X570 bude potřebovat výkonnější chlazení, než na jaké jsme si za poslední roky zvykli. Čím se nám ale za to odmění, to ukáže diagram od ChipHell. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500 AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500
AMD v roce 2015 vypadlo z žebříčku Fortune 500, který čítá pět set nejlepších společností z USA s ohledem na jejich tržby. Jde tak o přesně danou posloupnost firem a není divu, že AMD v ní před čtyřmi lety výrazně kleslo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000 Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000
Kingston si připravil svou novou vlajkovou řadu SSD pro rozhraní M.2, a sice KC2000. Založena je na nových 96vrstvých pamětech s buňkami TLC a slibuje maximální datovou propustnost 3200 MB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD
Zástupce společnosti Sapphire, dlouholetého AIB partnera firem ATi a následně AMD, si trošku pustil pusu na špacír a prozradil něco o tom, co můžeme očekávat od připravovaných grafických karet s GPU Navi.
Dnes, aktualita, Jan Vítek