www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC má dle analytiků ještě letos zdvojnásobit kapacitu 5nm procesu

TSMC má dle analytiků ještě letos zdvojnásobit kapacitu 5nm procesu
, , aktualita
Obecně by se dalo očekávat, že nástup nových pokročilejších procesů bude stále pomalejší, ale tak tomu není a dá se říci, že je to do velké míry zásluha již konečně dostupné technologie EUVL. 
K oblíbeným
reklama
Dlouho připravovaná extrémní ultrafialová litografie (EUVL) se zasloužila o to, aby výroba pomocí pokročilejších procesů byla celkově jednodušší z hlediska počtu jednotlivých kroků. Jednoduše řečeno, firmy jako TSMC dostaly do rukou technologii, díky které nemusí používat různé berličky jako multipatterning s DUV a ostatně právě i firma TSMC uvedla, že v případě procesu N5 počítá s rychlejším nástupem i v porovnání s oblíbeným N7. Nyní je to navíc všechno podpořeno velice vysokou poptávkou zákazníků, díky nimž může firma TSMC mohutně investovat a také si může být víceméně jistá, že její investice se vyplatí. 
 
 
TSMC přitom nedávno zvýšilo své kapitálové výdaje pro tento rok na 25 až 28 miliard dolarů a to analytici viděli jako investice především do 3nm procesu. Ten má být ostatně spuštěn v rámci rizikové produkce už tento rok, jak jsme se dozvěděli tento týden. Ovšem dle China Renaissance Securities (via Tom's Hardware) půjde spíše o něco jiného, pokud jde o zmíněné navýšení rozpočtu. 
 
Aktuálně má TSMC dle dané zprávy kapacitu 55 až 60 tisíc waferů, které se každý měsíc začnou zpracovávat pomocí 5nm technologie (čili N5 WSPM - Wafer Starts Per Month). Na této kapacitě dnes sedí především firma Apple, která ji využívá pro výrobu svých čipů A14 Bionic a M1 a počítat můžeme s tím, že podobné to bude i v případě 3nm technologie. 
 
Později v tomto roce mají 5nm proces začít využívat i další velcí zákazníci firmy TSMC, kteří potřebují vysoký objem produkce, čili především AMD a Qualcomm. A právě kvůli nim chce TSMC prudce zvyšovat kapacitu procesu N5 a z něj vycházejících kompatibilních verzí jako N5P a N4. 
 
Dle China Renaissance tak firma TSMC bude chtít navýšit kapacitu 5nm třídy procesů na 110 až 120 WSPM, což je plně v souladu se včerejší zprávou. To efektivně znamená, že v dohledné době bude mít TSMC pro dané procesy vyhrazenou kapacitu odpovídající celé jedné své GigaFab. 
 
Co se týče procesu N3, který bude využíván už od druhé poloviny tohoto roku, v jeho případě můžeme počítat s odstartováním běžné produkce od druhé poloviny roku 2022, což znamená, že ten by měl být také už připraven pro dobu, kdy jej AMD bude chtít použít, ale to je ještě hudba budoucnosti.
 
A pak je tu samozřejmě ještě Intel jako další velký potenciální zákazník, který ale stále ještě neprozradil, jak to bude s jeho outsourcingem. Právě Intel může v příštích letech značně ovlivnit celý hi-end průmyslu s výrobou čipů, což bude záviset především na tom, jak se mu povede další vývoj jeho vlastních procesů a k čemu zavelí nový šéf Patrick Gelsigner. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí
Společnost Neuralink Elona Muska se snaží vyvinout rozhraní, které umožní přenášet signály z mozku do různých zařízení. Má pomoci např. paralyzovaným lidem znovu ovládat své končetiny. Prozatím ale umožňuje opicím hrát hru Pong.
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG
Samsung Electronics podle nejnovějších spekulací jedná s LG Display o nákupu OLED panelů pro své televizory. Důvodem k tomuto překvapivému rozhodnutí by měla být rostoucí cena LCD panelů, které Samsung dosud upřednostňoval.
9.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik
TP-Link nabídne levné 2,5GbE a 10GbE přepínače TP-Link nabídne levné 2,5GbE a 10GbE přepínače
Chtělo by se říci spíše "relativně levné", neboť přepínač či switch může být pro někoho zboží, za něž je ochoten utratit nanejvýš pár stovek. Rychlý Ethernet ale není levný, i když 130 dolarů za 2,5GbE switch už není tak moc. 
9.4.2021, aktualita, Jan Vítek
Informace o půl miliardě účtů z LinkedIn jsou na prodej Informace o půl miliardě účtů z LinkedIn jsou na prodej
Facebook není v této době jediný, koho se týká další velký únik dat. Shodou okolností jde opět o cca půl miliardy uživatelských účtů, jejichž data jsou nyní k dispozici. Někdo se tak nyní snaží obohatit jejich prodejem. 
9.4.2021, aktualita, Jan Vítek
Intel použil MacBook Pro ve své nové reklamě na mobilní CPU Intel použil MacBook Pro ve své nové reklamě na mobilní CPU
Nedávno by se nad tím nikdo nepozastavil, ale nyní působí reklama Intelu na mobilní procesory Core, v níž se ukazuje MacBook Pro, poněkud komicky. A to zvláště ve světle nové reklamní kampaně Intelu. 
9.4.2021, aktualita, Jan Vítek2 komentáře