www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC má na cestě 7nm čipy druhé generace s EUV a na příští rok plánuje 5 nm

TSMC má na cestě 7nm čipy druhé generace s EUV a na příští rok plánuje 5 nm
, , aktualita
Před několika lety, když společnost TSMC prezentovala své výrobní plány, jsme mohli být zdravě skeptičtí k tomu, jaké tempo chce nastavit. Dnes se ale ukazuje, že TSMC se opravdu daří, což je skvělá zpráva i pro AMD.
reklama
A samozřejmě nejen pro AMD, ale i NVIDII a všechny další zákazníky, kteří mají zájem s výrobou čipů tím nejlepším možným procesem, i když vzhledem ke vzrůstajícím nákladům bude počet těchto zákazníků klesat. 
 
 
V každém případě je tempo, které nasadila společnost TSMC, přímo obdivuhodné. Však se nám ona čtyřka firem, které se udržovaly v popředí, už rozpadla. GlobalFoundries své plány na 7nm výrobu zrušily, Intel má obrovské problémy s 10nm procesem, a tak zbývá už jen Samsung, který také chce v dohledné době začít s výrobou pomocí EUV a pak už jen TSMC. 
 
Dobře víme, že výroba pomocí 7nm čipu už musí v TSMC fungovat dobře, ostatně AMD má ještě letos uvést na trh svá první 7nm GPU. Nyní je tak čas na proces označený N7+, čili druhou generaci 7nm technologie a my rovněž víme, že ta už má na rozdíl od první využít alespoň částečně ozařování waferů pomocí extrémně ultrafialového záření, čili jde o EUV (Extreme Ultraviolet Lithography). 
 
Dnes bylo oznámeno, že už proběhl N7+ tape out, čili dokončení designu čipu pro prvního zákazníka, který ovšem nebyl jmenován. Mohlo by jít o nějaký mobilní čip, nebo snad případně i něco od AMD nebo NVIDIE. První 7nm čipy už mají ve svých kapsách zákazníci, kteří si pořídili nový iPhone a zpráva mluví také o kartách NVIDIA GeForce RTX. Autorem článku na techPowerUp je sám W1zzard, který tvoří utilitu CPU-Z, takže lze předpokládat, že má nejspíše chřipku a trošku blouzní, jinak by něco takového nemohl vypustit do světa. GeForce RTX jsou samozřejmě 12nm čipy a my doufejme, že jiné boty už v článku nejsou. Ale nevypadá to, ostatní informace odpovídají i zdroji na EET Asia, tedy až na to, že v případě brzkého nasazení 5nm procesu nepůjde o výrobu ve velkém, ale o zkušební (tzv. risc) výrobu. 
 
TSMC chce v rámci N7+ využít EUV ještě s opatrností, a to pro maximálně čtyři vrstvy, které nepatří mezi kriticky důležité. Je to pochopitelné vzhledem k tomu, jak nevyspělá tato technologie ještě je. Dá se tak říci, že N7+ bude do jisté míry testovací proces a TSMC se na něm bude učit, jak EUV nejlépe nasadit v těch pozdějších. Nicméně N7+ se má nasadit také pro výrobu čipů pro automotive, takže to rozhodně nevypadá na technologii s krátkou životností. 
 
A to by právě měl být i první 5nm proces v TSMC, který je interně označován prostě za N5. Ten už má využít EUV pro vytvoření až 14 vrstev, z nichž se skládají výsledné čipy a dokonce má být nasaditelný ve výrobě dokonce už v dubnu 2019. To není překlep, i když je otázka, co toto případné nasazení bude znamenat. A že půjde o zkušební výrobu, pak lze očekávat, že masová začne spíše až někdy v roce 2020.
 
Na co se tedy můžeme těšit? Pokud by se příští rok objevilo GPU tvořené procesem N7+, mohlo by představovat velkou revoluci. Dnešní 16/14/12nm procesy totiž dokáží na jeden milimetr čtverečný vměstnat přibližně 30 milionů tranzistorů, či spíše méně, protože v případě čipů Turing je to cca 25 milionů. Nové 7nm procesy přitom slibují až 100 milionů a 7+nm pak ještě o 20 procent více. To znamená, že už 7nm GPU o velikosti čipu na GeForce GTX 1060 by
mohlo nabídnout o více než miliardu větší množství tranzistorů než dnešní RTX 2080 Ti. Ale ještě nejásejme, i když taková GPU přijdou, jejich cena bude záviset i na ceně designu, která postupně roste, a především pak na výtěžnosti.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Na dark webu jsou data 2,2 milionu platebních karet k prodeji Na dark webu jsou data 2,2 milionu platebních karet k prodeji
Velké úniky se netýkají jen samotných e-mailových účtů a hesel k nim, ale také dalších velmi “užitečných” informací, jako jsou kompletní údaje o platebních kartách. Na dark webu jsou hned tři nové databáze s nimi.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Adata přichází s TLC SSD disky SU750 Adata přichází s TLC SSD disky SU750
V nabídce SSD disků společnosti Adata se objevuje nová řada SU750 v podobě 2,5" SATA disků. Ta vychází ze stávající řady SU800. Využity jsou i nadále 3D TLC NAND čipy a kapacita může dosáhnout až 1 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Včera, aktualita, Jan Vítek