www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC má na cestě 7nm čipy druhé generace s EUV a na příští rok plánuje 5 nm

TSMC má na cestě 7nm čipy druhé generace s EUV a na příští rok plánuje 5 nm
, , aktualita
Před několika lety, když společnost TSMC prezentovala své výrobní plány, jsme mohli být zdravě skeptičtí k tomu, jaké tempo chce nastavit. Dnes se ale ukazuje, že TSMC se opravdu daří, což je skvělá zpráva i pro AMD.
K oblíbeným
reklama
A samozřejmě nejen pro AMD, ale i NVIDII a všechny další zákazníky, kteří mají zájem s výrobou čipů tím nejlepším možným procesem, i když vzhledem ke vzrůstajícím nákladům bude počet těchto zákazníků klesat. 
 
 
V každém případě je tempo, které nasadila společnost TSMC, přímo obdivuhodné. Však se nám ona čtyřka firem, které se udržovaly v popředí, už rozpadla. GlobalFoundries své plány na 7nm výrobu zrušily, Intel má obrovské problémy s 10nm procesem, a tak zbývá už jen Samsung, který také chce v dohledné době začít s výrobou pomocí EUV a pak už jen TSMC. 
 
Dobře víme, že výroba pomocí 7nm čipu už musí v TSMC fungovat dobře, ostatně AMD má ještě letos uvést na trh svá první 7nm GPU. Nyní je tak čas na proces označený N7+, čili druhou generaci 7nm technologie a my rovněž víme, že ta už má na rozdíl od první využít alespoň částečně ozařování waferů pomocí extrémně ultrafialového záření, čili jde o EUV (Extreme Ultraviolet Lithography). 
 
Dnes bylo oznámeno, že už proběhl N7+ tape out, čili dokončení designu čipu pro prvního zákazníka, který ovšem nebyl jmenován. Mohlo by jít o nějaký mobilní čip, nebo snad případně i něco od AMD nebo NVIDIE. První 7nm čipy už mají ve svých kapsách zákazníci, kteří si pořídili nový iPhone a zpráva mluví také o kartách NVIDIA GeForce RTX. Autorem článku na techPowerUp je sám W1zzard, který tvoří utilitu CPU-Z, takže lze předpokládat, že má nejspíše chřipku a trošku blouzní, jinak by něco takového nemohl vypustit do světa. GeForce RTX jsou samozřejmě 12nm čipy a my doufejme, že jiné boty už v článku nejsou. Ale nevypadá to, ostatní informace odpovídají i zdroji na EET Asia, tedy až na to, že v případě brzkého nasazení 5nm procesu nepůjde o výrobu ve velkém, ale o zkušební (tzv. risc) výrobu. 
 
TSMC chce v rámci N7+ využít EUV ještě s opatrností, a to pro maximálně čtyři vrstvy, které nepatří mezi kriticky důležité. Je to pochopitelné vzhledem k tomu, jak nevyspělá tato technologie ještě je. Dá se tak říci, že N7+ bude do jisté míry testovací proces a TSMC se na něm bude učit, jak EUV nejlépe nasadit v těch pozdějších. Nicméně N7+ se má nasadit také pro výrobu čipů pro automotive, takže to rozhodně nevypadá na technologii s krátkou životností. 
 
A to by právě měl být i první 5nm proces v TSMC, který je interně označován prostě za N5. Ten už má využít EUV pro vytvoření až 14 vrstev, z nichž se skládají výsledné čipy a dokonce má být nasaditelný ve výrobě dokonce už v dubnu 2019. To není překlep, i když je otázka, co toto případné nasazení bude znamenat. A že půjde o zkušební výrobu, pak lze očekávat, že masová začne spíše až někdy v roce 2020.
 
Na co se tedy můžeme těšit? Pokud by se příští rok objevilo GPU tvořené procesem N7+, mohlo by představovat velkou revoluci. Dnešní 16/14/12nm procesy totiž dokáží na jeden milimetr čtverečný vměstnat přibližně 30 milionů tranzistorů, či spíše méně, protože v případě čipů Turing je to cca 25 milionů. Nové 7nm procesy přitom slibují až 100 milionů a 7+nm pak ještě o 20 procent více. To znamená, že už 7nm GPU o velikosti čipu na GeForce GTX 1060 by
mohlo nabídnout o více než miliardu větší množství tranzistorů než dnešní RTX 2080 Ti. Ale ještě nejásejme, i když taková GPU přijdou, jejich cena bude záviset i na ceně designu, která postupně roste, a především pak na výtěžnosti.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 % Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %
Herní počítače byly po začátku PC krize ostrůvkem naděje, který neustále klesající prodeje neohrožovaly. Není divu, že se běžně dostupný hardware už zcela běžně označuje za herní, nicméně aktuální krize celého polovodičového průmyslu ovlivnila i herní PC.
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý
V úterý se dle VideoCardz konečně dozvíme, co si NVIDIA připravila v rámci nové řady GeForce RTX 2000 SUPER, nebo jak se tyto karty budou nakonec jmenovat. Na tom ani tak nezáleží, jako spíše na jejich specifikacích a cenách.
Včera, aktualita, Jan Vítek
3DMark dostal benchmark testující PCI Express 3DMark dostal benchmark testující PCI Express
Benchmarkovací software 3DMark už patří pod společnost UL, která pokračuje s jeho vývojem a nyní přišel čas také na PCI Express feature test. Ten tak přichází v pravý čas, aby si lidé mohli ověřit, co jim přinese PCI Express 4.0. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch
Raketa Falcon Heavy byla už potřetí a opět úspěšně vypuštěna do vesmíru, ovšem nyní to byl pro ni první noční start. Falcon Heavy letěl včera v rámci mise STP-2 a zákazníkem bylo US Air Force. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková