www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC počítá s nedostatkem kapacit v celém příštím roce a opět navyšuje výdaje

TSMC počítá s nedostatkem kapacit v celém příštím roce a opět navyšuje výdaje
, , aktualita
Společnost TSMC při příležitosti zveřejnění nových finančních výsledků uvedla také další zajímavosti, které stojí za to si tu zmínit. Dozvídáme se tak i o dalším navýšení kapitálových výdajů firmy pro tento rok.
K oblíbeným
reklama
TSMC dosud uvádělo, že na kapitálové výdaje letos padne až 28 miliard dolarů, respektive šlo o rozmezí 25 až 28 miliard, což bylo už samo o sobě slušné navýšení ze 17,2 miliard dolarů v předchozím roce. Ovšem nyní se dozvídáme, že i částka 28 miliard bude nakonec překročena a pro letošek si TSMC vyhradí kolem 30 miliard. 
 
 
A není divu, že firma bude utrácet, když evidentně bude mít za co, neboť sama předpokládá, že nedostatek čipů na trhu, který je spojen s vysokým zájmem a výrobními kapacitami, které mu nestačí, přetrvá po celý příští rok a k uvolnění dojde až někdy v roce 2023. TSMC ostatně hlásí, že v prvním letošním kvartále fungovalo na "více než 100% vytížení kapacit", což jednoduše znamená, že nebylo schopno plnit požadavky zákazníků. 
 
Dle TSMC tak dokáže současnou krizi na jejich straně vyřešit pouze instalace nových výrobních linek, což znamená i nové továrny a koupě nového výrobního zařízení. A jak potvrdil C.C. Wei, CEO TSMC, firma už pro tyto účely zakoupila pozemky, objednala vybavení a začala s výstavbou. Vedle toho také začala najímat další tisícovky pracovníků a rozšiřovat kapacity v existujících provozech. Nakonec Wei uvedl, že snad v roce 2023 nastane alespoň malé uvolnění. 
 
Server Tom's Hardware také uvádí, že pokles v tržbách spojených s 5nm procesem nastal vlivem snížených dodávek čipů pro telefony a tablety od firmy Apple, zatímco na druhé straně byl tento propad více než vyvážen zvýšenými objednávkami firem vyrábějících CPU, APU, SoC, GPU, síťové procesory a jiné čipy (ve slovníku TSMC jde souhrnně o HPC) na 7nm procesu.
 
 
Zajímavý je také prudký růst čipů vyráběných pro automotive, i když jejich podíl na celkových tržbách je jinak velice malý a činí pouze 4 procenta. Naopak i přes pokles výroby SoC pro chytré telefony je jejich podíl na tržbách firmy stále bezkonkurenčně nejvyšší, což je logické, neboť čipy pro auta jsou typicky tvořeny starými a levnými procesy, zatímco v případě SoC pro mobilní zařízení je tomu právě naopak.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kryptoměna Dogecoin roste, už má 4. největší tržní kapitalizaci Kryptoměna Dogecoin roste, už má 4. největší tržní kapitalizaci
Původně recesistická kryptoměna Dogecoin zažívá obrovský boom popularity. Její hodnota raketově roste a z tisícin dolaru v minulém roce se dostala na setiny v tom letošním. A moc se jí nechce zastavovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
27letý spoluzakladatel Etherea se stal nejmladším dolarovým miliardářem 27letý spoluzakladatel Etherea se stal nejmladším dolarovým miliardářem
Jeden z několika zakladatelů kryptoměny Ethereum, Vitalik Buterin, má jen 27 let, ale už teď je dolarovým miliardářem, a to navíc nejmladším na světě. S rostoucí cenou kryptoměny Ethereum se jeho jmění rychle zvyšuje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Sony údajně chystá PS5 založenou na 6nm čipech AMD Sony údajně chystá PS5 založenou na 6nm čipech AMD
Existuje více možných důvodů, proč by si Sony mělo chystat nové verze PS5 založené na čipech firmy AMD vyráběných lepším 6nm procesem. Buď půjde o nové lepší a výkonnější verze, nebo o stejné úspornější verze, anebo třeba o řešení dostupnosti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Prodej čipů letos přinese tržby 522 miliard dolarů Prodej čipů letos přinese tržby 522 miliard dolarů
Dle společnosti IDC se mohou výrobci čipů letos obecně těšit na vyšší tržby, a sice dle odhadu 522 miliard dolarů oproti 464 miliardám v předchozím roce. A je zřejmé, že kdyby byly dostupné kapacity, bylo by to ještě mnohem lepší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft nikdy na prodeji samotných konzolí Xbox nevydělával Microsoft nikdy na prodeji samotných konzolí Xbox nevydělával
Soudní pře mezi firmami Epic a Apple nám už přinesla přehled zaplacených obnosů za hry, které Epic Games Store nabízel v roce 2019 zdarma a nyní se i od zástupkyně Microsoftu dozvídáme pravdu o ziskovosti prodejů konzolí Xbox. 
Včera, aktualita, Jan Vítek