TSMC se chce rázně bránit, obvinění jsou prý nepodložená
27.8.2019, Jan Vítek, aktualita

Dnes jsme se dozvěděli, že společnost GlobalFoundries napadla u německých a amerických soudů firmu TSMC, jejíž prvotní vyjádření si už můžeme přečíst. Jde přitom o případ, který může mít dalekosáhlé důsledky.
GlobalFoundries v této věci kromě firmy TSMC cílí především na Apple, Broadcom, Mediatek, NVIDIA, Qualcomm a Xilinx, jejichž produkty by v krajním případě mohl potkat zákaz dovozu, protože byly vyrobeny jedním z procesů, které dle společnosti GlobalFoundries porušují její patenty.

Celá záležitost je ještě velice čerstvá, a tak se od TSMC nedozvíme zatím nic jiného než to, co bylo uvedeno v krátkém prvotním prohlášení. V něm firma píše, že aktuálně se její právníci teprve seznamují s celou věcí a prohlížejí si dokumenty, které podala společnost GlobalFoundies 26. srpna. Vedení TSMC si je ale dle svých slov jisté, že veškerá obvinění nejsou ničím podložena a pokračuje, že jako přední inovátor ve svém oboru TSMC každý rok investuje miliardy dolarů pro svůj vlastní nezávislý vývoj těch nejpokročilejších technologií pro výrobu polovodičových čipů. Firma díky tomu vlastní jedno z největších patentových portfolií, které dále rozšiřuje a to už nyní čítá přes 37 tisíc světových patentů.
Firma dále pokračuje, že její vedení je zklamané z toho, jak se jemu blízká firma ze stejného oboru snižuje k bezvýznamnému žalování namísto toho, aby soupeřila na trhu s využitím svých technologií. TSMC je na svou vedoucí pozici na trhu hrdé a hodlá se u soudu velice rázně bránit s využitím jakýchkoliv možností, které budou k dispozici, aby ochránilo své vlastní technologie.
Jiná ze společností, které GlobalFoundries jmenují ve svých materiálech, se k tomuto případu zatím nevyjádřila. Ostatně tyto firmy zde figurují jako zákazníci TSMC, kteří by neměli být odpovědní za to, jakým způsobem byly objednané čipy vyrobeny. Jde ovšem i o to, že takoví zákazníci se přesto podílejí na vývoji a cestě čipu od návrhu po odstartování masové produkce, a firmy jako TSMC nabízejí možnost ladění výrobních procesů přímo dle zákazníkových potřeb. Čili takový zákazník nestojí zcela stranou a nedá se říci, že by s tím vším neměl nic společného až na to, že nakonec shrábne vyrobené wafery. Tak či tak, firmy jako NVIDIA či Apple v tomto případu hrají druhé housle a my můžeme očekávat, že pokud se k němu veřejně vyjádří, bude jejich postoj spíše rezervovaný a neutrální.
Zdroj: KitGuru