Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

TSMC se chce rázně bránit, obvinění jsou prý nepodložená

27.8.2019, Jan Vítek, aktualita
TSMC se chce rázně bránit, obvinění jsou prý nepodložená
Dnes jsme se dozvěděli, že společnost GlobalFoundries napadla u německých a amerických soudů firmu TSMC, jejíž prvotní vyjádření si už můžeme přečíst. Jde přitom o případ, který může mít dalekosáhlé důsledky. 
GlobalFoundries v této věci kromě firmy TSMC cílí především na Apple, Broadcom, Mediatek, NVIDIA, Qualcomm a Xilinx, jejichž produkty by v krajním případě mohl potkat zákaz dovozu, protože byly vyrobeny jedním z procesů, které dle společnosti GlobalFoundries porušují její patenty. 
 
 
Celá záležitost je ještě velice čerstvá, a tak se od TSMC nedozvíme zatím nic jiného než to, co bylo uvedeno v krátkém prvotním prohlášení. V něm firma píše, že aktuálně se její právníci teprve seznamují s celou věcí a prohlížejí si dokumenty, které podala společnost GlobalFoundies 26. srpna. Vedení TSMC si je ale dle svých slov jisté, že veškerá obvinění nejsou ničím podložena a pokračuje, že jako přední inovátor ve svém oboru TSMC každý rok investuje miliardy dolarů pro svůj vlastní nezávislý vývoj těch nejpokročilejších technologií pro výrobu polovodičových čipů. Firma díky tomu vlastní jedno z největších patentových portfolií, které dále rozšiřuje a to už nyní čítá přes 37 tisíc světových patentů. 
 
Firma dále pokračuje, že její vedení je zklamané z toho, jak se jemu blízká firma ze stejného oboru snižuje k bezvýznamnému žalování namísto toho, aby soupeřila na trhu s využitím svých technologií. TSMC je na svou vedoucí pozici na trhu hrdé a hodlá se u soudu velice rázně bránit s využitím jakýchkoliv možností, které budou k dispozici, aby ochránilo své vlastní technologie. 
 
Jiná ze společností, které GlobalFoundries jmenují ve svých materiálech, se k tomuto případu zatím nevyjádřila. Ostatně tyto firmy zde figurují jako zákazníci TSMC, kteří by neměli být odpovědní za to, jakým způsobem byly objednané čipy vyrobeny. Jde ovšem i o to, že takoví zákazníci se přesto podílejí na vývoji a cestě čipu od návrhu po odstartování masové produkce, a firmy jako TSMC nabízejí možnost ladění výrobních procesů přímo dle zákazníkových potřeb. Čili takový zákazník nestojí zcela stranou a nedá se říci, že by s tím vším neměl nic společného až na to, že nakonec shrábne vyrobené wafery. Tak či tak, firmy jako NVIDIA či Apple v tomto případu hrají druhé housle a my můžeme očekávat, že pokud se k němu veřejně vyjádří, bude jejich postoj spíše rezervovaný a neutrální. 
 
Zdroj: KitGuru