www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC už konečně vyrábí 16nm čipy ve velkém

TSMC už konečně vyrábí 16nm čipy ve velkém
, , aktualita
Vypadá to, že se věci s výrobou čipů pomocí nových procesů dávají do pohybu. Společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. ohlásila, že již započala s masovou výrobou 16nm FinFET čipů pro své zákazníky.
K oblíbeným
reklama
Společnost TSMC tuto skutečnost ohlásila včera, ovšem neprozradila, kdy přesně začala s výrobou 16nm FinFET čipů, ovšem v posledních dvou týdnech to nebylo, neboť mluví o druhém čtvrtletí. Tento světově největší smluvní výrobce polovodičových součástek je tak poněkud pozadu za svými rivaly, Intelem a Samsungem, ale jeho výrobní kapacity jsou skutečně obrovské a výhodou je tedy schopnost uspokojit velkou poptávku. Nyní už první série 16nm čipů míří od TSMC k zákazníkům.

TSMC tedy začlo s výrobou 16nm FinFET čipů dle původního plánu a předpokládá, že ta se projeví na jeho finančních výsledcích v posledním kvartálu. Konkrétně jde o tři technologie, a to 16nm FinFET (CLN16FF), 16nm FinFET+ (CLN16FF+) a 16nm FinFET compact (CLN16FFC), jež všechny vychází ze staršího upraveného 20nm procesu. Ve výsledku se tak 16nm proces TSMC nemůže takovému 14nm procesu firmy Intel rovnat a od původního 20nm se příliš neliší, ale na druhou stranu firma slibuje, že už od začátku bude dosahovat velice vysoké výtěžnosti, což se odrazí v cenách.

Jde také o to, že 16nm proces má podobný BEOL (Back End Of Line) jako 20nm. Jde o druhou fázi výroby čipů, kdy jsou jednotlivé komponenty na čipu (tranzistory, atd.) propojeny vodiči, vytvořeny jsou izolační vrstvy a také spoje s pouzdrem. Právě to dle TSMC značně usnadní nástup 16nm procesu, neboť TSMC už má potřebné zkušenosti z výroby více než půl milionu 20nm waferů. Už nyní byla výtěžnost 16nm čipů označena za vynikající.

Oproti 20nm CLN20SOC, který byl vyvinut pouze pro výrobu mobilních čipů, jsou nové 16nm procesy také univerzálnější, takže se předpokládá, že je využije daleko více zákazníků a mezi nimi pravděpodobně nebude chybět NVIDIA a Apple (čipy A9 pro chystané iPhone a iPad). Firma sama ale nezveřejnila, jací konkrétní zákazníci to budou. TSMC nyní horečně staví nové 16nm linky, a to i z původních 20nm a chce, aby se nový proces v příštím roce podílel na pětině celkové výroby.

Zdroj: KitGuru
reklama
Nejnovější články
Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů
A výsledná částka může být ještě mnohem vyšší, neboť VLSI žaluje firmu Intel ve více státech, přičemž ten se pochopitelně brání a chystá se odvolat. O co konkrétně v tomto případu ovšem jde a které patenty měly být porušeny?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek