www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC věří ve velký úspěch 5nm technologie, navýší náklady o další miliardu USD

TSMC věří ve velký úspěch 5nm technologie, navýší náklady o další miliardu USD
, , aktualita
Společnost TSMC se blíží k momentu zařazení 5nm procesu do běžné výroby, jak sama nedávno potvrdila. Věří přitom v to, že bude velice úspěšný a rozhodla se k tomu, že na kapitálové náklady určí miliardu dolarů navíc. 
K oblíbeným
reklama
TSMC tak potvrzuje, že během několika příštích měsíců se rozjede výroba na 5nm linkách, kde se již automaticky počítá s technologií EUV litografie. Dobře víme, že hlavním zákazníkem bude v tomto případě společnost Apple, přičemž TSMC sdělilo, že připravovaných čipů pro 5nm technologii (N5) je zatím méně (z hlediska typů, ne objemu výroby) než v případě 7nm technologie (N7) v podobnou dobu před jejím spuštěním. Nicméně i tak TSMC předpokládá, že nový 5nm proces bude představovat velký komerční úspěch.
 
TSMC chce také zajistit, aby mělo pro své zákazníky dostatek výrobních kapacit pro tento rok, a tak pro něj zvyšuje kapitálové náklady o miliardu dolarů, které by se tak mohly dostat někam k 16 mld. USD. Za co ale bude další miliarda utracena, to se nedozvíme. Zmíněny byly obecně "pokročilé technologie", ovšem trošku přesněji i moderní způsoby pouzdření čipů a dle definice kapitálových nákladů by peníze měly jít především do výrobní výbavy. 
 
 
Technologie N5 má oproti N7 obecně nabídnout 1,8násobnou hustotu tranzistorů, navýšení taktů o 15 % při stejné spotřebě, anebo naopak její snížení o 20 % při stejných taktech. Zatím není jasné, kdy přesně bude N5 spuštěna a z předchozích zpráv víme, že HVM (high volume manufacturing) započne prostě někdy v tomto pololetí. Času je tak ještě dost. 
 
TSMC pak očekává, že N5 bude v tomto roce tvořit zhruba deset procent celkových tržeb z výroby počítačových čipů, což znamená, že z tohoto hlediska to bude víceméně stejné jako v případě prvního roku procesu N7. Z toho ale nezjistíme, jaký bude objem výroby, respektive zda bude srovnatelný, protože neznáme ceny. 
 
N7 přitom byla a stále je pro TSMC velký úspěch, na němž se podílely především dvě věci. Řada zákazníků se rozhodla vynechat cokoliv po 14nm procesu a přešla rovnou na 7 nm, po jehož kapacitě tak vznikla velká poptávka. Tu navíc umocnilo i to, že v GlobalFoundries vývoj 7nm technologie vzdali a Samsung Foundry v dané době nemohla nabídnout svůj 7LPP v potřebném objemu. Výroba pomocí N7 je také dražší, takže generuje vyšší tržby a ostatně se dá předpokládat, že to možná bude platit i pro N5, i když tam už to tak jasné není. Na jednu stranu se použije drahá a náročná výbava pro EUV, ale na straně druhé by právě díky této litografii měla být výroba jednodušší především kvůli tomu, že už se na EUV vrstvách nebude muset využívat multipatterning. 
 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: únor 2020 Doporučené PC sestavy: únor 2020
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek6 komentářů
AMD zvýšilo prodeje Radeonů o 22,6 %, ubírá Nvidii AMD zvýšilo prodeje Radeonů o 22,6 %, ubírá Nvidii
Podle společnosti Jon Peddie Research se za poslední čtvrtletí prodalo o 22,6 % grafických karet AMD více než v tom předchozím. To je opravdu výrazný nárůst, nicméně Nvidia má v dedikovaných grafikách stále výrazný náskok.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Miliarda zranitelných zařízení s Wi-Fi: chyba Kr00k pomáhá prolomit WPA2 Miliarda zranitelných zařízení s Wi-Fi: chyba Kr00k pomáhá prolomit WPA2
Inženýři z ESETu přišli na novou chybu mnoha zařízení s bezdrátovým připojením Wi-Fi. Zjistilo se, že Wi-Fi modemy Broadcomu a Cypressu mají závažnou chybu, která umožňuje narušit šifrování dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
GOG.com vrátí peníze do 30 dní i za hry, které jste hráli GOG.com vrátí peníze do 30 dní i za hry, které jste hráli
Server GOG.com přišel se zajímavým postojem ke vrácení peněz (refund). Nově totiž bude možné vracet hry až do 30 dní od data nákupu a dokonce ani nebude záležet na tom, zda byly staženy a hrány.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Objevily se testy Core i9-10880H, překvapivě překonává i9-10980HK Objevily se testy Core i9-10880H, překvapivě překonává i9-10980HK
Na internetu se objevily další uniklé testy připravovaných procesorů Intelu. Tentokrát jde o mobilní 8jádro Core i9-10880H, jehož výkony jsou dokonce ještě vyšší než minulá čísla modelu Core i9-10980HK.
26.2.2020, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře