www.svethardware.cz
>
>
>
>

TSMC vylepšilo CoWoS: první interposer o dvojnásobné velikosti fotomasky

TSMC vylepšilo CoWoS: první interposer o dvojnásobné velikosti fotomasky
, , aktualita
Společnost TSMC s přispěním Broadcomu vylepšilo svou technologii CoWoS, která představuje umístění čipů na křemíkovém interposeru. Vylepšen byl především ten, a to z hlediska velikosti. 
K oblíbeným
reklama
Chip-on-Wafer-on-Substrate (CoWoS) je tedy technologie firmy TSMC, která se týká pouzdření čipů a v podstatě jde o to samé, co například AMD nabízí v rámci GPU Vega. Samotné čipy se tak umístí na křemíkový interposer, který umožní jejich vzájemné propojení krátkou a hustou sítí datových cest, díky čemuž tak mohou paměti typu HBM nabídnout i při nízkých taktech velice vysokou propustnost a právě i nízké takty umožní dosáhnout úspornějšího provozu. Roli v jejich případě tak hraje především velice široká sběrnice, jakou by v případě plošných spojů nebylo možné rozumně vytvořit, a zvláště ne s tak krátkými datovými cestami. 
 
 
TSMC nyní ve spolupráci s Broadcomem svou technologii CoWoS vylepšilo, a může už vyrábět interposery, jejichž velikost odpovídá dvojnásobnému limitu velikosti fotomasky. Konkrétně je to plocha cca 1700 mm2. Výhoda je zřejmá - na větší interposer se vejde více čipů a vedle toho TSMC hlásí, že vylepšený CoWoS je už připraven pro nasazení 5nm čipů technologie N5, již firma už brzy nasadí v praxi. 
 
7 čipů na jednom interposeru
 
Na nový interposer se tak vejde i více SoC/GPU či jiných výkonných čipů s až šesti paměťmi typu HBM. Ty tak mohou vzhledem k dnes dostupným typům nabídnout až 96 GB kapacity a celkovou propustnost 2,7 TB/s, zatímco CoWoS z roku 2016 dosáhl maximálně na 1 TB/s. 
 
Ve spolupráci obou firem si Broadcom na sebe vzal design vrchních SoC, samotného interposeru a konfigurace pamětí HBM, zatímco na bedrech TSMC bylo vyvinutí výrobního procesu, který umožnil tak velký interposer vůbec vytvořit. Dozvídáme se, že za limity fotomasky se zde v podstatě nešlo, protože TSMC přišlo s procesem, který dokázal využít či "sešít" dvě různé fotomasky při výrobě jednoho interposeru. 
 
A jako obvykle se v souvislosti s takovými technologiemi mluví o nasazení v oblastech AI a strojového učení, datových center, sítí (5G) a podobně. V budoucnu bychom se také mohli dočkat prvních rozkouskovaných GPU, která budou společně s paměťmi umístěna na interposeru (nebo spojena jiným způsobem), ale kdo s nimi přijde jako první, toť otázka. Šanci má AMD, NVIDIA i Intel. 
 
 
reklama
Nejnovější články
CD Projekt Red slaví: prodáno 50 milionů kopií hry The Witcher CD Projekt Red slaví: prodáno 50 milionů kopií hry The Witcher
Studio CD Projekt Red může slavit a také slaví. Během existence série her The Witcher postavené na tématice fantasy knih Andrzeje Sapkowskiho se totiž prodalo přes 50 milionů kopií těchto her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru? Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru?
Každý rok spadne na Zemi několik tisíc meteoritů, které tak dokáží překonat ochranu poskytovanou atmosférou a nevypaří se při průletu skrz ni. Jaká je ovšem šance na to, že nás některý z nich zasáhne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows 10 May 2020 Update není bezchybný: Microsoft zveřejnil seznam chyb Windows 10 May 2020 Update není bezchybný: Microsoft zveřejnil seznam chyb
Jak je tomu zvykem u komplexních systémů, jako je Windows 10, vždy se najdou kombinace SW a HW, které spolu moc dobře nefungují. Microsoft proto zveřejnil seznam známých chyb nové aktualizace, o kterých už ví.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Epic nyní zdarma nabízí Borderlands: The Handsome Collection Epic nyní zdarma nabízí Borderlands: The Handsome Collection
Epic Games Store nepřekvapil, ale rozhodně ani nezarmoutil, neboť dle očekávání tu máme zdarma Borderlands: The Handsome Collection. Nejde o jeden titul, ale o dvě hry včetně veškerého bonusového obsahu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
MSI potvrzuje podporu Zen 3 na deskách s AMD 400 i s 16MB BIOSem MSI potvrzuje podporu Zen 3 na deskách s AMD 400 i s 16MB BIOSem
Společnost MSI chce už nyní svým zákazníkům slíbit, že její základní desky s čipovými sadami AMD 400 Series budou podporovat procesory generace Zen 3. Neomezuje se přitom pouze na desky řady MAX. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář