www.svethardware.cz
>
>
>
>

TSMC vylepšilo CoWoS: první interposer o dvojnásobné velikosti fotomasky

TSMC vylepšilo CoWoS: první interposer o dvojnásobné velikosti fotomasky
, , aktualita
Společnost TSMC s přispěním Broadcomu vylepšilo svou technologii CoWoS, která představuje umístění čipů na křemíkovém interposeru. Vylepšen byl především ten, a to z hlediska velikosti. 
K oblíbeným
reklama
Chip-on-Wafer-on-Substrate (CoWoS) je tedy technologie firmy TSMC, která se týká pouzdření čipů a v podstatě jde o to samé, co například AMD nabízí v rámci GPU Vega. Samotné čipy se tak umístí na křemíkový interposer, který umožní jejich vzájemné propojení krátkou a hustou sítí datových cest, díky čemuž tak mohou paměti typu HBM nabídnout i při nízkých taktech velice vysokou propustnost a právě i nízké takty umožní dosáhnout úspornějšího provozu. Roli v jejich případě tak hraje především velice široká sběrnice, jakou by v případě plošných spojů nebylo možné rozumně vytvořit, a zvláště ne s tak krátkými datovými cestami. 
 
 
TSMC nyní ve spolupráci s Broadcomem svou technologii CoWoS vylepšilo, a může už vyrábět interposery, jejichž velikost odpovídá dvojnásobnému limitu velikosti fotomasky. Konkrétně je to plocha cca 1700 mm2. Výhoda je zřejmá - na větší interposer se vejde více čipů a vedle toho TSMC hlásí, že vylepšený CoWoS je už připraven pro nasazení 5nm čipů technologie N5, již firma už brzy nasadí v praxi. 
 
7 čipů na jednom interposeru
 
Na nový interposer se tak vejde i více SoC/GPU či jiných výkonných čipů s až šesti paměťmi typu HBM. Ty tak mohou vzhledem k dnes dostupným typům nabídnout až 96 GB kapacity a celkovou propustnost 2,7 TB/s, zatímco CoWoS z roku 2016 dosáhl maximálně na 1 TB/s. 
 
Ve spolupráci obou firem si Broadcom na sebe vzal design vrchních SoC, samotného interposeru a konfigurace pamětí HBM, zatímco na bedrech TSMC bylo vyvinutí výrobního procesu, který umožnil tak velký interposer vůbec vytvořit. Dozvídáme se, že za limity fotomasky se zde v podstatě nešlo, protože TSMC přišlo s procesem, který dokázal využít či "sešít" dvě různé fotomasky při výrobě jednoho interposeru. 
 
A jako obvykle se v souvislosti s takovými technologiemi mluví o nasazení v oblastech AI a strojového učení, datových center, sítí (5G) a podobně. V budoucnu bychom se také mohli dočkat prvních rozkouskovaných GPU, která budou společně s paměťmi umístěna na interposeru (nebo spojena jiným způsobem), ale kdo s nimi přijde jako první, toť otázka. Šanci má AMD, NVIDIA i Intel. 
 
 
reklama
Nejnovější články
MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake
Společnosti MSI se povedlo zveřejnit dva screenshoty z utility CPU-Z, které ukazují řadu podrobností o procesoru Intel Rocket Lake-S. Bohužel to ještě není finální model, ale inženýrský vzorek, ale i tak jde o zajímavé informace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Továrna Micronu měla hodinový výpadek, opět se mluví o zvýšení cen DRAM Továrna Micronu měla hodinový výpadek, opět se mluví o zvýšení cen DRAM
Už dlouho jsme se nedozvěděli o výpadku energie v některé z důležitých továren, a tak nás rok 2020 ještě alespoň jednou potěší. Hodinový výpadek totiž hlásí americká společnost Micron, jeden ze tří největších výrobců DRAM. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD uždibuje Intelu další kus podílu na Steamu AMD uždibuje Intelu další kus podílu na Steamu
Na rozdíl od DIY trhu je postup AMD v průzkumech na Steamu pomalý, ale zato vytrvalý. Nyní tu máme nové statistiky, které také ukazují popularitu grafických karet, kde se na předních místech nic nezměnilo, ovšem to se dalo čekat.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Epic nabídne zdarma Pillars of Eternity i Tyranny Epic nabídne zdarma Pillars of Eternity i Tyranny
Epic Games Store se chystá potěšit příznivce žánru cRPG, a to hned dvojitou nadílkou. Připravil si totiž na příští týden hry Pillars of Eternity - Definitive Edition a Tyranny - Gold Edition, které bude nabízet zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Pád antény radioteleskopu Arecibo byl zachycen na videu Pád antény radioteleskopu Arecibo byl zachycen na videu
Slavný radioteleskop Arecibo byl před pár dny zničen a nyní se na Internetu objevily i video záběry z celého incidentu. Pád 900tunové antény ze 150metrové výšky tak můžeme vidět na záběrech ze dvou různých kamer.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala