Tvar chytré textilie z Harvardu ovládá změna teploty

Tvar chytré textilie z Harvardu ovládá změna teploty
, , aktualita
Zájem o vývoj měkké robotiky projevují různé vědecké instituce, jednou z nich je i Harvardova univerzita. Tamní výzkumný tým vytvořil chytrou textilii pro měkké roboty, která je ovládaná na základě tepla. 
K oblíbeným
reklama
Výzkumný tým z Harvardovy univerzity se zaměřil na vývoj speciální chytré tepelně ovládané textilie, která má sloužit jako základ pro konstrukci měkkých robotů. Měkká robotika přináší své výhody pro určité aplikace, jako je například vývoj terapeutických zařízení. Chytrá textilie z Harvardu ale k pohybu nepotřebuje externí zařízení pro modulování tlaku vzduchu, protože je ovládaná změnou teploty. 
 
Textilie je tvořena mnoha malými uzavřenými váčky, uvnitř nichž se nachází speciální kapalina Novec 7000. Při zahřívání se přeměnou kapaliny na páru mění objem, který se až 100× zvětší, což způsobí změnu tvaru textilie. Při ochlazení se opět změní skupenství na kapalné, objem se sníží na původní hodnotu a textilie se uvolní. 
 
 
Součástí textilie jsou i postříbřená vlákna, která jsou elektricky i tepelně vodivá. Tato vlákna slouží jako topné a senzorové prvky a umožňují změny teploty, které způsobují změny skupenství speciální kapaliny. Tlak v jednotlivých váčcích se díky regulaci se zpětnou vazbou daří udržovat konstantní i při umístění celého systému do prostředí, ve kterém kolísá okolní teplota. 
 
Tato textilie může mít široké spektrum využití. Materiál by se mohl hodit například při výrobě terapeutických pomůcek, které jsou potřebné při zotavování pacientů po různých zraněních, nebo při vývoji komponent pro měkkou robotiku. 
 
Zdroj: engadget.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu
Společnost Toshiba se úplně zbavuje divize počítačů Dynabook. Výrazně většinový podíl tu už nějakou dobu měl Sharp a nyní mu prodala i zbývající pětinu. Toshiba tak končí s produkty, které ji pomohly proslavit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
7.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře