www.svethardware.cz
>
>
>

Tvary galaxií mohou být ovlivněny jejich věkem

Tvary galaxií mohou být ovlivněny jejich věkem
, , aktualita
Astronomové mají poprvé v ruce důkaz o tom, že tvary galaxií bývají ovlivněny jejich věkem, což umožní jednu důležitou věc, a sice určit stáří galaxie podle jejího tvaru. Jde o práci australských astronomů využívajících teleskop AAT. 
K oblíbeným
reklama
Jde o Anglo-Australian Telescope umístěný v australské Siding Spring Observatory, který provedl v předchozích několika letech 3D měření tisíců galaxií. Ty jsou sice moc daleko pro provedení opravdového prostorového měření, ovšem to se dá vyvodit z pohybu jednotlivých hvězd. Astronomové přitom už dlouho ví, že tvar galaxie nám může leccos prozradit o tom, jaká je a jaká byla její minulost. Poprvé ale mohou říci, že nám tvar může také pomoci určit její stáří. 
 
 
Většina galaxií má tvar ne nutně dokonalé koule složené z hvězd, ovšem čím mladší daná galaxie je, tím plošší je její tvar. To pak platí i pro méně časté spirální galaxie, jako je i naše Mléčná dráha. Je už také dobře známo, že uprostřed galaxie jsou spíše starší hvězdy a na okrajích ramen spirálové galaxie pak mladší. 
 
 Messier 31, čili Andromeda
 
Astronomové svůj výzkum zakládají právě na studiu spektra hvězd, které nám prozrazuje, jak staré jsou. Srovnáním se zjištěným tvarem galaxií se našel jasný vztah mezi ním a stářím hvězd, a tedy i dané galaxie. Neexistuje přitom dosud jasné vysvětlení, jak je možné, že galaxie v průběhu života mění svůj tvar tak předvídatelným způsobem a astronomové jsou tak z tohoto zjištění překvapeni. My bychom si ale mohli domyslet, že to má co do činění s gravitací a oběhem hvězd kolem galaktického jádra. 
 
Uvažuje se také prostě o tom, že galaxie zformované v mladším vesmíru se z nějakého důvodu zrodily jako kulaté a ve starším vesmíru se zase tvořily spíše placaté, respektive diskovité. Nebo je také možné, že všechny galaxie se vytvořily v diskovitém tvaru a během své existence se "nafoukly" do kulatého tvaru. Tak či tak, mechanismus, který za tím stojí, zůstává nejasný. 
 
Budoucí výzkumy by na na to měly zaměřit, a to sledováním těch nejvzdálenějších galaxií, které tak vidíme ve velice mladém vesmíru. A opět půjde o další z celé řady už přichystaných úkolů i pro Vesmírný teskop Jamese Webba (JWST).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids
Nakonec se v dnešním novinkovém seriálu o technologiích Intelu podíváme na to, jak budou vypadat chystané procesory Alder Lake i Meteor Lake a pak serverové Sapphire Rapids a Granite Rapids. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct
Intel nám toho včera naservíroval mnoho, takže pokračujeme v krasojízdě a tentokrát půjde především o inovace v pouzdření čipů. To je nedílným předpokladem pro zajištění dalšího výrazného pokroku a nám tu půjde o technologie Foveros.
Dnes, aktualita, Jan Vítek