TweakTown: GeForce RTX 3000 bude do konce roku nedostatek

TweakTown: GeForce RTX 3000 bude do konce roku nedostatek
, , aktualita
S novou nabídkou firmy NVIDIA v podobě GeForce RTX 3000 můžeme být velice spokojeni, ovšem celé by to bylo k ničemu, pokud nové karty nebude možné sehnat. A zdroje serveru TweakTown říkají, že to skutečně bude složité. 
K oblíbeným
reklama
Nové GeForce budou na trhu oficiálně dostupné od 17. září, čili už za dva týdny, a to zatím pouze v podobě GeForce RTX 3080. O týden později nastoupí GeForce RTX 3090 a co se týče GeForce RTX 3070, ta byla ohlášena prostě na říjen. 
 
 
NVIDIA si pro GeForce generace Ampere vybrala 8nm proces firmy Samsung a říká se, že ve skutečnosti neměla na výběr. Kapacity firmy TSMC jsou vytíženy, takže pokud Tchaj-wanci nemohli NVIDII nic nabídnout, zbýval už pouze korejský Samsung, neboť nikdo jiný už nepřipadá v úvahu.
 
My zatím nevíme vůbec nic o tom, jakou výtěžnost má daný proces a spekuluje se o tom, že ta právě zatím není ideální. Reakce NVIDIE je tak prý taková, že raději omezí objednávky waferů s 8nm GPU do té doby, než se výtěžnost zlepší a k tomu jí zatím nahrává její zcela jasně zřejmá pozice výkonnostního lídra. Vypadá to tak, že ačkoliv 8nm proces jako takový není z hlediska svého rozlišení ta nejlepší dostupná technologie, je asi poměrně nový, a tedy nevyladěný.
 
Máme tak prý očekávat, že po celý zbytek tohoto roku bude karet RTX 3000 nedostatek a že půjde potenciálně z tohoto hlediska o nejslabší začátek prodejů nové generace GeForce za mnoho let. NVIDIA se tak dle těchto zpráv chová logicky a ekonomicky, ovšem pokud by měla sama přiznat, že schválně nenechává vyrábět tolik nových GPU, kolik by mohla, s pochopením zákazníků by rozhodně počítat nemohla. My tak můžeme na druhou stranu počítat s tím (ať už je skutečnost jakákoliv), že se k ničemu takovému nepřizná.
 
Ale uvidíme sami dle toho, jak budou zásobeny obchody. U nás by mohlo jít prostě o nedostatek karet, ale na západě se mohou připravit spíše na bobtnající ceny, které se mohou zvyšovat velice výrazně s ohledem na výkonnostní náskok nové generace. 
 
V každém případě, RTX 2000 jsou nyní už za svou cenu neatraktivní a ať bude dostupnost RTX 3000 zpočátku jakákoliv, časem se bude zlepšovat. 
 
Zdroj: TweakTown


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
V Německu vylepšili redox-flow baterie: ekologičtější a lépe snáší horko V Německu vylepšili redox-flow baterie: ekologičtější a lépe snáší horko
Redox-flow akumulátorové baterie nejsou zdaleka něčím novým. Teprve v poslední době to však vypadá, že by se jejich využití mohlo více rozšířit. Nový výzkum z Německa řeší jak ekologii, tak i odolnost vůči vysokým teplotám.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vláda USA opravdu zařadila čínský SMIC na černou listinu Vláda USA opravdu zařadila čínský SMIC na černou listinu
Ještě před necelými třemi týdny tu byla jen možnost, že vláda Spojených států zařadí čínského výrobce čipů, společnost SMIC, na černou listinu. Tím by ji odřízla od možnosti využívat výrobní zařízení amerických firem a nyní se tak opravdu stalo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
AMD Navi 2X: 80, 40 a 32 CU, spekuluje se už o specifikacích AMD Navi 2X: 80, 40 a 32 CU, spekuluje se už o specifikacích
Na světlo světa se pomalu dostávají specifikace nových Radeonů 2X, které jsou zatím pochopitelně nepodložené a nedá se jim věřit. Nic lepšího ale zatím nemáme, takže se podívejme na jejich údajnou výbavu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Výrobci karet reagují na problémy se stabilitou RTX 3080, co ji způsobuje? Výrobci karet reagují na problémy se stabilitou RTX 3080, co ji způsobuje?
Minulý týden se začalo diskutovat o problémech s některými kartami RTX 3080, jejichž majitelé mluvili o celkové nestabilitě systému projevující se různými způsoby. Čekali jsme na reakci AIB firem, která už přišla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
GeForce RTX 3060 Ti přijde za pár týdnů s více CUDA jádry než RTX 2080 Ti GeForce RTX 3060 Ti přijde za pár týdnů s více CUDA jádry než RTX 2080 Ti
Nvidia chystá rozšíření nabídky svých nových karet Ampere směrem dolů. Proti novým Radeonům by se měla postavit GeForce 3060 Ti, která nabídne více CUDA jader, než nedávný high-end RTX 2080 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů