TweakTown: GeForce RTX 3000 bude do konce roku nedostatek

TweakTown: GeForce RTX 3000 bude do konce roku nedostatek
, , aktualita
S novou nabídkou firmy NVIDIA v podobě GeForce RTX 3000 můžeme být velice spokojeni, ovšem celé by to bylo k ničemu, pokud nové karty nebude možné sehnat. A zdroje serveru TweakTown říkají, že to skutečně bude složité. 
K oblíbeným
reklama
Nové GeForce budou na trhu oficiálně dostupné od 17. září, čili už za dva týdny, a to zatím pouze v podobě GeForce RTX 3080. O týden později nastoupí GeForce RTX 3090 a co se týče GeForce RTX 3070, ta byla ohlášena prostě na říjen. 
 
 
NVIDIA si pro GeForce generace Ampere vybrala 8nm proces firmy Samsung a říká se, že ve skutečnosti neměla na výběr. Kapacity firmy TSMC jsou vytíženy, takže pokud Tchaj-wanci nemohli NVIDII nic nabídnout, zbýval už pouze korejský Samsung, neboť nikdo jiný už nepřipadá v úvahu.
 
My zatím nevíme vůbec nic o tom, jakou výtěžnost má daný proces a spekuluje se o tom, že ta právě zatím není ideální. Reakce NVIDIE je tak prý taková, že raději omezí objednávky waferů s 8nm GPU do té doby, než se výtěžnost zlepší a k tomu jí zatím nahrává její zcela jasně zřejmá pozice výkonnostního lídra. Vypadá to tak, že ačkoliv 8nm proces jako takový není z hlediska svého rozlišení ta nejlepší dostupná technologie, je asi poměrně nový, a tedy nevyladěný.
 
Máme tak prý očekávat, že po celý zbytek tohoto roku bude karet RTX 3000 nedostatek a že půjde potenciálně z tohoto hlediska o nejslabší začátek prodejů nové generace GeForce za mnoho let. NVIDIA se tak dle těchto zpráv chová logicky a ekonomicky, ovšem pokud by měla sama přiznat, že schválně nenechává vyrábět tolik nových GPU, kolik by mohla, s pochopením zákazníků by rozhodně počítat nemohla. My tak můžeme na druhou stranu počítat s tím (ať už je skutečnost jakákoliv), že se k ničemu takovému nepřizná.
 
Ale uvidíme sami dle toho, jak budou zásobeny obchody. U nás by mohlo jít prostě o nedostatek karet, ale na západě se mohou připravit spíše na bobtnající ceny, které se mohou zvyšovat velice výrazně s ohledem na výkonnostní náskok nové generace. 
 
V každém případě, RTX 2000 jsou nyní už za svou cenu neatraktivní a ať bude dostupnost RTX 3000 zpočátku jakákoliv, časem se bude zlepšovat. 
 
Zdroj: TweakTown


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
26.2.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
26.2.2021, aktualita, Jan Vítek4 komentáře