reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Twisted Light Wireless: pro rychlou optickou a bezdrátovou komunikaci

30.10.2017, Jan Vítek, aktualita
Twisted Light Wireless: pro rychlou optickou a bezdrátovou komunikaci
Fyzikové z Velké Británie, Nového Zélandu, Německa i Kanady popsali novou techniku Twisted Light, která měla původně posloužit pro navýšení datové propustnosti v optických kabelech. Jim však funguje i v bezdrátové komunikaci. 
Twisted Light může využít fotony jako nosiče informace tím, že je nechá projít třeba počítačem generovaným hologramem a už dříve byla tato technologie představena jako jeden ze způsobů, jak zvýšit datovou propustnost v optických kabelech. Pro datové přenosy vzduchem pomocí světla se však tato technologie nehodila, protože takový světelný signál dokáže narušit i pouhá změna atmosférického tlaku na cestě od vysílače k přijímači, která způsobí rozptýlení paprsků. 
 
 
Vědci zkoušeli techniky OAM (Optical Angular Momentum) s různými nastaveními fáze a intenzity pro tvorbu "zkrouceného světla", které využivá propletené svazky ve fotonech, díky čemuž není nutné využívat binární kódování dat, neboť těchto svazků může být daleko více typů než jen dva. Je tak zřejmé, z čeho daná možnost navýšení datové propustnosti pramení. 
 
Pro testování nového přístupu k Twisted Light si pak zvolili městské prostředí německého Erlangenu, kde byly dva komunikační body od sebe vzdáleny 1,6 km, čili jednu míli a mezi nimi byly i vysoké budovy. 
 
 
Dr. Martin Lavery z Univerzity v Glasgow, vedoucí autor studie, slibuje možnost dosáhnout stejně rychlé komunikace vzduchem jako po kabelu. Právě městské prostředí se může pro nasazení takové technologie hodit, a to už jen z důvodu ceny tvořené datové sítě, ale právě ve městě to bude nejsložitější kvůli zástavbě, turbulentnímu proudění vzduchu či zněčištění. Bojovat proti tomu mají různé vyvíjené techniky, jako je "modelování kanálů", adaptivní optika, předběžná korekce signálu a jiné. 
 


reklama