www.svethardware.cz
>
>

Twisted Light Wireless: pro rychlou optickou a bezdrátovou komunikaci

Twisted Light Wireless: pro rychlou optickou a bezdrátovou komunikaci
, , aktualita
Fyzikové z Velké Británie, Nového Zélandu, Německa i Kanady popsali novou techniku Twisted Light, která měla původně posloužit pro navýšení datové propustnosti v optických kabelech. Jim však funguje i v bezdrátové komunikaci. 
K oblíbeným
reklama
Twisted Light může využít fotony jako nosiče informace tím, že je nechá projít třeba počítačem generovaným hologramem a už dříve byla tato technologie představena jako jeden ze způsobů, jak zvýšit datovou propustnost v optických kabelech. Pro datové přenosy vzduchem pomocí světla se však tato technologie nehodila, protože takový světelný signál dokáže narušit i pouhá změna atmosférického tlaku na cestě od vysílače k přijímači, která způsobí rozptýlení paprsků. 
 
 
Vědci zkoušeli techniky OAM (Optical Angular Momentum) s různými nastaveními fáze a intenzity pro tvorbu "zkrouceného světla", které využivá propletené svazky ve fotonech, díky čemuž není nutné využívat binární kódování dat, neboť těchto svazků může být daleko více typů než jen dva. Je tak zřejmé, z čeho daná možnost navýšení datové propustnosti pramení. 
 
Pro testování nového přístupu k Twisted Light si pak zvolili městské prostředí německého Erlangenu, kde byly dva komunikační body od sebe vzdáleny 1,6 km, čili jednu míli a mezi nimi byly i vysoké budovy. 
 
 
Dr. Martin Lavery z Univerzity v Glasgow, vedoucí autor studie, slibuje možnost dosáhnout stejně rychlé komunikace vzduchem jako po kabelu. Právě městské prostředí se může pro nasazení takové technologie hodit, a to už jen z důvodu ceny tvořené datové sítě, ale právě ve městě to bude nejsložitější kvůli zástavbě, turbulentnímu proudění vzduchu či zněčištění. Bojovat proti tomu mají různé vyvíjené techniky, jako je "modelování kanálů", adaptivní optika, předběžná korekce signálu a jiné. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google Stadia má problém: Chromecast Ultra se hodně přehřívá Google Stadia má problém: Chromecast Ultra se hodně přehřívá
Google před pár dny spustil herní streamovací službu Stadia. Někteří jsou z ní nadšeni, jiní mají naopak problémy. A vypadá to, že těch problémů bude více. Chromecast Ultra, který je součástí systému, se totiž výrazně přehřívá.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Uber bude odposlouchávat jízdu autem v zájmu bezpečnosti Uber bude odposlouchávat jízdu autem v zájmu bezpečnosti
Aby bylo více důkazů pro řešení případných incidentů mezi řidičem a pasažérem služby Uber, bude zavedena možnost nahrávání audio záznamu celé jízdy. Zatím má být k dispozici pro vybrané země.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
V-Ray a Blender's Cycles získávají podporu GeForce RTX V-Ray a Blender's Cycles získávají podporu GeForce RTX
NVIDIA se snaží podporu svého RTX hardwaru prosazovat nejen ve hrách, ale také v grafickém softwaru. Nyní přišla řada na V-Ray a Blender's Cycles od Chaos Group s příslušným urychlením renderování. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla ukázala extravagantní elektrický pickup Cybertruck Tesla ukázala extravagantní elektrický pickup Cybertruck
Před pár hodinami představila automobilka Tesla svůj dlouho připravovaný pickup Cybertruck. Tato elektrická bestie přináší hranatý design jak ze sci-fi filmu, velmi slušný dojezd a akceleraci na 60 mph za méně než 3 sekundy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Colorful si připravil Micro ATX desku s AMD X570 Colorful si připravil Micro ATX desku s AMD X570
Společnost Colorful se chystá vypustit na trh menší základní desku formátu Micro ATX, která je založena na větší desce X570 Gaming Pro V14. Jedná se o model CVN X570M GAMING Pro, jenž také nese čipovou sadu X570. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek