www.svethardware.cz
>
>
>

Tým McLaren z Formule 1 používá součástky vyrobené 3D tiskem

Tým McLaren z Formule 1 používá součástky vyrobené 3D tiskem
, , aktualita
Technologie 3D tisku se používá už i při závodech Formule 1. Britský tým McLaren se rozhodl modernizovat způsob výroby dílů a zavedl výrobu některých součástech do svých aut právě pomocí 3D tisku.
K oblíbeným
reklama
Technologie 3D tisku už není jen na výrobu plastových kostiček lega. 3D tiskárna je dnes schopná vyrábět funkční součástky pro potřeby robotiky, modely pro oblast medicíny i jídlo. Tuto technologii se nebál použít ani tým McLaren, který si nechal vytisknout některé součástky do svých vozů.

Závodní tým McLaren, který je možné znát z utkání Formule 1, navázal v lednu tohoto roku partnerství se společností Stratasys, která se zaměřuje na 3D tisk. Nyní, o několik měsíců později, McLaren potvrzuje, že jejich závodní vůz MCL32 je vybaven 3D tištěnými součástkami. Britský tým chce zkusit něco nového, aby v letošní sezóně překonal neúspěchy z minulého roku.

Auta McLarenu tuto sezónu pilotuje nováček Stoffel Vandoorne a šampion Fernando Alonso. Technologie 3D tisku v těchto vozech pomohla vyrobit například klapku na zadním křídle, držáky hydraulických trubek či chladicí kanálky k brzdám. Klapka na zadní křídlo byla vyrobena pomocí 3D tištěné formy, nikoliv přímo vytištěna sama o sobě.

Držáky hydraulických trubek byly vytištěny ze speciálního nylonového materiálu, který byl vyztužen pomocí uhlíkových vláken. Proces výroby trval asi čtyři hodiny, což je o mnoho rychleji v porovnání s odhadovanou dobou výroby dva týdny s použitím tradičních výrobních procesů.

Chladicí kanálky k brzdám byly vyrobeny z kompozitního materiálu a také vyztuženy uhlíkovými vlákny. Jejich hladký povrch uvnitř zajistí správné proudění chladného vzduchu do brzd. I klapka zadního křídla byla vyrobena mnohem rychleji, než kdyby nebyla použita technologie 3D tisku.

McLaren se dokonce pro technologii 3D tisku nadchl natolik, že uvažuje o zavedení 3D tiskárny přímo v boxech u závodní tratě. Tato 3D tiskárna by mohla být použita pro rychlou výrobu dílů a nástrojů v kritických situacích. Tiskárna Stratasys uPrint SE Plus by měla být dopravena už na testování na Velkou cenu Bahrajnu, která se pojede 16. dubna.

Hlavním důvodem, proč se britský tým z Formule 1 rozhodl používat technologii 3D tisku, je rychlost výroby součástek. Jednotlivá vylepšení se tak budou moct rychle dostat z podoby návrhu rovnou do skutečnosti a otestovat se v reálném světě. Ze spolupráce je nadšená i sama společnost Stratasys.

Zdroje: 3ders.org, engadget.com
reklama
Nejnovější články
Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2 Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2
Miliardář Bill Gates je znám také jako velký filantrop a podporovatel projektů pro záchranu planety. Jedním z dalších je projekt Heliogen, který má pomoci nahradit fosilní paliva díky solární energii i využití pokročilého softwaru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache
Intel si pro příští rok připravuje procesory Tiger Lake jako nástupce aktuálních Ice Lake a leccos už o nich prozradil benchmark Geekbench. Ten už obsahuje online záznam čtyřjádrového prototypu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prototyp Starship explodoval při tlakové zatěžkávací zkoušce Prototyp Starship explodoval při tlakové zatěžkávací zkoušce
Starship Mk1 včera prodělal tlakovou zatěžkávací zkoušku, kterou ovšem nevydržel a v horní části explodoval. Obešlo se to bez ohně i zranění obsluhy, ostatně neúspěch se dal očekávat. Co bude dál?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Intel se omluvil za zpožděné dodávky procesorů Intel se omluvil za zpožděné dodávky procesorů
Intel se slovy Michelle Johnston Holthaus omluvil za zpožděné dodávky procesorů x86, čili v podstatě za to, že je nestačí vyrábět v potřebném množství. Potvrzuje tím, že nedostatek jeho procesorů je stále aktuální. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Philips 439P9H: zahnutý 43" VA monitor se 100Hz Philips 439P9H: zahnutý 43" VA monitor se 100Hz
Od společnosti Philips jsme se dočkali dalšího zahnutého monitoru s obrovskou úhlopříčkou. Jde o model 439P9H, který má velký 43,4" VA panel s velmi vysokým kontrastem 3000:1. Potěší i 10bitovými barvami.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře