www.svethardware.cz
>
>
>

UGC 1382: podivný Frankensteinův slepenec různých galaxií

UGC 1382: podivný Frankensteinův slepenec různých galaxií
, , aktualita
Studie zveřejněná v Astrophysical Journal představila výzkum galaxie UGC 1382, kterou měli astronomové za starou, malou a typickou. Jak se ukázalo, tato "frankensteinova galaxie" není ani jedno z toho, takže jaká nakonec je?
K oblíbeným
reklama
Galaxie UGC 1382 se nachází asi 250 milionů světelných let od Země, a to v oblasti, kterou měli astronomové za klidnou a nevýraznou. Nachází se tam ale také bizarní galaxie UGC 1382, která nejspíše vznikla jako slepenec částí různých galaxií, jak astronomové zjistili poté, co k ní obrátili výkonné teleskopy NASA a využili i jiné observatoře. Díky tomu zjistili, že tato galaxie je ve skutečnosti desetkrát větší, než si dříve mysleli a na rozdíl od jiných známých galaxií je její střed mladší než okrajové části

Zásadní je na tom zvláště to, že se tato galaxie nachází v klidné oblasti vesmíru, kde rozhodně není přeplněno. Je totiž tak "křehká", že vlivem sousední galaxie by se mohla prostě rozpadnout. Přišlo se na ni jako v mnoha případech náhodou. Lea Hagen, jedna z doktorandek na univerzitě v Pennsylvanii, společně s Markem Seibertem z pasadenské Carnegie Institution for Science studovala vznik hvězd v eliptických galaxiích, které se neotáčí, a jsou tak více trojrozměrné než otáčející se galaxie. Nejdříve si mysleli, že UGC 1382 je jednou z nich. Když se ale podívali na její snímky pořízené v ultrafialovém spektru pomocí Galaxy Evolution Explorer (GALEX) americké NASA, objevil se mnohem větší objekt.

Jak ukazuje zveřejněná koláž, nejdříve viděli rozmazaný světlý bod, kolem nějž se pak objevily spirálovitě uspořádaná ramena a nakonec ještě celá dosud neviditelná masa plynu všude kolem. Krom zařízení GALEX byla postupně využita i další, jako například Carnegie du Pont Telescope v Las Campanas, Two Micron All-Sky Survey (2MASS) nebo Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) opět americké NASA, díky čemuž byly získány podrobnější snímky i ve viditelném a infračerveném spektru.

Nakonec se ukázalo, že UGC 1382 má napříč asi 718.000 světelných let, a je tak asi sedmkrát širší než naše Mléčná dráha. Je to tak jedna ze tří známých největších izolovaných galaxií diskového tvaru, přičemž její masa je tvořena především rotujícím diskem řídkého plynu. Kvůli tomu je tak křehká a také to je důvod, proč se v ní hvězdy tvoří velice pomalu.

Největší překvapení na astronomy ale teprve čekalo. Jak zjistili, dle stáří hvězd jde o galaxii naruby. Klasicky se totiž ve středu galaxií nachází ty nejstarší hvězdy a jak galaxie rostou, na okrajích se formují další a podstatně mladší hvězdy. U této galaxie je tomu právě naopak, jak ukázaly údaje sebrané z mnoha různých teleskopů, což bylo připodobněno ke stromu, jehož vnější letokruhy jsou mladší než vnitřní. Jak mohla taková galaxie vzniknout? Pravděpodobné je spojení několika galaxií, které se do jisté doby vyvíjely samostatně. Mohlo to být tak, že na počátku byla skupinka malých galaxií ovlivňovaných plynem a temnou hmotou. Vedle nich se mohla vytvořit čočková galaxie (přechodný typ mezi spirální a eliptickou), která zachytila menší a starší galaxie, jež kolem ní vytvořily ramena.

K čemu by pak výzkum takové galaxie mohl posloužit? Především k celkovému osvětlení jejich vzniku a také k tomu, aby astronomové lépe porozuměli jejich vzájemným interakcím.

Zdroj: Astronomy
reklama
Nejnovější články
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000 CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000
Člen komunity serveru ComputerBase vytvořil utilitu, která je určena pro ladění procesorů AMD Ryzen, pro které AMD připravilo funkci Curve Optimizer. Jde tak v důsledku o ladění výkonu, ale i spotřeby procesorů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře