Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Úložiště dat na internetu: k datům odkudkoli

24.1.2013, Radan Tuhý, článek
Úložiště dat na internetu: k datům odkudkoli
Stále častěji se hodí přistupovat k datům odkudkoli a z více počítačů, včetně možnosti sdílení a odkazování. Nejjednodušším způsobem, jak toho dosáhnout, je zřídit si některé internetové datové úložiště (cloud). Jak tato úložiště fungují a jaké máme možnosti?
Doba výrazně pokročila a od dob, kdy bylo nutné ukládat všechna data na lokálních discích, případně si obsah ukládat na přenosná média a nosit neustále s sebou, se již ledasco změnilo. Velký podíl na této skutečnosti zajisté nese zejména výrazné rozšíření internetu mezi domácnosti (a to nejen u nás) v kombinaci s narůstající rychlostí připojení, technologickými možnostmi internetových aplikací a samozřejmě také navyšováním kapacity disků. Jedním z důsledků je téměř masový nárůst tzv. cloudových služeb, které jsou dnes prakticky běžnou součástí.
Příklad fungování cloudových služeb.Je cloud opravdu novinkou?


Velké procento uživatelů cloudové služby využívá zcela běžně, a to aniž by si to přímo uvědomovali. Klasickým příkladem je třeba e-mail. Kdysi limitované mailboxy (řádově v desítkách megabajtů) jsou dnes již nahrazeny vysokokapacitními schránkami, co nabízí doslova gigabajty prostoru pro e-maily a přílohy, přičemž se stále častěji setkáváme s možností zřídit neomezený mailbox. Samozřejmostí je synchronizace s mobilními telefony, tablety a různými emailovými klienty.

Vzhledem k velikosti schránek tedy není již nutné stahovat si emaily do počítače (a mazat na serveru), ale můžeme s klidným svědomím ponechat vše na internetu u daného poskytovatele služby. To vše v praxi znamená, že se jedná prakticky o plnohodnotnou cloudovou službu. A když to jde s e-maily, dokumenty, fotkami a videi, proč by to nešlo také s běžnými daty? Tím se pomalu dostáváme k internetovým úložištím dat.


Data v cloudu a související výhody


Zřízením online úložiště dat dostaneme k dispozici určitý datový prostor, který můžeme využívat k ukládání čehokoli. Může se jednat o dokumenty, fotografie, zálohy a všeobecně jakákoli data. Jak se říká, volného prostoru na disku není nikdy dost, proto se může jakýkoli dodatečný prostor hodit už jenom z tohoto důvodu. Naprostá většina internetových úložišť nabízí ke stažení aplikace, pomocí kterých můžeme k datům jednoduše přistupovat, synchronizovat je, případně dokonce sdílet s dalšími uživateli.
Data do cloudu ukládá (a také nabízí) celá řada firem.


Pojďme se tedy na jednotlivé příklady využití podívat podrobněji. Samotné ukládání dat v cloudu by zase tolik zásadních výhod nepřineslo, spíše naopak. Je tady ale celá řada modelových situací, v kterých jsou data na internetu velké plus, a to nejen pro nás, ale také pro naše přátele, kolegy a rodinné příslušníky.
  • Přístup odkudkoli – primární a zároveň největší výhodou pro nás samotné je dostupnost dat. Nejsme omezeni jedním počítačem (nebo obecně jednou klientskou stanicí), ale k našemu internetovému úložišti jsme schopni se připojit z jakéhokoli zařízení, které se dostane na internet, přičemž ze všech zařízení pracujeme se stejnými daty. Pokud tedy máme počítač v práci, počítač doma, chytrý telefon a třeba tablet, vždy se dostaneme ke stejným datům. Můžeme tak pokračovat v rozdělané práci, rozpracovaném projektu, procházet uložené fotografie a podobně.
  • Integrace do systému – jakkoli je dostupnost dat v internetovém prohlížeči univerzální a jednoduchá (někdy dokonce velmi vítaná, to pokud se nacházíme např. v práci za proxy serverem, který blokuje synchronizaci), pro pravidelné a časté používání např. doma se jedná o poměrně komplikovaný proces. Proto máme obvykle k dispozici software, pomocí kterého lze přistupovat k datům např. ze synchronizované složky na pevném disku, případně lze zobrazit úložiště jako síťový disk, nemluvě o mobilních telefonech a tabletech, kde je podpůrná aplikace poměrně zásadní.
  • Možnost sdíleni dat s dalšími uživateli – tato často opomíjená vlastnost přináší velké výhody za situace, kdy je potřeba, aby s jedním typem dat pracovalo více lidí současně. Další pozitivum je eliminace obrovských příloh v emailech. Jednoduše uložíme data do cloudového úložiště a přidělíme dané složce (nebo jednotlivým souborům) odpovídající oprávnění (explicitně, nebo pomocí unikátního URL). Do posílaného emailu pak již vložíme odkaz a příjemce si data zobrazí u sebe na počítači, může s nimi pracovat, případně si je stáhnout.
  • Zálohování, zabezpečení a dostupnost dat – velké procento poskytovatelů datových úložišť na internetu garantuje dostupnost dat, jejich pravidelné zálohování a kvalitní zabezpečení. Právě bezpečnost dat je často diskutovaným tématem, nicméně s ohledem na dnešní možnosti šifrování se jedná spíše o zbytečné obavy. Pokud jsou naše data v cloudu navíc pravidelně zálohována, je jejich uchovávání často i bezpečnější (s ohledem na potencionální ztrátu dat), než by tomu bylo v našem počítači, pokud data pravidelně nezálohujeme, nemáme nakonfigurovaný RAID z více disků, a podobně.
  • Základní datový prostor zadarmo – neplatí to sice úplně vždy, ale v naprosté většině případů dostaneme po registraci u poskytovatele cloudového úložiště základní prostor, za který není potřeba platit. Pokud bychom potřebovali prostor větší (nebo neomezený), budeme mít možnost za určitý měsíční (nebo roční) poplatek kapacitu úložiště navýšit.
Jedna ze základních výhod cloudu: Ke stejným datům máme přístup ze všech zařízení.


To zní skvěle, co říkáte? Výhod je celá řada a internetové úložiště nabízí celou řadu možností, které jsme do této chvíle neměli. Pravdou ale je, že nic není ideální, proto i u tohoto typu služby existují také nevýhody. Není jich sice mnoho a většina z nich je spíše koncepčního charakteru, je ale dobré o těchto vlastnostech vědět, abychom pak třeba v některých situacích nebyli nepříjemně překvapeni.


Nevýhody internetových úložišť


Je třeba zmínit hlavní nevýhodu, kterou je nutnost připojení k internetu. Je to do značné míry logické, nicméně právě toto může být během využívání internetového úložiště komplikací. Pokud chceme přistupovat k datům pouze za využití webového prohlížeče (typicky v práci, u přátel a podobně), internet je potřeba neustále a rychlost práce s daty je přímo úměrná rychlosti a kvalitě internetového připojení. Pomalá linka znamená pomalou práci zejména s většími objemy dat, přičemž výpadek internetu znamená nedostupnost dat.

Tuto negativní vlastnost lze částečně eliminovat synchronizací dat, tedy uložením souborů (alespoň) na primárním počítači. Nainstalovaná aplikace v průběhu práce s daty detekuje změny a průběžně data synchronizuje s cloudovým úložištěm. Data jsou tedy (alespoň nám) k dispozici neustále, v případě výpadku internetu ale dojde k zastavení synchronizace, v jehož důsledku jsou na serveru neaktualizovaná data. Pokud tedy zrovna se soubory pracuje i někdo další, může dojít k tomu, že protistrana nemá k dispozici aktuální verze.

Další oblastí, kterou je potřeba velmi dobře zvážit, jsou podmínky jednotlivých poskytovatelů. Ty mohou obsahovat ustanovení (a také jej často obsahují), že v okamžiku nahrání dat na dané internetové úložiště automaticky dáváme danému poskytovateli na daná data práva. Nemusí se nutně jednat o převod autorských práv (což je nesmysl), ale je to do značné míry logické – jedná se o nutnou právní ochranu poskytovatele, kterého by v případě absence této klauzule nejeden uživatel po nahrání jakéhokoli souboru mohl právně napadnout pro neoprávněnou manipulaci s jeho soukromými daty, navíc v okamžiku, kdy bychom tato data nasdíleli, by poskytovatel naše data „neoprávněně“ nabízel dále.

Jakkoli je tato ochranná klauzule logická (a do značné míry nezbytná), chtě nechtě sdílíme data se třetím subjektem, proto je potřeba mít tuto skutečnost na paměti a nenahrávat na internet citlivá, nebo dokonce nějakým způsobem chráněná či tajná data.