Umělá inteligence předpovídá pravděpodobnost vzniku infarktu či mozkové mrtvice

Umělá inteligence předpovídá pravděpodobnost vzniku infarktu či mozkové mrtvice
, , aktualita
Umělá inteligence může pomáhat ovládat autonomní automobil, ale i zachraňovat životy v oblastech medicíny. Toho chtějí dosáhnout vědci z britské univerzity, kteří sestavili algoritmy na predikci infarktu.
K oblíbeným
reklama
Člověk není vševědoucí, ale umělá inteligence by v budoucnu mohla být. AI by mohla například pomáhat v oblastech medicíny a předpovídat choroby lépe než to dovedou lékaři. Kardiovaskulárnímu onemocnění podlehne mnoho lidí ročně. Vědci se proto rozhodli, že sestrojí algoritmus strojového učení, který bude schopný předpovídat pravděpodobnost infarktu nebo mozkové mrtvice u pacienta, a snížit tak v budoucnu úmrtnost způsobenou tímto onemocněním.

Do vývoje algoritmů se pustili vědci z University of Nottingham, která sídlí ve Velké Británii. Jejich cílem bylo vytvořit systém, který by dokázal vyhodnocovat pravděpodobnost výskytu infarktu či mozkové mrtvice jako lékař, a dokonce lépe. American College of Cardiology, American Heart Association už dříve vyvinula systém dotazů, na jehož základě odhaduje pravděpodobnost rizika výskytu kardiovaskulární choroby u pacienta. Ten je založen na osmi různých faktorech, jako je věk, hladina cholesterolu a krevní tlak. Tento systém v průměru odhaduje správně v 72,8 % případů, což není úplně špatný výsledek.

Vědci z University of Nottingham v čele se Stephenem Wengem se ale rozhodli vytvořit systém s ještě přesnějšími výsledky. K tomu potřebovali vytvořit čtyři algoritmy strojového učení. K nim byla dodána data od 378 256 pacientů z celé Velké Británie. Systém nejdříve používal okolo 295 tisíc záznamů k vytvoření interních prediktivních modelů. Zbývající záznamy byly používány k testování a zdokonalování algoritmů.

Výsledky algoritmů byly lepší než nejlepší výsledky American College of Cardiology, American Heart Association, které byly od 74,5 do 76,4 %. Algoritmy z University of Nottingham byly v odhadech úspěšnější až o 7,6 procent a zaznamenaly o 1,6 % méně falešných poplachů při predikování vzniku infarktu nebo cévní mozkové příhody.

To znamená, že ze sady 83 000 zkušebních pacientů mohl tento systém zachránit o 355 životů více. Umělá inteligence také odhalila několik rizikových faktorů, jako jsou závažné duševní nemoci či spotřeba kortikosteroidů. Vědci tak chtějí nadále zkoumat asociace v lidském těle s pomocí umělé inteligence, a zachraňovat tak i co nejvíce životů.

Zdroj: engadget.com
reklama
Nejnovější články
SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink
Satelity Starlink jsou malé a skladné, a tak si jich jeden Falcon 9 může vzít na palubu celou kopu, čili šedesát. Nyní se přitom podařilo další takovou várku dostat na oběžnou dráhu a učinit další krok ke zprovoznění připravované sítě.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax
Noctua nedávno dostala na trh nové procesorové chladiče Chromax Black a nyní je doplňují ventilátory a příslušenství Chromax. Máme tu konkrétně modely NF-A20, NF-A12x15, NF-A9, NF-A9x14 či NF-A8.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX
InWin si připravuje pod prostým označením 925 velkou skříň formátu Full Tower, která je tak určena pro výkonné PC sestavy. Sama nabídne krom potřebného místa mohutné tělo z broušeného hliníku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou
Acer na trh přináší monitor Predator CG437K P, který je určen pro ty nejnáročnější hráče. O tom ostatně svědčí už jeho úhlopříčka, ale vedle ní je tu i řada velice zajímavých specifikací a bohatá výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Pillars of Eternity 2 se neprodávaly dobře, série je ohrožena Pillars of Eternity 2 se neprodávaly dobře, série je ohrožena
Studio Obsidian Entertainment, které už nějaký ten pátek patří Microsoftu, je aktuálně v kurzu jako to, které stojí za úspěchem hry The Outer Worlds. Nyní ale chceme probrat sérii Pillars of Eternity. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře