www.svethardware.cz
>
>
>
>

Uniklá roadmap ukazuje chystané procesory Intel Xeon

Uniklá roadmap ukazuje chystané procesory Intel Xeon
, , aktualita
Na světlo světa se dostala roadmap, která ukazuje plány Intelu na výrobu nových procesorů Xeon. Týká se nejbližších dvou let, pokud pomineme zbytek tohoto roku, přičemž se dozvíme o Ice Lake i Sapphire Rapids. 
K oblíbeným
reklama
O procesorech Ice Lake z rodiny Xeonů jsme se nedávno dočetli, že byly odloženy. Na trh měly původně nastoupit ještě letos, ovšem samotný Intel v poznámkách ke svým finančním výsledkům za třetí kvartál potvrdil, že Xeon Ice Lake začnou být masově vyráběny během prvního kvartálu příštího roku. Na jeho konci by mimochodem měly být k dostání také Rocket Lake-S pro LGA 1200. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
A pak tu máme onu novou roadmap, která rozděluje produkty barevně do čtyř skupin. Zelené jsou ty, které jsou již dostupné. Modré jsou aktuálně ve vývoji, fialové se plánují jako další generace a oranžové jsou spíše jen koncept a patří do říše úvah. 
 
Dále tu je i rozdělení dle segmentů - dense (hi-end pro AI, HPC), mainstream, entry a zcela dole je pak naznačen vývoj softwaru či firmwaru. Ihned nahoře tak máme Walker Pass, respektive procesory Cascade Lake-AP a ty chce Intel kupodivu nabízet až do roku 2022 a možná i déle. Má ale nástupce pro Xeon Scalable, a to právě Ice Lake-X v generaci Tennessee Pass, které by ale měly mít jen jepičí život rozprostírající se pouze před dva kvartály. Pak už má nastoupit Denali Pass (Eagle Steam) s procesory Sapphire Rapids s podporou PCIe 5.0 a DDR5. Právě s jejich pomocí chce už Intel vstoupit do éry Exascale a vybavit jimi svůj superpočítač Aurora (cca 1 ExaFLOPS).
 
Jak to vypadá, nástup Ice Lake od druhého kvartálu 2021 by měl být skutečně široký, neboť tu máme celkem tři rodiny včetně Coyote Pass pro mainstreamové servery s jednou či dvěma paticemi. Ty mají být rovněž po půl roce nahrazeny procesory Sapphire Rapids v rámci Fox Creek Pass (Eagle Stream). Zajímavá je položka zcela dole v oblasti mainstreamu, kde se píše o jednopaticových serverech s výkonným I/O, které mají využít buď Ice Lake, či Sapphire Rapids. 
 
Segment Entry nakonec obsahuje jednak platformu Whitley s procesory Ice Lake nahrazující rovněž Cascade Lake a nezapomnělo se ani na Xeon E pro malé servery či pracovní stanice, kde se uplatní právě generace Rocket Lake, která bude vycházet z desktopových verzí. Jako obvykle by to prostě měly být procesory s převážně deaktivovanými iGPU pro jednopaticové počítače.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
28.11.2020, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
28.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek