www.svethardware.cz
>
>
>
>

Uniklé testy ukazují výkon procesoru EPYC 7742 vs. Xeon Platinum 8280

Uniklé testy ukazují výkon procesoru EPYC 7742 vs. Xeon Platinum 8280
, , aktualita
Dnes je den serverových procesorů, neboť brzy očekáváme nástup nových 64jádrových Rome, zatímco Intel zveřejnil pár detailů o 56jádrových Cooper Lake. Nyní se můžeme podívat na uniklé testy, kde se postavil právě jeden z Rome proti Xeonu Platinum 8280.
K oblíbeným
reklama
Procesor Intel Xeon Platinum 8280 dobře známe jako moderní 28jádrový Casdade Lake-SP, který pracuje s TDP 205 W na 2,7 až 4 GHz. Co je ovšem EPYC 7742? Z číselného označení nelze zjistit, jakého procesoru je to nástupce, ovšem takto o něm ani nelze uvažovat, protože se svými 64 jádry v podstatě přímého předchůdce ani nemá. 
 
AMD EPYC 7742 je tak 64C/128T procesor vybavený 256 MB L3 cache a s TDP 225 W zvládne takty mezi 2,25 až 3,4 GHz. Nejlepší model z první generace je přitom EPYC 7601 se 32C/64T, 64 MB L3 cache a taktem 2,2 až 3,2 GHz při 180W TDP. V testech ale také najdeme ještě Xeon Gol 6138 se 20C/40T na 2 až 3,7 GHz při 125W TDP. 
 
Specifikace procesoru EPYC 7742 stále nejsou potvrzené a stejně takt následující testy nelze akceptovat se stoprocentní jistotou. Nicméně AMD chce své nové procesory představit už dnes, takže lze předpokládat, že údaje jsou pravdivé. 
 
 
Veškeré grafy, ještě než z originálního zdroje zmizely, zachytil server Tom' Hardware, takže můžete pokračovat třeba rovnou tam. My si ukážeme jen některé z nich, a to třeba test video enkoderu SVT, v němž Rome už naprosto dominuje a nechává daleko za sebou jak konkurenci, tak i předchozí hi-end. Trošku podivné je to, že jeden EPYC 7742 ukazuje o trošku vyšší výkon než dva, ovšem a na druhou stranu se v případě EPYC 7601 ani u Xeonu 8280 nedá říci, že by dvoupaticový systém pracoval výrazně rychleji. Pak tu ovšem máme i test dvou EPYC 7742 s "RDY1001C", kterážto konfigurace byla nejvýkonnější, ale není známo, co se pod RDY1001C skrývá. O speciální softwarovou konfiguraci nejde, protože stejná věc se opakuje v dalších testech, kde zpravidla zaznamenává nejvyšší výkon.
 
 
Vedle AV1 se můžeme podívat i na výkon s HEVC, kde už nový EPYC není tak dobrý, ale stále se přinejmenším vyrovná Xeonu. Opět je ale v dvoupaticové konfiguraci pomalejší než v jednopaticové, nicméně zde to platí i pro Xeon, takže půjde prostě o to, jak SVT dokáže využít dostupné hardwarové prostředky. 
 
 
Test POV-Ray se týká času, takže méně je zde lépe a dva EPYC 7742 jsou tu už konečně lepší než jeden. Zde už dokáže jeden EPYC 7742 překonat i dva Xeony 8280 i dva EPYC 7601. 
 
 
Nakonec se podíváme na Blender, kde jde také o sekundy a zde jsou výsledky podobné. Hrubá síla 64jádrových EPYC je tak obrovská a Intel jí aktuálně nedokáže konkurovat. To ale neznamená, že AMD bude nyní lepší ve všech typech zátěže. Výkonnostní pokrok, jaký ale nové procesory EPYC předvádí, je však více než slušný, a to by se mělo odrazit v podílu AMD na serverovém trhu, ovšem to se teprve ukáže. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC
Společnost Western Digital si připravila novou produktovou řadu WD_BLACK, která se skládá z externích pevných disků i SSD určených pro počítače PC i herní konzole. Vybaveny jsou rychlým rozhraním a zaujmout chtějí i svým designem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen
Na světlo světa se dostaly záznamy o raných vzorcích procesorů generace Intel Tiger Lake, které by se měly objevit někdy v příštím roce. Vybaveny přitom mají být už 12. generací grafiky Intel, čili Xe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc
Pokud někdo nechce investovat do vlastních solárních panelů, které si namontuje třeba na střechu svého domu, může si je nyní od společnosti Tesla pronajmout. Ceny přitom začínají na 50 dolarech měsíčně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet
Díky vesmírnému teleskopu Kepler a mapovacímu Gaia jsou k dispozici informace, z nichž se dá odvodit přibližný počet planet jistého typu. A ty říkají, že naše galaxie by měla být domovem pro až 10 miliard planet srovnatelných se Zemí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
NVIDIA vybavila servery GeForce Now podporou RTX NVIDIA vybavila servery GeForce Now podporou RTX
NVIDIA provozuje vlastní herní streamovou službu, a sice známou platformu GeForce Now. Nyní se dozvídáme, že ta nabídne i možnost hrát hry s podporou technologií RTX. Servery tak byly vybaveny příslušnými kartami.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář