www.svethardware.cz
>
>
>
>

Uniklé testy ukazují výkon procesoru EPYC 7742 vs. Xeon Platinum 8280

Uniklé testy ukazují výkon procesoru EPYC 7742 vs. Xeon Platinum 8280
, , aktualita
Dnes je den serverových procesorů, neboť brzy očekáváme nástup nových 64jádrových Rome, zatímco Intel zveřejnil pár detailů o 56jádrových Cooper Lake. Nyní se můžeme podívat na uniklé testy, kde se postavil právě jeden z Rome proti Xeonu Platinum 8280.
K oblíbeným
reklama
Procesor Intel Xeon Platinum 8280 dobře známe jako moderní 28jádrový Casdade Lake-SP, který pracuje s TDP 205 W na 2,7 až 4 GHz. Co je ovšem EPYC 7742? Z číselného označení nelze zjistit, jakého procesoru je to nástupce, ovšem takto o něm ani nelze uvažovat, protože se svými 64 jádry v podstatě přímého předchůdce ani nemá. 
 
AMD EPYC 7742 je tak 64C/128T procesor vybavený 256 MB L3 cache a s TDP 225 W zvládne takty mezi 2,25 až 3,4 GHz. Nejlepší model z první generace je přitom EPYC 7601 se 32C/64T, 64 MB L3 cache a taktem 2,2 až 3,2 GHz při 180W TDP. V testech ale také najdeme ještě Xeon Gol 6138 se 20C/40T na 2 až 3,7 GHz při 125W TDP. 
 
Specifikace procesoru EPYC 7742 stále nejsou potvrzené a stejně takt následující testy nelze akceptovat se stoprocentní jistotou. Nicméně AMD chce své nové procesory představit už dnes, takže lze předpokládat, že údaje jsou pravdivé. 
 
 
Veškeré grafy, ještě než z originálního zdroje zmizely, zachytil server Tom' Hardware, takže můžete pokračovat třeba rovnou tam. My si ukážeme jen některé z nich, a to třeba test video enkoderu SVT, v němž Rome už naprosto dominuje a nechává daleko za sebou jak konkurenci, tak i předchozí hi-end. Trošku podivné je to, že jeden EPYC 7742 ukazuje o trošku vyšší výkon než dva, ovšem a na druhou stranu se v případě EPYC 7601 ani u Xeonu 8280 nedá říci, že by dvoupaticový systém pracoval výrazně rychleji. Pak tu ovšem máme i test dvou EPYC 7742 s "RDY1001C", kterážto konfigurace byla nejvýkonnější, ale není známo, co se pod RDY1001C skrývá. O speciální softwarovou konfiguraci nejde, protože stejná věc se opakuje v dalších testech, kde zpravidla zaznamenává nejvyšší výkon.
 
 
Vedle AV1 se můžeme podívat i na výkon s HEVC, kde už nový EPYC není tak dobrý, ale stále se přinejmenším vyrovná Xeonu. Opět je ale v dvoupaticové konfiguraci pomalejší než v jednopaticové, nicméně zde to platí i pro Xeon, takže půjde prostě o to, jak SVT dokáže využít dostupné hardwarové prostředky. 
 
 
Test POV-Ray se týká času, takže méně je zde lépe a dva EPYC 7742 jsou tu už konečně lepší než jeden. Zde už dokáže jeden EPYC 7742 překonat i dva Xeony 8280 i dva EPYC 7601. 
 
 
Nakonec se podíváme na Blender, kde jde také o sekundy a zde jsou výsledky podobné. Hrubá síla 64jádrových EPYC je tak obrovská a Intel jí aktuálně nedokáže konkurovat. To ale neznamená, že AMD bude nyní lepší ve všech typech zátěže. Výkonnostní pokrok, jaký ale nové procesory EPYC předvádí, je však více než slušný, a to by se mělo odrazit v podílu AMD na serverovém trhu, ovšem to se teprve ukáže. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026 Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026
Společnost Sony naznačila, že nastoupí i konzole PlayStation 5 Pro, která bude pro pátou generaci znamenat nejspíše to, co PlayStation 4 Pro ve čtvrté generaci. Vedle toho už se také mluví o PS6. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru? Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru?
Výzkumníci z University of Cincinnati vyvíjejí základ nové sítě robotických zařízení, která by byla schopna opravovat satelity na nízké orbitě a také jim zajišťovat doplňování paliva. Kdo za tímto projektem stojí? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cougar Conquer 2: skříňová extravagance Cougar Conquer 2: skříňová extravagance
Počítačová skříň Conquer 2 od společnosti Cougar se dá označit za čistou extraganci a protipól designově minimalistických modelů. Ostatně vypadá jako součást duhovkami vybarveného transformera. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů
V poslední době se můžeme kochat pohledem na stále větší počítačové čipy, ale to především díky tomu, že jsou tvořeny více monolity. Jeden takový s plochou přes 3000 milimetrů čtverečných využívá i karta od Preferred Networks. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) získala dalšího robotického obyvatele, jímž je CIMON-2. A jak jeho název napovídá, není to první robot svého druhu. Už loni na ISS pobýval jeho předchůdce CIMON od IBM. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře