reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Unisoc uvedl procesor T765 5G pro levné telefony. Jak zaostává za konkurencí?

2.1.2024, Milan Šurkala, aktualita
Unisoc uvedl procesor T765 5G pro levné telefony. Jak zaostává za konkurencí?
Značka Unisoc je známá především z levných smartphonů a nyní představuje nový model T765 5G, který navyšuje frekvence jader, aby byl schopen poskytovat lepší výkony. Co vše tedy novinka nabídne?
Z mobilních zařízení známe především procesory Apple, Qualcomm a MediaTek. U nejlevnějších přístrojů se nezřídka setkáme i s procesory Unisoc. Tato značka nyní představuje svůj nový vrcholný model T765 5G, otázkou však je, jak moc se liší od vlajkových lodí jiných firem?
 
Novinka je 8jádrovým procesorem stejně jako slabší T750 5G, v tomto jde o standardní procesor. Vyráběn je 6nm EUV procesem u TSMC, nicméně asi zdaleka nevyužívá nejmodernějších a nejvýkonnějších jader. Má tu 2 výkonná jádra Cortex-A76 na frekvenci 2,3 GHz, nicméně tato jádra jsou tu s námi už od roku 2018. Úsporná jádra jsou tvořena šesticí Cortex-A55 na frekvenci 2,1 GHz. Zejména úsporná jádra tu mají docela vysokou frekvenci (u mnoha procesorů bývají obvykle nastavena na 2,0 GHz nebo méně), nicméně moderní vlajkové lodě jiných značek už mají i Cortex-X s takty přes 3 GHz.
 
O grafiku se tu stará ARM Mali-G57 MC2 s taktem 850 MHz, podporovány jsou paměti LPDDR4x-2133 a úložiště typu eMMC 5.1, UFS 2.2 i modernější UFS 3.1. Procesor zvládá Full HD+ displej až se 120 Hz, jeho 4jádrové ISP Vivimagic 6.0 si poradí se 108MPx fotoaparátem nebo kombinací 64+20+13 MPx, telefonům poskytne i schopnost natáčení 4K HDR videa. Potěšit může i podpora datových sítí 5G.
 
Jak vidíme, jde sice o nejlepší procesor pro mobilní telefony od této společnosti, svými vlastnostmi bude ale dobrý leda tak do low-endu. Ostatně u nás je nejdražším telefonem s Unisocem (konkrétně s T616) asi Oukitel C32 12/256GB za 5000 Kč.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.


Zprávy Google - zde můžete nastavit sledování magazínu Svět hardware.
reklama
reklama