Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

USA a Británie hlásí hackerské útoky z Ruska, chtějí vakcínu proti COVID-19

17.7.2020, Milan Šurkala, aktualita
USA a Británie hlásí hackerské útoky z Ruska, chtějí vakcínu proti COVID-19
COVID-19 je poslední měsíce velkým strašákem a není divu, že informace vedoucí k nalezení vakcíny jsou velmi ceněné. USA i Velká Británie nyní zažívají zvýšené množství hackerských útoků snažících se ukrást informace o vyvíjených vakcínách.
Hackeři zdaleka nejdou vždy jen přímo po penězích. Cenné může být kdeco a v dnešní situaci pandemie nemoci COVID-19 to jsou informace o vyvíjených lécích a vakcínách proti ní (což se pochopitelně dá posléze i zpeněžit). Podle WHO se po celém světě aktivně vyvíjí zhruba 160 vakcín, které jsou v různých fázích vývoje. Funkční vakcína, kterou lze vyrobit levně v dostatečném množství, by dnes byla velmi cenným artiklem. A mnoho států už hlásí to, že se tato výzkumná centra často stávají terčem hackerských útoků, které se snaží o ukradení informací o vyvíjených vakcínách.
 
Koronavir SARS-CoV-2
ilustrační obrázek, https://www.scientificanimations.com [CC BY-SA], přes Wikimedia Commons
 
National Cyber Security Centre (NCSC) z Velké Británie hlásí, že identifikovala takové útoky, přičemž indicie směřují na ruskou hackerskou skupinu APT29 (známá také jako Cozy Bear), u níž se hovoří o vazbách na ruské tajné služby. Podobné útoky hlásí také Kanada a USA (US Department of Homeland Security, CISA a NSA). Navíc to není poprvé, kdy Spojené státy hlásily podobné útoky, v květnu měla něco takového provádět Čína. Spojené státy a další země také varují před útoky hackery z Íránu nebo Severní Koreje, kteří se v poslední době zaměřují na zdravotnické organizace, farmaceutické společnosti i výzkumné laboratoře.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.