www.svethardware.cz
>
>
>

USA cílí na čínské superpočítače, na černé listině je nově Phytium a Sunway

USA cílí na čínské superpočítače, na černé listině je nově Phytium a Sunway
, , aktualita
Bidenova administrativa pokračuje s rozšiřováním černé listiny čínských firem, se kterými mají americké společnosti zakázáno obchodovat. Nyní jde o známé společnosti Phytium a Sunway, které vyrábí procesory pro HPC. 
K oblíbeným
reklama
USA tak "obohatily" svou černou listinu o sedm dalších firem, z nichž nás budou zajímat především dvě, a sice Tianjin Phytium Information Technology a Sunway Microelectronics (nebo také Shenwei Microelectronics). 
 
Právě společnost Phytium dostala za úkol vývoj serverových procesorů poté, co Spojené státy zakázaly do Číny dovoz výkonných serverových CPU. Phytium ale vyvíjí také desktopové procesory založené na architektuře ARM, ovšem i když využívá coby své výrobní kapacity s největší pravděpodobností linky firmy SMIC, problémy se jí nevyhnou, neboť na černé listině je právě i SMIC. 
 
 
Společnost Sunway Microelectronics zase známe jako výrobce superpočítačových procesorů i celých systémů. Známe například její manycore procesor SW26010, který je tvořen 260 jádry RISC a využívá jej superpočítač Sunway TaihuLight, což je s výkonem 93 TFLOPS aktuálně čtvrtý nejvýkonnější systém na světě a před ním je už pouze Sierra, Summit a Fugaku. 
 
Americká Bureau of Industry and Security (BIS) je přesvědčena, že Phytium i Sunway svým dílem podporují modernizaci čínské armády, čili že vyrábějí superpočítače používané pro vojenské účely, a to konkrétněji pro vývoj nových zbraní hromadného ničení a jsou také využívány k destabilizačním účelům. BIS také zařadila na černou listinu čtyři provozovatelé superpočítačů v Číně, a to National Supercomputing Center Jinan, National Supercomputing Center Shenzhen, National Supercomputing Center Wuxi a National Supercomputing Center Zhengzhou. 
 
Phytium ani Sunway tak nebudou mít přístup k potřebným americkým softwarovým nástrojům Electronic Desigh Automation (EDA) a jiným, které slouží k navrhování počítačových čipů, takže tvorba nových procesorů bude pro ně velice složitá až v podstatě nemožná, jak uvádí Stewart Randall, který v Šanghaji prodává EDA. Ten dle svých slov za posledních deset let v Číně nenarazil na společnost tvořící procesory, která by nepoužívala EDA od Synopsys či Cadence.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30 Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30
Další novinkou společnosti Lenovo je rychlý herní monitor Legion Y25g-30. Ten se může pochlubit opravdu velmi vysokou obnovovací frekvencí 360 Hz. Nebude mu chybět ani podpora technologie Nvidia G-Sync.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti
Nvidia dnes uvedla nové grafické čipy GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti. V tomto případě šlo o mobilní nasazení, takže můžeme očekávat TGP v rozmezí 35 W až 80 W. V případě modelu Ti se můžeme těšit na 2560 CUDA jader.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H
Intel už dříve slíbil brzký nástup nových procesorů Tiger Lake-H s až osmi jádry, což dnes plní a oficiálně je uvádí na trh. Jde tak o první mobilní 10nm procesory s tolika fyzickými jádry a ty se uplatní v řadě nových PC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake
Pokud jde o herní konzole využívající hardware x86, pak máme obvykle na mysli spíše něco od AMD. Nová One Xplayer je však založena na běžných mobilních procesorech Intel Tiger Lake s grafikou generace Xe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung CXL.mem Expansion Module: rozšíření RAM pomocí PCIe Samsung CXL.mem Expansion Module: rozšíření RAM pomocí PCIe
Cartridge se vrací, chtělo by se říci. Samsung si totiž připravil CXL.mem Expansion Module, který nám může připomenout klasické cartridge nejen svým vzhledem, ale i funkcí. Slouží totiž k rozšíření paměti, a to konkrétně operační. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek