USB a zvuk

Jedním ze zařízení, která mohou být připojena přes USB sběrnici jsou reproduktory. Velkou výhodou USB reproduktorů je to, že nepotřebují zvukovou kartu. Přenos z počítače do reproduktorů je digitální, a tedy méně náchylný k rušení. Převod z digitálního signálu na analogový probíhá až v reproduktorech. Výsledkem je čistější zvuk, který netrpí různým praskáním a lupáním způsobovaným interferencí analogového signálu s jinými rušivými vlivy.
USB reproduktory mohou zpracovávat i mnoho rozšiřujících funkcí, které známe z PCI zvukových karet, včetně DirectSound3D, MIDI, DirectMusic a DSL (Downloadable Sample) akcelerace. Některé dokonce dokáží zpracovat Dolby Pro Logic, Dolby Digital (AC-3) a DTS dekódování. Výhodou USB reproduktorů je také jejich snadné připojení k počítači (jedny reproduktory je možno používat na více počítačích, např. v kanceláři lze snadno připojit USB reproduktory k libovolnému počítači, díky tomu, že nemusíte počítač rozmontovávat a vkládat dovnitř zvukovou kartu).
Bohužel není všechno zlato, co se třpytí, neboli i USB reproduktory mají své stinné stránky. Zejména je třeba připomenout, že USB sběrnice je zcela podporována až v systému Windows 98, ve Windows 95 OSR 2 je potřeba její podporu doinstalovat (soubor usbsupp.exe v adresáři otherusb).
Problémy se objeví také při běhu Windows 98, systém někdy "zatuhne", problémy jsou také v implementaci čipsetu a BIOSu. To jsou však klasické dětské problémy nové technologie, které budou zřejmě brzy překonány, takže lze očekávat mohutné rozšíření digitálního přenosu zvuku a USB reproduktorů.
S použitím USB reproduktorů také souvisí několik problémů, které nelze označit za chyby, ale spíše důsledky digitálního přenosu. Jedním z problémů např. je, jak připojit CD-ROM mechaniku pro přehrávání audio CD. Většina CD-ROM mechanik má analogový výstup (některé i digitální), kterým se připojí ke zvukové kartě. Kam však připojit CD-ROM, když zvukovou kartu nemáte ?
Pokračování