www.svethardware.cz
>
>
>
>

UserBenchmark nově dává větší váhu jednojádrovému výkonu a menší vícejádrovému

UserBenchmark nově dává větší váhu jednojádrovému výkonu a menší vícejádrovému
, , aktualita
Díky AMD se konečně hnuly ledy s ohledem na počet jader, které nabízí moderní procesory. Je tak trošku překvapivé, že nový způsob klasifikace procesorů v UserBenchmarku bere více v potaz jednojádrový výkon a méně pak vícejádrový. 
K oblíbeným
reklama
AMD dostalo na trh osmijádrové procesory, které tak už můžeme s klidným srdcem označit (na rozdíl od Bulldozerů). Intel po řadě generací procesorů Core začal reagovat a najednou se vedle jeho čtyřjader objevily i šesti či osmijádrové procesory a nyní čekáme i na desetijádrové Core. Trend je tak jasný a bylo by pouze logické, aby se mu přizpůsobili i vývojáři softwaru včetně benchmarků. Krok UserBenchmarku jde však opačným směrem. 
 
 
Jak můžeme vidět, index výkonu CPU dříve vycházel ze 30 % z jednojádrového či jednovláknového výkonu, z 60 % ze čtyřjádrového a zbylých 10 % vícejádrového. Nyní je to nově 40 % pro jednojádrový, 58 % pro čtyřjádrový a pouze 2 % pro vícejádrový. 
 
UserBenchmark je přitom mezi lidmi velice populární nástroj jak pro otestování vlastních sestav, tak pro velice rychlé a snadné srovnávání různých procesorů či grafických karet, k čemuž se využívají právě ony indexy výkonu. 
 
Čili pokud se dle nové metodiky srovnávají třeba procesory Core i7-7700K a Core i9-9900K, pak druhý z nich má být jen o 17% výkonnější, ačkoliv je první čtyřjádrový a druhý mnohem výkonnější a výše taktovaný osmijádrový procesor. Dvanáctijádrový Ryzen 9 3900X také nevychází nejlépe prostě kvůli tomu, že se na jeho vícevláknový výkon téměř vůbec nehledí. Dříve byl dle UserBenchmark o 1 - 3 % výkonnější než Core i9-9900K, nyní je o 5 % pomalejší. A takový Core i3-8350K má v celkovém žebříčku mnohem lepší pozici než Ryzen 7 2700X, ačkoliv ve většině testů prohrává. 
 
Tato změna navíc přichází ve velice zajímavou dobu, kdy AMD má na trhu již zmíněný 12jádrový desktopový procesor a chystá 16jádrový na září, zatímco Intel bude mít pro běžné desktopy, a tedy i uživatele nejspíše až do jara příštího roku přinejlepším 8jádrový. Nelze tak nepřemýšlet o tom, zda tu neexistuje nějaká souvislost. S jistotou se ale dá říci to, že tato změna v hodnocení jde přímo proti tomu, jak se mění trh s procesory. 
 
V nyní již smazaném vyjádření se lidé z UserBenchmark také ohánějí tím, že právě čtyřjádrové procesory jsou dnes pro hráče zcela optimální, a tak na čtyřjádrový výkon kladou největší důraz. 
 
i takto může vypadat škálování výkonu s počtem jader - Hardware.info
 
Jenomže už dnes tomu tak není a navíc, benchmarkové databáze lidé obvykle využívají i k tomu, aby se mohli rozhodnout, co si pořídí, takže je i třeba myslet do budoucna a dnes se dá už říci, že optimum je šestijádrový procesor s HT/SMT. Ovšem UserBenchmark už jeho dvě jádra navíc téměř vůbec nebere v potaz. 

Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD si připsalo meziročně dvojnásobné tržby a potvrdilo vypuštěný Aldebaran AMD si připsalo meziročně dvojnásobné tržby a potvrdilo vypuštěný Aldebaran
Bylo dopředu jasné, že tržby společnosti AMD budou velice slušné, neboť nyní nejsou aktuální starosti s odbytem, jako spíše lítost nad nedostatečnými výrobními kapacitami. A vedle toho už není třeba čekat na Aldebaran.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře