www.svethardware.cz
>
>
>
>

UserBenchmark nově dává větší váhu jednojádrovému výkonu a menší vícejádrovému

UserBenchmark nově dává větší váhu jednojádrovému výkonu a menší vícejádrovému
, , aktualita
Díky AMD se konečně hnuly ledy s ohledem na počet jader, které nabízí moderní procesory. Je tak trošku překvapivé, že nový způsob klasifikace procesorů v UserBenchmarku bere více v potaz jednojádrový výkon a méně pak vícejádrový. 
K oblíbeným
reklama
AMD dostalo na trh osmijádrové procesory, které tak už můžeme s klidným srdcem označit (na rozdíl od Bulldozerů). Intel po řadě generací procesorů Core začal reagovat a najednou se vedle jeho čtyřjader objevily i šesti či osmijádrové procesory a nyní čekáme i na desetijádrové Core. Trend je tak jasný a bylo by pouze logické, aby se mu přizpůsobili i vývojáři softwaru včetně benchmarků. Krok UserBenchmarku jde však opačným směrem. 
 
 
Jak můžeme vidět, index výkonu CPU dříve vycházel ze 30 % z jednojádrového či jednovláknového výkonu, z 60 % ze čtyřjádrového a zbylých 10 % vícejádrového. Nyní je to nově 40 % pro jednojádrový, 58 % pro čtyřjádrový a pouze 2 % pro vícejádrový. 
 
UserBenchmark je přitom mezi lidmi velice populární nástroj jak pro otestování vlastních sestav, tak pro velice rychlé a snadné srovnávání různých procesorů či grafických karet, k čemuž se využívají právě ony indexy výkonu. 
 
Čili pokud se dle nové metodiky srovnávají třeba procesory Core i7-7700K a Core i9-9900K, pak druhý z nich má být jen o 17% výkonnější, ačkoliv je první čtyřjádrový a druhý mnohem výkonnější a výše taktovaný osmijádrový procesor. Dvanáctijádrový Ryzen 9 3900X také nevychází nejlépe prostě kvůli tomu, že se na jeho vícevláknový výkon téměř vůbec nehledí. Dříve byl dle UserBenchmark o 1 - 3 % výkonnější než Core i9-9900K, nyní je o 5 % pomalejší. A takový Core i3-8350K má v celkovém žebříčku mnohem lepší pozici než Ryzen 7 2700X, ačkoliv ve většině testů prohrává. 
 
Tato změna navíc přichází ve velice zajímavou dobu, kdy AMD má na trhu již zmíněný 12jádrový desktopový procesor a chystá 16jádrový na září, zatímco Intel bude mít pro běžné desktopy, a tedy i uživatele nejspíše až do jara příštího roku přinejlepším 8jádrový. Nelze tak nepřemýšlet o tom, zda tu neexistuje nějaká souvislost. S jistotou se ale dá říci to, že tato změna v hodnocení jde přímo proti tomu, jak se mění trh s procesory. 
 
V nyní již smazaném vyjádření se lidé z UserBenchmark také ohánějí tím, že právě čtyřjádrové procesory jsou dnes pro hráče zcela optimální, a tak na čtyřjádrový výkon kladou největší důraz. 
 
i takto může vypadat škálování výkonu s počtem jader - Hardware.info
 
Jenomže už dnes tomu tak není a navíc, benchmarkové databáze lidé obvykle využívají i k tomu, aby se mohli rozhodnout, co si pořídí, takže je i třeba myslet do budoucna a dnes se dá už říci, že optimum je šestijádrový procesor s HT/SMT. Ovšem UserBenchmark už jeho dvě jádra navíc téměř vůbec nebere v potaz. 

Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář