www.svethardware.cz
>
>
>
>

UserBenchmark nově dává větší váhu jednojádrovému výkonu a menší vícejádrovému

UserBenchmark nově dává větší váhu jednojádrovému výkonu a menší vícejádrovému
, , aktualita
Díky AMD se konečně hnuly ledy s ohledem na počet jader, které nabízí moderní procesory. Je tak trošku překvapivé, že nový způsob klasifikace procesorů v UserBenchmarku bere více v potaz jednojádrový výkon a méně pak vícejádrový. 
K oblíbeným
reklama
AMD dostalo na trh osmijádrové procesory, které tak už můžeme s klidným srdcem označit (na rozdíl od Bulldozerů). Intel po řadě generací procesorů Core začal reagovat a najednou se vedle jeho čtyřjader objevily i šesti či osmijádrové procesory a nyní čekáme i na desetijádrové Core. Trend je tak jasný a bylo by pouze logické, aby se mu přizpůsobili i vývojáři softwaru včetně benchmarků. Krok UserBenchmarku jde však opačným směrem. 
 
 
Jak můžeme vidět, index výkonu CPU dříve vycházel ze 30 % z jednojádrového či jednovláknového výkonu, z 60 % ze čtyřjádrového a zbylých 10 % vícejádrového. Nyní je to nově 40 % pro jednojádrový, 58 % pro čtyřjádrový a pouze 2 % pro vícejádrový. 
 
UserBenchmark je přitom mezi lidmi velice populární nástroj jak pro otestování vlastních sestav, tak pro velice rychlé a snadné srovnávání různých procesorů či grafických karet, k čemuž se využívají právě ony indexy výkonu. 
 
Čili pokud se dle nové metodiky srovnávají třeba procesory Core i7-7700K a Core i9-9900K, pak druhý z nich má být jen o 17% výkonnější, ačkoliv je první čtyřjádrový a druhý mnohem výkonnější a výše taktovaný osmijádrový procesor. Dvanáctijádrový Ryzen 9 3900X také nevychází nejlépe prostě kvůli tomu, že se na jeho vícevláknový výkon téměř vůbec nehledí. Dříve byl dle UserBenchmark o 1 - 3 % výkonnější než Core i9-9900K, nyní je o 5 % pomalejší. A takový Core i3-8350K má v celkovém žebříčku mnohem lepší pozici než Ryzen 7 2700X, ačkoliv ve většině testů prohrává. 
 
Tato změna navíc přichází ve velice zajímavou dobu, kdy AMD má na trhu již zmíněný 12jádrový desktopový procesor a chystá 16jádrový na září, zatímco Intel bude mít pro běžné desktopy, a tedy i uživatele nejspíše až do jara příštího roku přinejlepším 8jádrový. Nelze tak nepřemýšlet o tom, zda tu neexistuje nějaká souvislost. S jistotou se ale dá říci to, že tato změna v hodnocení jde přímo proti tomu, jak se mění trh s procesory. 
 
V nyní již smazaném vyjádření se lidé z UserBenchmark také ohánějí tím, že právě čtyřjádrové procesory jsou dnes pro hráče zcela optimální, a tak na čtyřjádrový výkon kladou největší důraz. 
 
i takto může vypadat škálování výkonu s počtem jader - Hardware.info
 
Jenomže už dnes tomu tak není a navíc, benchmarkové databáze lidé obvykle využívají i k tomu, aby se mohli rozhodnout, co si pořídí, takže je i třeba myslet do budoucna a dnes se dá už říci, že optimum je šestijádrový procesor s HT/SMT. Ovšem UserBenchmark už jeho dvě jádra navíc téměř vůbec nebere v potaz. 

Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů