www.svethardware.cz
>
>
>
>

UserBenchmark vysvětluje rozhodnutí dát větší váhu výkonu menšího počtu jader

UserBenchmark vysvětluje rozhodnutí dát větší váhu výkonu menšího počtu jader
, , aktualita
Nedávno jsme se podívali na to, jak UserBenchmark porovnávající na webu dle tvořených indexů různé procesory či grafiky změnil své hodnocení výkonu procesorů. A změna to byla velice podivná ve prospěch procesorů s menším počtem jader.
K oblíbeným
reklama
Změna hodnocení navíc přišla v době, kdy AMD vrhlo na trh své nové procesory Ryzen 3000, které už začaly nabízet až 12 fyzických jader plus SMT, přičemž na cestě je i 16jádrový Ryzen. Lidem stojícím za UserBenchmarkem přitom muselo být jasné, co tato změna přinese, protože mnozí ji mohou brát jako okatou snahu zvýhodnit Intel, který s ohledem na počet jader aktuálně nemá šanci AMD dohonit. Chystá si sice nové procesory Core, ovšem ty jednak mají dorazit až v příštím roce a potom se mají dostat přinejlepším na 10 jader, čili je zřejmé, že co se týče vícevláknového výkonu, nebudou mít proti Ryzenům šanci. 
 
 
UserBenchmark přitom nijak neskrývá, že důvodem pro změnu byl opravdu nástup nových procesorů AMD, nicméně odmítá, že by za tím byla nějaká intervence ze strany Intelu, natož pak ještě spojená s finanční pobídkou. Tato změna přinesla nové hodnocení, které dává 40% váhu jednovláknovému výkonu, 58 % pro čtyřjádrový a pouze 2 % pro vícejádrový (dříve to bylo 30 - 60 - 10). A jaká je tedy obhajoba UserBenchmarku? 
 
"Krátce po vypuštění procesorů Ryzen 3000 na trh, které jsme vřele uvítali, jsme si všimli, že naše hodnocení herních a desktopových CPU nerealisticky vyvyšovala všechny procesory s počtem jader vyšším než osm. Dle toho jsme tato hodnocení upravili. Naše základní data týkající se jednovláknového, čtyřvláknového a vícevláknového výkonu zůstala nezměněna a jsou jasně viditelná společně se skóre týkajících se výkonu CPU pro herní PC, desktopy obecně a pracovní stanice."
 
Dále se od UserBenchmark dozvídáme, že jejich herní index je nyní přesný s chybou do 8% (ať to znamená cokoliv) a přepracováním hodnocení v prospěch více jader se tato chyba dá snížit na cca 5 %. Ovšem i dle takového hodnocení by měl 4jádrový Core i3-9350KF nabídnout velice podobný výkon pro hry jako 18jádrový Core i9-9980XE.
 
Toto vysvětlení by se dalo ještě vzít, ovšem se dvěma výhradami či otázkami. Zaprvé, pokud se UserBenchmark tak moc ohání hodnocením s ohledem na hry, které dnes už běžně dokáží využít čtyři či více jader, proč se nově dal tak velký důraz na jednovláknový výkon a váha ostatních byla snížena?
 
A potom, proč nebyly dané změny provedeny už podstatně dříve, a to třeba již při nástupu prvních Ryzenů, které také rozhodně spadají (v případě Ryzen 5 a Ryzen 7) do kolonky vícejádrových či vláknových (více než 4) procesorů? Už před více než dvěma lety se začal počet jader v desktopových procesorech zvyšovat, ovšem UserBenchmark reaguje až nyní, kdy přišly Ryzeny s ještě více jádry, vyššími takty a vyšším IPC, přičemž procesorům Core vedle toho už moc výhod nezbývá. Jednou z nich je vysoké turbo a výkon při zátěži jednoho či dvou jader. 
 
Zdroj: TechSpot


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5500 XT se objevily v obchodě, jaké jsou a kolik stojí? Radeony RX 5500 XT se objevily v obchodě, jaké jsou a kolik stojí?
AMD Radeon RX 5500 XT by se měly už brzy dostat do prodeje či alespoň oficiálního předprodeje, přičemž ten neoficiální už v podstatě začal. Můžeme se tak podívat na úvodní nabídku i ceny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
HIS přichází s Radeony RX 5700 XT Pink a Blue Army HIS přichází s Radeony RX 5700 XT Pink a Blue Army
Společnost HIS v posledních letech u nás v podstatě zmizela z trhu. Přesto produkuje grafické karty i nadále a přichází s novými modely AMD Radeon RX 5700 XT Pink a Blue Army. Netradiční zbarvení plně odpovídá názvu karet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AMD Zen 4 na 5nm procesu dle China Times přijdou na začátku 2021 AMD Zen 4 na 5nm procesu dle China Times přijdou na začátku 2021
AMD dle nejnovějších zpráv rozhodně nechce na nic čekat a hodlá v roce 2021 vypustit na trh procesory s architekturou Zen 4, které už budou založeny na 5nm procesu. O takovém záměru jsme nicméně už věděli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Sonda Parker objevila zdroj slunečního větru Sonda Parker objevila zdroj slunečního větru
NASA konečně zveřejnila data z prvních dvou průletů sondy Parker Solar Probe kolem Slunce, respektive skrz jeho korónu. Tyto výsledky se už dostaly do několika studií a ukazují na místo vzniku slunečního větru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Z Firefoxu zmizela rozšíření Avast a AVG, sbírají příliš mnoho dat o uživatelích Z Firefoxu zmizela rozšíření Avast a AVG, sbírají příliš mnoho dat o uživatelích
Mozilla se rozhodla stáhnout z nabídky pro webový prohlížeč Firefox rozšíření Avast a AVG. Důvodem je to, že množství a rozmanitost dat, které tato rozšíření sbírala, šlo daleko za hranice tolerance. Doplněno o vyjádření Avastu.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů