www.svethardware.cz
>
>
>
>

Utilita pro AMD umožní přetaktovat i pouze jednotlivé CCX

Utilita pro AMD umožní přetaktovat i pouze jednotlivé CCX
, , aktualita
CCX je už dobře známá zkratka pro Core Complex a v případě procesorů AMD se jedná o skupinu čtyř jader, které náleží jejich vlastní L3 cache. Známý overclocker shamino1978 nyní ve své utilitě umožnil taktovat právě jednotlivé CCX.
K oblíbeným
reklama
Nová verze utility Work Tool pro taktování procesorů AMD Ryzen tak nabízí funkci, kterou samotný oficiální Ryzen Master dosud nemá, i když si lze představit, že ně každý může o něco takového vůbec stát. 
  
 
Jeden Core Complex tak nese polovinu jader původního čipu Zeppelin, který tvoří procesory Ryzen, ale i Threadripper a EPYC. CCX se využívají také v nových 7nm procesorech Zen 2, respektive v jejich čipletech. Přiložený obrázek ukazuje schéma procesoru vybaveného dvěma samostatnými čipy po dvou CCX, což tak může být třeba 16jádrový Threadripper nebo chystaný Ryzen 9. 

Čím více jader tak máme, tím více CCX bude k dispozici, přičemž to, že Ryzen 3 a některé Ryzen 5 mají pouze čtyři jádra, neznamená, že mají automaticky jen jeden CCX. Všechny až na APU využívají alespoň dva, ovšem s deaktivovanou částí jader, takže nová funkce uvedené utility je využitelná i pro levnější Ryzeny.
 
Ryzen Master přičemž již má umožnit taktovat jednotlivá jádra, takže taktování po jednotlivých CCX dle toho možná působí už jako zbytečné. Ovšem pro utilitu od AMD je tu kvůli internímu děliči frekvencí v CPU jedno omezení. Pokud nějaké jádro nataktujeme dejme tomu na 4,5 GHz, pak další musí dle techPowerUp běžet na frekvenci o 1 GHz nižší. Work Tool tak umožní si vyzkoušet, které CCX zvládne vyšší frekvence a těchto možností využít. 
 
Je třeba ale důrazně upozornit, že tato utilita rozhodně není vhodná pro každého. Zvláště při nastavení napájení musí uživatel přesně vědět, co dělá, jinak může snadno skončit se zničeným procesorem, do nějž si nechal pustit příliš vysoké napětí. Doporučuje se především nepoužívat nastavení auto nebo offset, ale pevně dané a hlavně bezpečné hodnoty napětí. 
 
Zdroj: Overclock.net 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů