www.svethardware.cz
>
>
>
>

Utilita pro AMD umožní přetaktovat i pouze jednotlivé CCX

Utilita pro AMD umožní přetaktovat i pouze jednotlivé CCX
, , aktualita
CCX je už dobře známá zkratka pro Core Complex a v případě procesorů AMD se jedná o skupinu čtyř jader, které náleží jejich vlastní L3 cache. Známý overclocker shamino1978 nyní ve své utilitě umožnil taktovat právě jednotlivé CCX.
K oblíbeným
reklama
Nová verze utility Work Tool pro taktování procesorů AMD Ryzen tak nabízí funkci, kterou samotný oficiální Ryzen Master dosud nemá, i když si lze představit, že ně každý může o něco takového vůbec stát. 
  
 
Jeden Core Complex tak nese polovinu jader původního čipu Zeppelin, který tvoří procesory Ryzen, ale i Threadripper a EPYC. CCX se využívají také v nových 7nm procesorech Zen 2, respektive v jejich čipletech. Přiložený obrázek ukazuje schéma procesoru vybaveného dvěma samostatnými čipy po dvou CCX, což tak může být třeba 16jádrový Threadripper nebo chystaný Ryzen 9. 

Čím více jader tak máme, tím více CCX bude k dispozici, přičemž to, že Ryzen 3 a některé Ryzen 5 mají pouze čtyři jádra, neznamená, že mají automaticky jen jeden CCX. Všechny až na APU využívají alespoň dva, ovšem s deaktivovanou částí jader, takže nová funkce uvedené utility je využitelná i pro levnější Ryzeny.
 
Ryzen Master přičemž již má umožnit taktovat jednotlivá jádra, takže taktování po jednotlivých CCX dle toho možná působí už jako zbytečné. Ovšem pro utilitu od AMD je tu kvůli internímu děliči frekvencí v CPU jedno omezení. Pokud nějaké jádro nataktujeme dejme tomu na 4,5 GHz, pak další musí dle techPowerUp běžet na frekvenci o 1 GHz nižší. Work Tool tak umožní si vyzkoušet, které CCX zvládne vyšší frekvence a těchto možností využít. 
 
Je třeba ale důrazně upozornit, že tato utilita rozhodně není vhodná pro každého. Zvláště při nastavení napájení musí uživatel přesně vědět, co dělá, jinak může snadno skončit se zničeným procesorem, do nějž si nechal pustit příliš vysoké napětí. Doporučuje se především nepoužívat nastavení auto nebo offset, ale pevně dané a hlavně bezpečné hodnoty napětí. 
 
Zdroj: Overclock.net 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář