www.svethardware.cz
>
>
>
>

Utilita pro AMD umožní přetaktovat i pouze jednotlivé CCX

Utilita pro AMD umožní přetaktovat i pouze jednotlivé CCX
, , aktualita
CCX je už dobře známá zkratka pro Core Complex a v případě procesorů AMD se jedná o skupinu čtyř jader, které náleží jejich vlastní L3 cache. Známý overclocker shamino1978 nyní ve své utilitě umožnil taktovat právě jednotlivé CCX.
K oblíbeným
reklama
Nová verze utility Work Tool pro taktování procesorů AMD Ryzen tak nabízí funkci, kterou samotný oficiální Ryzen Master dosud nemá, i když si lze představit, že ně každý může o něco takového vůbec stát. 
  
 
Jeden Core Complex tak nese polovinu jader původního čipu Zeppelin, který tvoří procesory Ryzen, ale i Threadripper a EPYC. CCX se využívají také v nových 7nm procesorech Zen 2, respektive v jejich čipletech. Přiložený obrázek ukazuje schéma procesoru vybaveného dvěma samostatnými čipy po dvou CCX, což tak může být třeba 16jádrový Threadripper nebo chystaný Ryzen 9. 

Čím více jader tak máme, tím více CCX bude k dispozici, přičemž to, že Ryzen 3 a některé Ryzen 5 mají pouze čtyři jádra, neznamená, že mají automaticky jen jeden CCX. Všechny až na APU využívají alespoň dva, ovšem s deaktivovanou částí jader, takže nová funkce uvedené utility je využitelná i pro levnější Ryzeny.
 
Ryzen Master přičemž již má umožnit taktovat jednotlivá jádra, takže taktování po jednotlivých CCX dle toho možná působí už jako zbytečné. Ovšem pro utilitu od AMD je tu kvůli internímu děliči frekvencí v CPU jedno omezení. Pokud nějaké jádro nataktujeme dejme tomu na 4,5 GHz, pak další musí dle techPowerUp běžet na frekvenci o 1 GHz nižší. Work Tool tak umožní si vyzkoušet, které CCX zvládne vyšší frekvence a těchto možností využít. 
 
Je třeba ale důrazně upozornit, že tato utilita rozhodně není vhodná pro každého. Zvláště při nastavení napájení musí uživatel přesně vědět, co dělá, jinak může snadno skončit se zničeným procesorem, do nějž si nechal pustit příliš vysoké napětí. Doporučuje se především nepoužívat nastavení auto nebo offset, ale pevně dané a hlavně bezpečné hodnoty napětí. 
 
Zdroj: Overclock.net 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus ROG ZENITH II Extreme Alpha: zvláště pro 64jádrový Threadripper Asus ROG ZENITH II Extreme Alpha: zvláště pro 64jádrový Threadripper
Společnost Asus si připravila speciální model základní desky, který je určen zvláště pro 64jádrový Threadripper 3990X. Jde tak především o posílené napájení, které daný procesor bude potřebovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD potichu vylepšilo své chladiče Wraith Prism RGB LED AMD potichu vylepšilo své chladiče Wraith Prism RGB LED
Společnost AMD se rozhodla vylepšit své procesorové chladiče Wraith Prism RGB LED, čili ty nejvýkonnější, které nabízí s procesory Ryzen. Je pak celkem pochopitelné, proč k tomu firma přistoupila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel s novými NUC 8 Pro míří na podnikové zákazníky, slibuje výdrž Intel s novými NUC 8 Pro míří na podnikové zákazníky, slibuje výdrž
Společnost Intel vypustila do světa nové modely počítačů Next Unit of Computing, a sice NUC 8 Pro "Provo Canyon". Jde o řadu určenou pro podniky, která slibuje vysoký výkon v malém provedení 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ATX12VO: nový napájecí standard využívá jen 12 V ATX12VO: nový napájecí standard využívá jen 12 V
Společnost FSP ve svém stánku na letošním CES měla také nenápadně vypadající napájecí zdroj, který by ale mohl představovat počátek zásadní změny. Jedná se totiž o nový standard ATX12VO.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI
Společnost QNAP si připravila nový dvoudiskový model NAS, který je určený pro běžné zákazníky a nabízí dvoujádrový procesor Intel J4005. QNAP se také chlubí umělou inteligencí pro rozpoznávání obrazu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář