www.svethardware.cz
>
>
>

Už i Microsoft říká, že nucené změny hesel nepřispívají k vyšší bezpečnosti

Už i Microsoft říká, že nucené změny hesel nepřispívají k vyšší bezpečnosti
, , aktualita
Mnohé firmy mají ve zvyku po svých zaměstnancích pravidelně vyžadovat změnu hesel, což byla už mnohokrát kritizovaná praxe. Jejím cílem je zvýšit celkovou bezpečnost, ale už i Microsoft říká, že to může být spíše naopak. 
K oblíbeným
reklama
Nucená změna hesel má zajistit, aby případně vyzrazené heslo nemohlo posloužit k přístupu nepovolané osoby dlouho či rovnou po neomezenou dobu. Proto sám Microsoft po mnoho let svým zákazníkům doporučoval, aby ti své zaměstnance nutili ke změně hesla ideálně každé dva měsíce.
 
 
Nyní se ale z úst Aarona Margosise z Microsoftu dozvídáme, že tato praktika je zastaralá, zbytečná a má mizivou hodnotu. Pochází z dob, kdy lidé občas sdíleli svá hesla s jinými, takže ta mohla eventuelně celkem snadno uniknout, ale to mohlo trvat řadu dní či týdnů. Nyní je doba masivních úniků informací a útoků na společnosti, kde se využívá také síla moderních GPU pro hrubé prolamování šifer, přičemž těm právě nahrávají požadavky zaměstnavatelů nebo prostě provozovatelů systémů k častým změnám hesel. 
 
Jde jednak o to, že útočník může ochranu prolomit velice rychle a také toho velice rychle využít, že nějaká 60denní obměna hesel už nehraje roli. A pokud je někdo nucen si tak časo své heslo měnit, může mít pochopitelnou tendenci si to zjednodušovat, a sice třeba využitím snadno zapamatovatelných a jednoduchých hesel. O to jednodušší to pak může mít sám útočník vybavený výkonnými GPU, která hádají zahashované heslo, respektive probírají veškeré možnosti. 
 
Margosis také udává, že pravidelnou obměnu hesel lze nahradit daleko účinnějšími opatřeními, či ji alespoň případně doplnit třeba tím, že se použije seznam zakázaných hesel či jiná omezení. Lepší je ale využít vícefaktorové ověření přístupu, detekci útoků zkoušících hrubou sílu a vůbec neobvyklých pokusů o přihlášení. Určitě ale není vhodné nutit lidi k praktice, která je vede k vymýšlení jednoduchých hesel. Microsoft tak už nic takového nebude doporučovat, ale zároveň říká, že se nic nemění na jeho směrnicích ohledně délky hesel, jejich složitosti a historii předchozích podob. Uvádí také, že ta nejrobustnější hesla jsou vždy ta náhodně generovaná, a čím delší, tím prostě lepší. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů
Elon Musk a jeho společnost SpaceX pořádá soutěž, ve které spolu soupeří vozy pro systém Hyperloop. Pro příští ročník se Musk rozhodl, že vybuduje novou a delší testovací dráhu. Ta by měla být dlouhá deset kilometrů. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek11 komentářů