www.svethardware.cz
>
>
>
>

Uživatel Core i5 generace Haswell objevil největší známé prvočíslo

Uživatel Core i5 generace Haswell objevil největší známé prvočíslo
, , aktualita
I starší hardware stačí na nové objevy, jak ukázal Patrick Laroche z Floridy, který loni objevil největší známé prvočíslo. To má téměř 25 milionů číslic a patří mezi tzv. Mersennova prvočísla. Jde tak o výsledek programu GIMPS.
reklama
Program Great Internet Mersenne Prime Search (GIMPS) čítá tisíce lidí, kteří se s pomocí svých počítačů snaží hledat největší Mersennova prvočísla. To jsou taková prvočísla, která odpovídají celočíselné mocnině čísla dvě, od níž se poté odečte jednička. Například je to 25-1, čili 31. Veškeré celočíselné mocniny dvojky minus jedna samozřejmě nejsou prvočísla, což je třeba 24-1, tedy 15. 
 
 
Prvočíslo objevené Patrickem Larochem má oproti své dlouhé formě snadno zapamatovatelné označení M82589933, což tak znamená, že jde o prvočíslo odpovídající 282589933 - 1, přičemž výsledek má přesně 24.862.048 míst. Toto prvočíslo bylo objeveno už v předchozím roce, ale řadu dní trvalo, než bylo ověřeno, že je skutečně nedělitelné bezezbytku. 
 
Patrick Laroche použil svůj počítač postavený na procesoru Core i5-4590T, čili 22nm modelu Haswell se 4 jádry. On sám přitom není zrovna nadšenec do Marsennových prvočísel a aplikaci GIMPS začal používat k tomu, aby testoval stabilitu stavěných počítačů a poprvé jej spustil teprve před nějakými čtyřmi měsíci. Lze si tak představit, že tímto brzkým úspěchem asi dokázal některé dlouhodobé účastníky programu GIMPS poněkud nakrknout. Ostatně za takové objevy se dávají i finanční odměny, a sice mezi 3 a 50 tisíci dolary, přičemž pro objevitele prvního prvočísla o více než 100 milionech míst má Electronic Frontier Foundation připraveno 150 tisíc dolarů. Zda Laroche sám něco dostane, to není jasné. 
 
Aplikace GIMPS už dle blogu dané organizace posloužila k objevu 12 velkých prvočísel, a to mezi M220000000 a M285000000, přičemž se očekávalo, že jich bude spíše tak třikrát méně. 
 
Ověření nového prvočísla trvalo na systému s Core i5-4690T plných 12 dní, přičemž další lidé už dokázali nezávisle potvrdit, že jde skutečně o největší známé prvočíslo. Nicméně není to tak, že by se na to hned vrhli vědci se superpočítači. Andreas Höglund použil svou kartu s GPU NVIDIA V100 a CUDALucas, která to zvládla za 21 hodin a Aaron Blosser to zvládl s Prime95 na Core i7-7700K za 6 dní a 8 hodin. Zde můžete nalézt tabulku s největšími Mersennovými prvočísly.
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč? Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč?
Karta formátu Radeon RX 570 se 16 GB paměti na palubě je hezky česky řečeno slušný overkill. Nejde o oficiální SKU nabídnuté společností AMD, ale jen počin samotného Sapphire. Jaký má smysl? Bude se těžit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel přestane nabízet Core+, sady CPU a Optane Intel přestane nabízet Core+, sady CPU a Optane
Intel se rozhodl, že přestane nabízet sady procesorů Core s paměťovými zařízeními Optane, které byly známy jako Core+. Uplyne však ještě řada měsíců, než Core+ z nabídky zmizí. Důvod je ale nepřekvapivý, malý zájem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sluneční systém: pořádek, který vznikl z chaosu Sluneční systém: pořádek, který vznikl z chaosu
Sluneční soustavu bereme jako neměnné uspořádání planet, planetek či pásů asteroidů, do nějž občas z vnějších částí zavítají komety. Tento pořádek ale musel vzniknout, a to z chaosu, který byl větší, než si řada lidí myslí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce
Už v minulém roce se mluvilo o tom, že výrobci pamětí RAM omezují investice ve snaze nenavyšovat budoucí výrobu ve snaze udržet ceny na vyšších úrovních. To se ale nemůže projevit hned jako náhlý pokles poptávky a s ním půjdou dolů i ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CERN chce postavit obří urychlovač FCC dlouhý 100 km CERN chce postavit obří urychlovač FCC dlouhý 100 km
I když Velký hadronový urychlovač LHC je v provozu "jen" 9 let, CERN už plánuje výstavbu nového, mnohem většího. Ten nese název Future Circular Collider (FCC) a bude mít na délku neuvěřitelných 100 km.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář