www.svethardware.cz
>
>
>
>

Uživatel Core i5 generace Haswell objevil největší známé prvočíslo

Uživatel Core i5 generace Haswell objevil největší známé prvočíslo
, , aktualita
I starší hardware stačí na nové objevy, jak ukázal Patrick Laroche z Floridy, který loni objevil největší známé prvočíslo. To má téměř 25 milionů číslic a patří mezi tzv. Mersennova prvočísla. Jde tak o výsledek programu GIMPS.
K oblíbeným
reklama
Program Great Internet Mersenne Prime Search (GIMPS) čítá tisíce lidí, kteří se s pomocí svých počítačů snaží hledat největší Mersennova prvočísla. To jsou taková prvočísla, která odpovídají celočíselné mocnině čísla dvě, od níž se poté odečte jednička. Například je to 25-1, čili 31. Veškeré celočíselné mocniny dvojky minus jedna samozřejmě nejsou prvočísla, což je třeba 24-1, tedy 15. 
 
 
Prvočíslo objevené Patrickem Larochem má oproti své dlouhé formě snadno zapamatovatelné označení M82589933, což tak znamená, že jde o prvočíslo odpovídající 282589933 - 1, přičemž výsledek má přesně 24.862.048 míst. Toto prvočíslo bylo objeveno už v předchozím roce, ale řadu dní trvalo, než bylo ověřeno, že je skutečně nedělitelné bezezbytku. 
 
Patrick Laroche použil svůj počítač postavený na procesoru Core i5-4590T, čili 22nm modelu Haswell se 4 jádry. On sám přitom není zrovna nadšenec do Marsennových prvočísel a aplikaci GIMPS začal používat k tomu, aby testoval stabilitu stavěných počítačů a poprvé jej spustil teprve před nějakými čtyřmi měsíci. Lze si tak představit, že tímto brzkým úspěchem asi dokázal některé dlouhodobé účastníky programu GIMPS poněkud nakrknout. Ostatně za takové objevy se dávají i finanční odměny, a sice mezi 3 a 50 tisíci dolary, přičemž pro objevitele prvního prvočísla o více než 100 milionech míst má Electronic Frontier Foundation připraveno 150 tisíc dolarů. Zda Laroche sám něco dostane, to není jasné. 
 
Aplikace GIMPS už dle blogu dané organizace posloužila k objevu 12 velkých prvočísel, a to mezi M220000000 a M285000000, přičemž se očekávalo, že jich bude spíše tak třikrát méně. 
 
Ověření nového prvočísla trvalo na systému s Core i5-4690T plných 12 dní, přičemž další lidé už dokázali nezávisle potvrdit, že jde skutečně o největší známé prvočíslo. Nicméně není to tak, že by se na to hned vrhli vědci se superpočítači. Andreas Höglund použil svou kartu s GPU NVIDIA V100 a CUDALucas, která to zvládla za 21 hodin a Aaron Blosser to zvládl s Prime95 na Core i7-7700K za 6 dní a 8 hodin. Zde můžete nalézt tabulku s největšími Mersennovými prvočísly.
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů