www.svethardware.cz
>
>
>
>

Uživatel Core i5 generace Haswell objevil největší známé prvočíslo

Uživatel Core i5 generace Haswell objevil největší známé prvočíslo
, , aktualita
I starší hardware stačí na nové objevy, jak ukázal Patrick Laroche z Floridy, který loni objevil největší známé prvočíslo. To má téměř 25 milionů číslic a patří mezi tzv. Mersennova prvočísla. Jde tak o výsledek programu GIMPS.
reklama
Program Great Internet Mersenne Prime Search (GIMPS) čítá tisíce lidí, kteří se s pomocí svých počítačů snaží hledat největší Mersennova prvočísla. To jsou taková prvočísla, která odpovídají celočíselné mocnině čísla dvě, od níž se poté odečte jednička. Například je to 25-1, čili 31. Veškeré celočíselné mocniny dvojky minus jedna samozřejmě nejsou prvočísla, což je třeba 24-1, tedy 15. 
 
 
Prvočíslo objevené Patrickem Larochem má oproti své dlouhé formě snadno zapamatovatelné označení M82589933, což tak znamená, že jde o prvočíslo odpovídající 282589933 - 1, přičemž výsledek má přesně 24.862.048 míst. Toto prvočíslo bylo objeveno už v předchozím roce, ale řadu dní trvalo, než bylo ověřeno, že je skutečně nedělitelné bezezbytku. 
 
Patrick Laroche použil svůj počítač postavený na procesoru Core i5-4590T, čili 22nm modelu Haswell se 4 jádry. On sám přitom není zrovna nadšenec do Marsennových prvočísel a aplikaci GIMPS začal používat k tomu, aby testoval stabilitu stavěných počítačů a poprvé jej spustil teprve před nějakými čtyřmi měsíci. Lze si tak představit, že tímto brzkým úspěchem asi dokázal některé dlouhodobé účastníky programu GIMPS poněkud nakrknout. Ostatně za takové objevy se dávají i finanční odměny, a sice mezi 3 a 50 tisíci dolary, přičemž pro objevitele prvního prvočísla o více než 100 milionech míst má Electronic Frontier Foundation připraveno 150 tisíc dolarů. Zda Laroche sám něco dostane, to není jasné. 
 
Aplikace GIMPS už dle blogu dané organizace posloužila k objevu 12 velkých prvočísel, a to mezi M220000000 a M285000000, přičemž se očekávalo, že jich bude spíše tak třikrát méně. 
 
Ověření nového prvočísla trvalo na systému s Core i5-4690T plných 12 dní, přičemž další lidé už dokázali nezávisle potvrdit, že jde skutečně o největší známé prvočíslo. Nicméně není to tak, že by se na to hned vrhli vědci se superpočítači. Andreas Höglund použil svou kartu s GPU NVIDIA V100 a CUDALucas, která to zvládla za 21 hodin a Aaron Blosser to zvládl s Prime95 na Core i7-7700K za 6 dní a 8 hodin. Zde můžete nalézt tabulku s největšími Mersennovými prvočísly.
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Revoluce: Google spouští streamování her Stadia, zakládá i herní studio Revoluce: Google spouští streamování her Stadia, zakládá i herní studio
Google dnes zahájil revoluci ve světě počítačových her. Už nebude potřeba kupovat drahé procesory, spoustu RAM a výkonná GPU. Google Stadia je streamovací platformou, kdy si hry zahrajete na PC, notebooku, telefonu nebo televizi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Firefox 66 konečně nepřehrává automaticky zvuky, umí i Windows Hello Firefox 66 konečně nepřehrává automaticky zvuky, umí i Windows Hello
Nová verze internetového prohlížeče Mozilla Firefox 66 přináší několik velmi užitečných vylepšení. Předně je to fakt, že už konečně nepřehrává automaticky zvuky. Přináší také podporu Windows Helo.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Nvidia Jetson Nano, výkonný výpočetní modul pro AI Nvidia Jetson Nano, výkonný výpočetní modul pro AI
Malé počítače pro vývojáře a ovládání nejrůznějších robotů jsou hodně populární a prim v tomto hrají počítače Raspberry. Nvidia nechce zůstávat pozadu a mimo průmyslových Jetsonů přichází i s levnější variantou Jetson Nano.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Noctua uvádí výkonný chladič NH-U12A s moderními ventilátory ze Sterroxu Noctua uvádí výkonný chladič NH-U12A s moderními ventilátory ze Sterroxu
Ventilátory NF-A12x25 z materiálu Sterrox se uplatní na novém chladiči NH-U12A společnosti Noctua. Ten nabídne rovnou dva, takže slibuje i vysoký výkon, ovšem pochopitelně to nebude levné. Co tu tedy máme?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Star Wars: Dark Forces čeká remake od vývojáře z Obsidianu Star Wars: Dark Forces čeká remake od vývojáře z Obsidianu
Star Wars: Dark Forces je letitý titul od LucasArts, který nás v roce 1995 bavil svým 3D prostředím ve stylu Doomu a byl veřejností přijat velice vřele jako kvalitní hra. Ta nyní bude přepracována a stojí za tím zkušený vývojář ze studia Obsidian. 
Včera, aktualita, Jan Vítek