www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

V atmosféře první exoplanety byla nalezena voda

V atmosféře první exoplanety byla nalezena voda
, , aktualita
Exoplaneta K2-18 b obíhá červeného trpaslíka v souhvězdí Lva a nyní se dostala do titulků díky tomu, že jde o vůbec první planetu cizího systému, na které byla detekována voda. A jde navíc o svět, který se nachází v tzv. obyvatelné zóně své hvězdy.
K oblíbeným
reklama
K2-18 b je od nás vzdálena přibližně 110 světelných let a obíhá navzdory svému označení až jako druhá známá planeta v daném systému červeného trpaslíka, který dosahuje jen asi 1/3 hmotnosti našeho Slunce. Právě červení trpaslíci jsou známí jako velice aktivní hvězdy, v jejichž blízkosti to planety mohou mít s udržením své atmosféry opravdu těžké, ale K2-18 má být dle astronomů neobvykle klidný. To může být pro K2-18 b zcela zásadní na její krátké 33denní dráze kolem její hvězdy. 
 
 
To bychom měli základní charakteristiku a nyní se můžeme věnovat tomu, co astronomové objevili díky sledování pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu. Právě díky němu byla vůbec poprvé v atmosféře planety cizího systému nalezena vodní pára, což i vzhledem k faktu, že se planeta nachází v obyvatelném pásu, ukazuje se slušnou pravděpodobností na přítomnost tekuté vody na povrchu.
 
A to zároveň z K2-18 b aktuálně činí exoplanetu, která má ze všech známých podobných světů největší šanci na podporu života v nám známé podobě, jak uvedl také autor studie, Angelos Tsiaras z University College London. 
 
Jeho studie tvrdí, že na planetě K2-18 b panují teploty zhruba mezi -70 °C a 47 °C, což je velice podobné tomu, co máme na Zemi. Nicméně v ostatních ohledech se tento svět od Země značně liší. Jde především o to, že má asi dvojnásobný průměr, a tedy několikanásobnou hmotnost, kvůli čemuž se nachází u horní meze toho, co nazýváme superzemí. Dle velikosti a hmotnosti můžeme zjistit také hustotu, která nejvíce odpovídá Měsíci nebo Marsu, což by zase mohlo znamenat, že K2-18 b je vodní svět, který z velké části, nebo rovnou zcela pokrývá oceán.
 
Zatím se nedá nic bližšího říci, protože ačkoliv Hubble objevil vodní páru, nelze z toho stanovit, kolik vody tam je. Opět tak musí přijít ke slovu James Webb Space Telescope, jenž bude nejdříve vypuštěn v roce 2021 a už nyní na jeho služby existuje předlouhý pořadník. Pomoci by zde ale mohl také Atmospheric Remote-sensing Infrared Exoplanet Large survey (ARIEL) evropské ESA, který se snad do vesmíru podívá už v příštím roce. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Hackerský útok na youtubery, napadli kanály o autech Hackerský útok na youtubery, napadli kanály o autech
Poslední velký koordinovaný hackerský útok na vybranou skupinu youtuberů byl zaznamenán během posledních dní. Útočníkům se podařilo získat kontrolu nad účty mnoha úspěšných kanálů zejména těm věnovaných autům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Google Chrome vylepší systém karet a synchronizaci Google Chrome vylepší systém karet a synchronizaci
Oblíbený internetový prohlížeč Google Chrome se v průběhu podzimu dočká několika užitečných vylepšení. Především to bude správa otevřených karet, odkazů, ale také jejich synchronizace napříč různými zařízeními.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA testuje autonomní vrtačku ARADS pro hledání života na Marsu NASA testuje autonomní vrtačku ARADS pro hledání života na Marsu
Vrtačka ARADS od vesmírné agentury se už na vyprahlé poušti Atacama testuje nějaký ten pátek. Má sloužit k hledání života na Marsu a nyní se pracuje na autonomním ovládání vrtáku, které je na rudé planetě nezbytností.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Britské Tesco nechalo na internetu snímky desítek milionů RZ aut zákazníků Britské Tesco nechalo na internetu snímky desítek milionů RZ aut zákazníků
Citlivým údajem může být i fotografie registrační značky. To postihlo obchodní řetězec Tesco ve Velké Británii, který měl nedávno problém s tím, že databázi snímků RZ svých zákazníků nechal povalovat volně na internetu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X
Společnost AMD na závěr dnešního dne potvrdila příchod třetí generace procesorů Threadripper, což je jistě dobrá zpráva. Nicméně špatná je ta, že se firmě nepodaří splnit slib, aby vypustila na trh slíbený Ryzen 9 3950X včas. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek24 komentářů