www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

V atmosféře první exoplanety byla nalezena voda

V atmosféře první exoplanety byla nalezena voda
, , aktualita
Exoplaneta K2-18 b obíhá červeného trpaslíka v souhvězdí Lva a nyní se dostala do titulků díky tomu, že jde o vůbec první planetu cizího systému, na které byla detekována voda. A jde navíc o svět, který se nachází v tzv. obyvatelné zóně své hvězdy.
K oblíbeným
reklama
K2-18 b je od nás vzdálena přibližně 110 světelných let a obíhá navzdory svému označení až jako druhá známá planeta v daném systému červeného trpaslíka, který dosahuje jen asi 1/3 hmotnosti našeho Slunce. Právě červení trpaslíci jsou známí jako velice aktivní hvězdy, v jejichž blízkosti to planety mohou mít s udržením své atmosféry opravdu těžké, ale K2-18 má být dle astronomů neobvykle klidný. To může být pro K2-18 b zcela zásadní na její krátké 33denní dráze kolem její hvězdy. 
 
 
To bychom měli základní charakteristiku a nyní se můžeme věnovat tomu, co astronomové objevili díky sledování pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu. Právě díky němu byla vůbec poprvé v atmosféře planety cizího systému nalezena vodní pára, což i vzhledem k faktu, že se planeta nachází v obyvatelném pásu, ukazuje se slušnou pravděpodobností na přítomnost tekuté vody na povrchu.
 
A to zároveň z K2-18 b aktuálně činí exoplanetu, která má ze všech známých podobných světů největší šanci na podporu života v nám známé podobě, jak uvedl také autor studie, Angelos Tsiaras z University College London. 
 
Jeho studie tvrdí, že na planetě K2-18 b panují teploty zhruba mezi -70 °C a 47 °C, což je velice podobné tomu, co máme na Zemi. Nicméně v ostatních ohledech se tento svět od Země značně liší. Jde především o to, že má asi dvojnásobný průměr, a tedy několikanásobnou hmotnost, kvůli čemuž se nachází u horní meze toho, co nazýváme superzemí. Dle velikosti a hmotnosti můžeme zjistit také hustotu, která nejvíce odpovídá Měsíci nebo Marsu, což by zase mohlo znamenat, že K2-18 b je vodní svět, který z velké části, nebo rovnou zcela pokrývá oceán.
 
Zatím se nedá nic bližšího říci, protože ačkoliv Hubble objevil vodní páru, nelze z toho stanovit, kolik vody tam je. Opět tak musí přijít ke slovu James Webb Space Telescope, jenž bude nejdříve vypuštěn v roce 2021 a už nyní na jeho služby existuje předlouhý pořadník. Pomoci by zde ale mohl také Atmospheric Remote-sensing Infrared Exoplanet Large survey (ARIEL) evropské ESA, který se snad do vesmíru podívá už v příštím roce. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci
Algoritmy umělé inteligence na serveru YouTube byly vždycky záhadné. Společnost Mozilla jim chce přijít na klub a zjistit, proč někdy doporučují podivná videa. Připojit se můžete i vy pomocí doplňku prohlížeče.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma
Společnost Crytek nejdříve u fanoušků narazila a rozhodla se odložit nástup hry Crysis Remastered a ještě zapracovat na její kvalitě, respektive vylepšeních. Právě dnes už tento titul přichází na trh. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář