reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

V Austrálii postaví obří hub pro výrobu zeleného vodíku s rozlohou 15000 km2

, , aktualita
V Austrálii postaví obří hub pro výrobu zeleného vodíku s rozlohou 15000 km2
InterContinental Energy hodlá postavit obří energetický uzel v Západní Austrálii. Na ploše 15000 km2 by mělo být tolik větrných a solárních elektráren, že by měly zajistit výrobu 3,5 milionu tun zeleného vodíku ročně.
Snaha snižovat uhlíkové emise zdaleka není jen záležitostí EU nebo Číny. Mnoho dalších projektů mají země a společnosti v nich pro celém světě. Jednou z nich je i InterContinental Energy, která spolu s firmami CWP Global a Mirning Green Energy postaví v Západní Austrálii obří energetický uzel. Ponese název Western Green Energy Hub (WGEH) a rozprostírat se bude na ploše 15000 km2. Rozprostírat se bude několik set km východně od zlatokopeckého města Kalgoorlie.
 
Australia WGEH
klikněte pro zvětšení
 
Elektrická energie zde vyprodukovaná se ale nebude ukládat ve formě elektřiny, neboť bude použita k výrobě zeleného vodíku. Ten bude buď přímo ve formě vodíku (3,5 milionu tun ročně) nebo ve formě čpavku (20 milion tu ročně). Čpavek je jednou z chemických forem ukládání vodíku, která se snáze přepravuje a exportuje. A především o export zde jde (předpokládá se, že do roku 2050 bude zelený vodík znamenat trh o výši 2,5 bilionu USD). Výsledkem bude instalovaný výkon 50 GW, což je v podstatě jen lehce pod úrovni celé Austrálie (tam jde o cca 54-58 GW). O 20 GW by se mělo postarat 36 velkých solárních polí, o dalších 30 GW pak větrné turbíny (podle mapky bych jejich počet odhadl na více než 3000).
 
Připomeňme ještě, že před pár týdny bylo společnosti zamítnuto vybudovat podobný hub (Asian Renewable Energy Hub - AREH) více na severu Západní Austrálie v Pilbaře, kde mělo jít o výkon 26 GW. Náklady na AREH byly předpokládány ve výši 37 mld. USD (50 mld. AUD) a WGEH by měl spolknout zhruba dvojnásobek. Zelený vodík by měl pomoci energetice, dopravě (i letecké), výrobě chemikálií i oceli.
 


reklama
reklama
reklama
reklama