V Austrálii vyvinuli biologický počítač CL1, pracuje s lidskými neurony
11.3.2025, Milan Šurkala, aktualita

Australský startup Cortical Labs vyvinul velmi zajímavý počítač CL1. Jde o biologický počítač, který ve svých útrobách skrývá lidské neurony. Ty mají pomoci efektivnímu trénování algoritmů umělé inteligence.
Poslední roky přináší spoustu zajímavých revolučních technologií. Všeobecně se začaly používat systémy umělé inteligence, přišly kvantové počítače a máme zde dokonce i počítače biologické. S takovým přišla australská společnost Cortical Labs, která uvedla nový model CL1. Podle ní jde o první počítač takového druhu. Tento počítač má vevnitř lidské neurony, nejsou ale pochopitelně z živého, ale ani mrtvého člověka, jde o umělé lidské neurony. Člověk se tu podílel akorát poskytnutím krve. Krvinky lze totiž přeprogramovat na kmenové buňky a z nich je dostat na buňky jiných typů, např. těch mozkových. Jde o proces, za který byla v roce 2012 udělena Nobelova cena a jde o potenciálně velmi užitečnou technologii pro řešení nemocí nebo úrazů, které vyžadují nové lidské buňky nahrazující ty nefunkční nebo poškozené.
Umělé neurony z lidských buněk se pak musí učit, co je správná odpověď a co špatná. Toho se dosahuje tím, že v případě správné odpovědi jsou odměněny strukturovanými daty, zatímco u špatné pak chaotickými. Neurony jsou připojeny k elektrodám a křemíkovému čipu, vytváří tak neuronovou síť z "pravých" neuronů. Poněvadž ty jsou biologické, vyžadují systémy pro podporu života, tedy řízení teploty, okolních plynů a cirkulaci, jejich životnost je ale jen 6 měsíců (není moc jasné, co se stane pak). Operačním systémem je Biological Intelligence Operating System (biOS) a počítače se může připojit k vnějšímu světu může pomocí rozhraní USB. Pokud jde o cenu, ta činí 35 tisíc USD a počítač se má začít prodávat už v druhé polovině letošního roku, případně být k dispozici přes cloudové rozhraní. Novinka ale vzbuzuje také etické otázky, např. to, zda jsou takové neurony schopny získat vědomí.