www.svethardware.cz
>
>

V Číně se letos do května vyrobilo už na 140 miliard čipů

V Číně se letos do května vyrobilo už na 140 miliard čipů
, , aktualita
Data čínské vlády ukazují na prudce se zvyšující výrobu místních firem produkujících počítačové čipy. Pokud jde o dosavadní období roku mezi lednem a květnem, vyrobilo se již na 140 miliard čipů. 
K oblíbeným
reklama
Čína dosud pochopitelně nepatří mezi největší či nejvýznamnější regiony vyrábějící počítačové čipy, ovšem v tomto ohledu roste a v posledním roce byl tento růst alespoň dle údajů čínské vlády velice prudký. Ostatně v posledních měsících jsme si mohli číst zprávy i o tom, jak čínské firmy skupují všemožnou výbavu pro výrobu čipů, která se nyní velice hodí, i když není nejnovější. Poptávka je totiž velice silná a kapacity nestačí v podstatě bez ohledu na vyspělost výrobních technologií. 
 
 
Nyní se dozvídáme, že jen v květnu tohoto roku se v Číně vyrobilo téměř 30 miliard počítačových čipů, což představuje meziroční nárůst o 37,6 procent. V dubnu to bylo ještě 28,7 miliardy a v březnu pak 29,1 miliardy, čili se nedá říci, že by produkce v Číně v posledních měsících rostla, jenomže celková bilance za prvních pět letošních měsíců činí 139,9 miliard čipů, což je meziroční nárůst o 48,3 procent, jak udává South China Morning Post na základě oficiálních údajů. 
 
Mezi tyto čipy by se ale měly počítat i ty, které v Číně vyrobily i firmy jako Samsung, SK Hynix nebo Intel, které tam také mají některé své továrny, čili nejde vyloženě o produkci a zásluhu čínských firem. Stejně tak nejde o výrobu pomocí nejpokročilejších technologií, jaké jsou na světě k dispozici. 
 
Za nejvyspělejšího čínského výrobce můžeme považovat firmu SMIC, která už sice má být schopna vyrábět i 7nm čipy, ovšem poté ji tvrdě postihly americké sankce, kvůli nimž bude především výroba pomocí těch nejlepších technologií značně problematická, a to právě kvůli chybějící podpoře a spolupráci ze strany amerických firem. Dozvěděli jsme se také, že čínské firmy by brzy měly mít k dispozici vlastní litografické stroje, ovšem zatím přinejlepším pro 28nm čipy a asi není náhoda, že nově stavěná továrna firmy SMIC bude produkovat právě 28nm čipy. 
 
Čína má také zatím daleko k "čipové soběstačnosti", neboť podobně jako se rozšiřuje objem domácí výroby, roste i objem dovážených čipů, i když trošku mírněji. Právě během prvních pěti letošních měsíců to bylo 260,35 miliard dovezených čipů, což je o 30 procent více než za stejné loňské období.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek