reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

V Německu otevírají první solární cyklostezku, ročně má vyrobit 287 MWh energie

23.5.2023, Milan Šurkala, aktualita
V Německu otevírají první solární cyklostezku, ročně má vyrobit 287 MWh energie
Solární energetika je velkým tématem a v Německu, které se dost odmítavě staví k jádru, přičemž v tom strhává většinu EU, nedávno spustili projekt solární cyklostezky. Tu zakryli střechou ze solárních panelů.
I když je jaderná energie asi nejlepším způsobem výroby elektrické energie, zejména pokud jde o stabilitu výroby, ale i plochy na instalovaný kW, v Německu jsou hodně proti ní. V jejich případě razí spíše cestu větru a solárů. Jedním z takových projektů je i solární cyklostezka ve Freiburgu. Ta je blízko zdejšího fotbalového stadionu a zasadila se o ni také společnost Badenova a Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems (Fraunhofer ISE). Právě tento institut bude využívat elektřinu vyrobenou pomocí těchto panelů. Mělo by jít o první cyklostezku tohoto druhu nejen v Německu, ale i v Evropě.
 
Solární cyklostezka ve Freiburgu
 
Krytá část cyklostezky má délku 300 metrů, instalovaný výkon 287 kW a využívá 900 polopropustných solárních panelů Solarwatt. Počítá se s tím, že by roční produkce měla dosáhnout asi 280 MWh (v přepočtu na elektromobily by to stačilo necelé stovce aut). Použité panely byly speciálně optimalizovány a testovány pro tento typ užití. Panely budou sice sloužit také jako ochrana před deštěm, kvůli oné délce to ale nebude mít dlouhého trvání a cyklista stejně dříve nebo později zmokne, nepřečká-li déšť pod panely.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama