www.svethardware.cz
>
>
>
>

V oceánu Enceladu jsou stavební prvky života, ale co život samotný?

V oceánu Enceladu jsou stavební prvky života, ale co život samotný?
, , aktualita
Enceladus je už dlouho považován za svět, na němž mohou panovat vhodné podmínky pro vývoj života. Víme to především díky sondě Cassini americké agentury NASA, která si tento měsíc blíže prohlédla v minulém desetiletí. 
K oblíbeným
reklama
Už Voyager 2 ukázal povrch měsíce Enceladus, který je zvrásněný neustále probíhajícím kryovulkanismem, ovšem na podrobnosti jsme si museli počkat až do roku 2005, kdy k měsíci dorazila sonda Cassini. Ta zjistila, že z prasklin v jeho ledové krustě uniká vodní pára ukazující na přítomnost vody v tekutém stavu a od té doby se vědci zaměřují na studium složení této vodní páry a pokouší se zjistit, odkud se bere. Víme ale, že tento materiál končí v podobě saturnova prstence E. Cassini samotná přitom už dávno neexistuje, ale její data stále přináší nové výsledky. 
 
 
O Enceladu víme, že si udržuje pod zvrásněnou krustou tekutý oceán, a to díky svému měkkému jádru, v němž měl dle starších informací probíhat teplo tvořící rozpad radioaktivních materiálů a další příděl tepla tvoří silné slapové síly vlivem gravitace Saturnu. To tak má poskytovat dost tepla na udržování vody v tekutém stavu, ačkoliv teploty na povrchu desítky kilometrů tlusté ledové krusty klesají i pod -200 °C. Rozpad radioaktivního materiálu ale prý máme z této rovnice vyloučit.
 
Výzkumníci loni přitom přišli s tím, že vodní pára unikající z prasklin u jižního pólu obsahuje komplexní organické makromolekuly. Ty mají pocházet právě z tekutého vnitřku měsíce, spíše než aby šlo o kontaminaci vody unikající skrz tlustou krustu. 
 
gejzíry na Enceladu
 
Do popředí se tak dostává teorie abiogeneze, čili samozplození, čili jednoduše vznik života z neživého materiálu. Na Enceladu se přitom může dít něco podobného jako u nás na Zemi, pokud jde o hlubiny oceánu, kde byly objevení tzv. černí kuřáci, čili hydrotermální průduchu, skrz něž přehřátá voda z vnitra země vynáší minerály a především pak síru. Právě zde se objevil život zcela nezávislý na světle, který si vytvořil uzavřený ekosystém. Namísto světla zde funguje jako hlavní zdroj energie právě síra a jde o známý důkaz toho, že život si může najít různé cestičky, o nichž nemusíme mít ani ponětí. Vedle toho tu ještě máme Ztracené město v Atlantickém oceánu. Nejde pochopitelně o bájnou Atlantidu, ale o zcela reálný geologický útvar, kde je život zase závislý na abioticky vznikajícím metanu a vodíku.
 
 
V materiálu vyvrhovaném nad povrch Enceladu se přitom našly molekuly založené na dusíku a kyslíku, jež naznačují, že v podpovrchovém oceánu jsou potřebné stavební kameny pro vznik života, respektive pro vznik aminokyselin a následně života. 
 
My se můžeme ještě vrátit k tomu, kde má Enceladus brát potřebnou energii pro udržení podpovrchového oceánu v tekutém stavu. Slapové síly by totiž měly samy o sobě stačit jen asi na čtvrtinu potřebné energie a pokud jde o rozpad radioaktivního materiálu, ten sice prý dříve mohl probíhat, ale v současné době by už v jádru měsíce nemělo zbýt nic, co by jej takto mohlo zahřívat. Aktuálně tak není jasné, kde se bere potřebná energie, nicméně důkazy o tekutém oceánu pod povrchem jsou už dostatečně průkazné, takže někde se brát musí. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Inno3D zmínila GeForce RTX 2080 Ti Super Inno3D zmínila GeForce RTX 2080 Ti Super
Společnost Inno3D na svých stránkách několikrát zmínila grafickou kartu GeForce RTX 2080 Ti Super, na niž zatím čekáme marně. Nyní se to týká prodejní akce na podporu GeForce RTX a GTX. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro
Na Kickstarteru se objevil zajímavý projekt počítačové skříně, která může ze všeho nejvíce připomenout počítače Apple Mac Pro. Nejde pochopitelně jen o náhodu, ale o produkt, který přímo má vypadat jako zbrusu nové Mac Pro.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí
Jen McAdam je jednou z mnoha obětí podvodu s kryptoměnou OneCoin. Na rozdíl od mnoha jiných o tom ale veřejně mluví v podcastu na BBC, což ji začalo přinášet vyhrožování znásilněním a smrtí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného
Blizzard si v posledních dnech užívá zloby hráčů ze západu, kteří obecně podporují protesty v Hongkongu a postavili se za streamera a hráče zvaného Blitzchung. Ten vyjádřil protestujícím podporu a byl za to potrestán.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU
Server Hardwareluxx.de se nechal slyšet, že Intel dle jeho informací zrušil přípravy 10nm procesorů. Zůstaly by 14nm modely vycházející ze Skylake, které by až v roce 2022 nahradily rovnou 7nm. Intel to popírá.
Dnes, aktualita, Jan Vítek