www.svethardware.cz
>
>

V Rumunsku byl vyzkoušen světově nejvýkonnější 10petawattový laser

V Rumunsku byl vyzkoušen světově nejvýkonnější 10petawattový laser
, , aktualita
Opravdu dlouhou řádkou nul můžeme označit výkon nového laseru, který byl už poprvé vyzkoušen v Rumunsku. Jde o součást stejného programu, do nějž je zapojena i Česká republika a Maďarsko. 
K oblíbeným
reklama
Výkon nového laseru umístěného v Rumunsku je tak 10 PW, neboli 10 biliard wattů, což je 10.000.000.000.000.000 W a zkráceně pak 1016 W. Jedná se o laser, který je součástí mezinárodního evropského projektu Extreme Light Infrastructure (ELI) a do dnešní doby je to nejvýkonnější zařízení svého druhu, které kdy bylo sestrojeno. 
 
 
Rumuni přitom před několika lety označili svůj 1PW laser za Hvězdu smrti a nyní si už hrají s desetkrát výkonnější verzí. Ta je umístěna ve stejném zařízení na okraji Bukureště, a to v nové laboratoři Extreme Light Infrastructure – Nuclear Physics (ELI-NP). 
 
V České republice máme laboratoř ELI-Beamlines v Dolních Břežanech, která se věnuje nejen laserům, ale také urychlováním částic, plazmatu a rentgenovým zdrojům. V Maďarsku mají zase zařízení ELI-ALPS (Attosecond Light Pulse Source). Celý projekt ELI vedený laureátem Nobelovy ceny Gérardem Mourouem dosud získal na financování z evropských zdrojů na 850 milionů eur. 
 
K čemu ale může 10PW laser posloužit a co vůbec dokáže? Doslova umí vypařovat hmotu a otevírat nám nové možnosti pro zkoumání toho, co se děje při výbuchu supernovy, což je ale pouze jeden příklad z astronomie. S ním provázaný je pak i výzkum toho, jak vznikají těžší prvky a pak tu máme také vývoj nových zdravotnických zařízení pro protonovou léčbu rakoviny nebo hledání nových cest, jak naložit s odpadem jaderných elektráren.
 
Co se týče (nejen) radioaktivního materiálu, na začátku příštího roku v ELI-NP odstartuje výzkumná fáze projektu pro vývoj zařízení, jež by mělo být schopno skenovat celé kontejnery a hledat v nich potenciálně nebezpečný či nelegální obsah. To je spojeno právě se zvyšujícími se výkony laserů, které se už dostávají do stavu, kdy se zásadně mění interakce světla a hmoty a do hry vstupují relativistické efekty. Zkrátka se tak otevírají nové cesty pro tvorbu rentgenového, gama a jiného vysoce energetického záření. 
 
 
Co se týče provedení 10PW laseru, to spoléhá na dva hlavní systémy. Tím hlavním je High Power Laser System, který generuje samotné laserové pulzy a Laser Beam Transport System využívá systém velkých zrcadel instalovaných ve vakuu, která paprsky zaměřují s mikrometrovou přesností. K tomu všemu jsou zapotřebí laboratorní podmínky s ohledem na čistotu vzduchu a vibrace, takže bychom je mohli přirovnat k prostředí moderních továren pro výrobu počítačových čipů. 
 
Samotný laser je pro lidské oko viditelný a ukázal by se jako červený paprsek, ovšem ve spektru už blížícím se infračervené hranici. Průměr laserového paprsku je pak asi 60 cm, ovšem díky systému zrcadel je v cíli soustředěn jen na plochu milimetrů čtverečného. A pokud půjde vývoj dobře, přinese ještě mnohem výkonnější laser v řádu 1023 W, a to s vlnovou délkou 820 nm a pulzy trvajícími 25 femtosekund.
 
Zdroj: ELI-NP


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů