www.svethardware.cz
>
>

V Rumunsku byl vyzkoušen světově nejvýkonnější 10petawattový laser

V Rumunsku byl vyzkoušen světově nejvýkonnější 10petawattový laser
, , aktualita
Opravdu dlouhou řádkou nul můžeme označit výkon nového laseru, který byl už poprvé vyzkoušen v Rumunsku. Jde o součást stejného programu, do nějž je zapojena i Česká republika a Maďarsko. 
K oblíbeným
reklama
Výkon nového laseru umístěného v Rumunsku je tak 10 PW, neboli 10 biliard wattů, což je 10.000.000.000.000.000 W a zkráceně pak 1016 W. Jedná se o laser, který je součástí mezinárodního evropského projektu Extreme Light Infrastructure (ELI) a do dnešní doby je to nejvýkonnější zařízení svého druhu, které kdy bylo sestrojeno. 
 
 
Rumuni přitom před několika lety označili svůj 1PW laser za Hvězdu smrti a nyní si už hrají s desetkrát výkonnější verzí. Ta je umístěna ve stejném zařízení na okraji Bukureště, a to v nové laboratoři Extreme Light Infrastructure – Nuclear Physics (ELI-NP). 
 
V České republice máme laboratoř ELI-Beamlines v Dolních Břežanech, která se věnuje nejen laserům, ale také urychlováním částic, plazmatu a rentgenovým zdrojům. V Maďarsku mají zase zařízení ELI-ALPS (Attosecond Light Pulse Source). Celý projekt ELI vedený laureátem Nobelovy ceny Gérardem Mourouem dosud získal na financování z evropských zdrojů na 850 milionů eur. 
 
K čemu ale může 10PW laser posloužit a co vůbec dokáže? Doslova umí vypařovat hmotu a otevírat nám nové možnosti pro zkoumání toho, co se děje při výbuchu supernovy, což je ale pouze jeden příklad z astronomie. S ním provázaný je pak i výzkum toho, jak vznikají těžší prvky a pak tu máme také vývoj nových zdravotnických zařízení pro protonovou léčbu rakoviny nebo hledání nových cest, jak naložit s odpadem jaderných elektráren.
 
Co se týče (nejen) radioaktivního materiálu, na začátku příštího roku v ELI-NP odstartuje výzkumná fáze projektu pro vývoj zařízení, jež by mělo být schopno skenovat celé kontejnery a hledat v nich potenciálně nebezpečný či nelegální obsah. To je spojeno právě se zvyšujícími se výkony laserů, které se už dostávají do stavu, kdy se zásadně mění interakce světla a hmoty a do hry vstupují relativistické efekty. Zkrátka se tak otevírají nové cesty pro tvorbu rentgenového, gama a jiného vysoce energetického záření. 
 
 
Co se týče provedení 10PW laseru, to spoléhá na dva hlavní systémy. Tím hlavním je High Power Laser System, který generuje samotné laserové pulzy a Laser Beam Transport System využívá systém velkých zrcadel instalovaných ve vakuu, která paprsky zaměřují s mikrometrovou přesností. K tomu všemu jsou zapotřebí laboratorní podmínky s ohledem na čistotu vzduchu a vibrace, takže bychom je mohli přirovnat k prostředí moderních továren pro výrobu počítačových čipů. 
 
Samotný laser je pro lidské oko viditelný a ukázal by se jako červený paprsek, ovšem ve spektru už blížícím se infračervené hranici. Průměr laserového paprsku je pak asi 60 cm, ovšem díky systému zrcadel je v cíli soustředěn jen na plochu milimetrů čtverečného. A pokud půjde vývoj dobře, přinese ještě mnohem výkonnější laser v řádu 1023 W, a to s vlnovou délkou 820 nm a pulzy trvajícími 25 femtosekund.
 
Zdroj: ELI-NP


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek