www.svethardware.cz
>
>
>

V systémech letiště našli skripty na těžbu kryptoměn

V systémech letiště našli skripty na těžbu kryptoměn
, , aktualita
Na evropském letišti nasadili nový Endpoint Detection and Response (EDR) systém a po spuštění se nestačili divit. Zjistilo se, že více než polovina počítačů je infikována skripty pro těžbu kryptoměny Monero.
K oblíbeným
reklama
Skripty pro těžbu kryptoměn využívají stále důmyslnější způsoby, jak se skrýt před různými bezpečnostními řešeními. Na jednom evropském letišti dosud používali pouze antiviry a teprve nedávno se rozhodli nasadit řešení Endpoint Detection and Response (EDR) od společnosti Cyberbit. To monitoruje chování celého systému, jeho výkon, práci uživatelů a podobné vlastnosti, ve kterých hledá nějaké abnormality. Po nasazení systému a 4hodinové analýze chování bylo zjištěno, že letištní síť rozhodně není tak čistá, jak se zprvu zdálo. Našli zde totiž skripty, které těžily kryptoměnu Monero.
 
Monero logo
 
Systém především detekoval překvapivě velké množství spouštění nástroje PAExec, který dovoluje vzdálený běh aplikací bez nutnosti jejich instalace. Ten spouštěl procesor player.exe a navíc bylo využito nahrávání DLL knihoven bez zapojení pevných disků (Reflective DLL Injection). Tím pádem se malware vyhnul analýze pevného disku pomocí antivirového řešení. Po další analýze se ukázalo, že jde o CryptoMiner Variant #2, variantu xmrig mineru těžícího kryptoměnu Monero. Není však divu, že jej antiviry nedetekovaly, protože přes VirusTotal byl odhalen pouhými 16 antiviry ze 73 testovaných. Celkově se infekce našla na více než 50 % počítačů na letišti. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Včera, článek, Jan Vítek1 komentář
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů