www.svethardware.cz
>
>
>

Vědci ve virtuální realitě simulují zdi elektrickou stimulací svalů

Vědci ve virtuální realitě simulují zdi elektrickou stimulací svalů
, , aktualita
Virtuální realita přináší stále více možností a snaží se přibližovat skutečnému světu. Vědci z Německa s cílem vylepšit zážitek z VR pracují na vývoji systému, který pomocí elektrických impulsů simuluje třeba zdi.
K oblíbeným
reklama
Vědci se stále snaží přijít na nové způsoby, jak docílit toho, aby byla virtuální realita ještě více skutečná. S VR headsetem se ošálí lidský zrak a sluch, k autenticitě mohou napomáhat i nejrůznější ovladače do rukou nebo i speciální podložky, které mohou sloužit například pro lyžování ve virtuální realitě. Tým vědců z Postupimi z Hasso-Plattner-Institut se na to ale rozhodl jít jinak. Vědci hodlají ošálit přímo naše svaly, takže hráč se bude cítit, jako by před ním byla zeď.

Svůj haptický systém předvedli výzkumníci na konferenci CHI'17 v Denveru. Cílem projektu bylo, aby ve virtuální realitě mohli hráči dosáhnout podobného fyzického pocitu jako ve skutečnosti. Tak by mělo nastat nejenom, když se dotknou zdi, ale také při nošení různých těžkých předmětů či otevírání dveří. Svaly dostanou elektrický impuls a člověk si bude připadat, jako by danou věc skutečně dělal.

Výzkumníci zveřejnili i video, ve kterém je možné vidět, jak celý proces probíhá. Na zádech má muž batoh, ve kterém je schovaný lékařský osmikanálový svalový simulátor. Samozřejmě je nutné mít nasazený headset pro virtuální realitu, v tomto případě se jedná o Samsung GearVR. Na rukou má muž připevněné senzory systému na sledování pohybu. Hlavní výhodou tohoto projektu by tedy mělo být podle tvůrců to, že k simulaci zdi je třeba jen málo hardwaru.


Elektrody jsou připojeny na předloktí a biceps uživatele, a když je to potřeba, vysílají mírný elektrický šok. To nastává, když se hráč ve virtuální realitě dotkne virtuální stěny nebo má zvedat nějaký těžký předmět. Svaly jsou tak aktivované a uživatel se cítí, jako by tlačil rukou proti zdi.

Vytvořit realistickou simulaci nebylo pro tým vědců jednoduché. Museli do svalu aplikovat takový proud, aby byl úměrný uživatelově síle - jen aby se zabránilo průchodu ruky zdí. Jeden z účastníků testování však simulaci označil za nepříliš realistickou, protože cítil, jak byla jeho ruka přitažena zpět k tělu.

Hráči mohou vyzkoušet dvě různé simulace povrchů. Intenzita elektrických impulsů je v prvním případě omezená a to umožňuje uživatelům proniknout do povrchů simulovaných objektů třeba o deset centimetrů. To může znázorňovat pěnový nebo jiný měkký povrch. V druhém případě krátké impulsy odhodí uživatelovu ruku ihned dozadu, takže se končetina přes stěnu nedostane. Intenzita je vedena v bezpečné míře, aby nedošlo k žádnému zranění.

Tato technologie byla používána už mnohem dříve například v oblastech fyzioterapie, nejedná se tedy o nic nového. Velmi podobný systém využívá i Teslasuit, o němž jsme se zmínili už dříve a který také přináší haptickou odezvu ve virtuální realitě. Německý systém by měl být též vhodný k zakomponování do běžného textilu, a přinášet tak nové rozměry do oblastí virtuální reality.

Zdroj: engadget.com

reklama
Nejnovější články
Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2 Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2
Miliardář Bill Gates je znám také jako velký filantrop a podporovatel projektů pro záchranu planety. Jedním z dalších je projekt Heliogen, který má pomoci nahradit fosilní paliva díky solární energii i využití pokročilého softwaru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache
Intel si pro příští rok připravuje procesory Tiger Lake jako nástupce aktuálních Ice Lake a leccos už o nich prozradil benchmark Geekbench. Ten už obsahuje online záznam čtyřjádrového prototypu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prototyp Starship explodoval při tlakové zatěžkávací zkoušce Prototyp Starship explodoval při tlakové zatěžkávací zkoušce
Starship Mk1 včera prodělal tlakovou zatěžkávací zkoušku, kterou ovšem nevydržel a v horní části explodoval. Obešlo se to bez ohně i zranění obsluhy, ostatně neúspěch se dal očekávat. Co bude dál?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Intel se omluvil za zpožděné dodávky procesorů Intel se omluvil za zpožděné dodávky procesorů
Intel se slovy Michelle Johnston Holthaus omluvil za zpožděné dodávky procesorů x86, čili v podstatě za to, že je nestačí vyrábět v potřebném množství. Potvrzuje tím, že nedostatek jeho procesorů je stále aktuální. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Philips 439P9H: zahnutý 43" VA monitor se 100Hz Philips 439P9H: zahnutý 43" VA monitor se 100Hz
Od společnosti Philips jsme se dočkali dalšího zahnutého monitoru s obrovskou úhlopříčkou. Jde o model 439P9H, který má velký 43,4" VA panel s velmi vysokým kontrastem 3000:1. Potěší i 10bitovými barvami.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře