www.svethardware.cz
>
>
>

Vědci ve virtuální realitě simulují zdi elektrickou stimulací svalů

Vědci ve virtuální realitě simulují zdi elektrickou stimulací svalů
, , aktualita
Virtuální realita přináší stále více možností a snaží se přibližovat skutečnému světu. Vědci z Německa s cílem vylepšit zážitek z VR pracují na vývoji systému, který pomocí elektrických impulsů simuluje třeba zdi.reklama
Vědci se stále snaží přijít na nové způsoby, jak docílit toho, aby byla virtuální realita ještě více skutečná. S VR headsetem se ošálí lidský zrak a sluch, k autenticitě mohou napomáhat i nejrůznější ovladače do rukou nebo i speciální podložky, které mohou sloužit například pro lyžování ve virtuální realitě. Tým vědců z Postupimi z Hasso-Plattner-Institut se na to ale rozhodl jít jinak. Vědci hodlají ošálit přímo naše svaly, takže hráč se bude cítit, jako by před ním byla zeď.

Svůj haptický systém předvedli výzkumníci na konferenci CHI'17 v Denveru. Cílem projektu bylo, aby ve virtuální realitě mohli hráči dosáhnout podobného fyzického pocitu jako ve skutečnosti. Tak by mělo nastat nejenom, když se dotknou zdi, ale také při nošení různých těžkých předmětů či otevírání dveří. Svaly dostanou elektrický impuls a člověk si bude připadat, jako by danou věc skutečně dělal.

Výzkumníci zveřejnili i video, ve kterém je možné vidět, jak celý proces probíhá. Na zádech má muž batoh, ve kterém je schovaný lékařský osmikanálový svalový simulátor. Samozřejmě je nutné mít nasazený headset pro virtuální realitu, v tomto případě se jedná o Samsung GearVR. Na rukou má muž připevněné senzory systému na sledování pohybu. Hlavní výhodou tohoto projektu by tedy mělo být podle tvůrců to, že k simulaci zdi je třeba jen málo hardwaru.


Elektrody jsou připojeny na předloktí a biceps uživatele, a když je to potřeba, vysílají mírný elektrický šok. To nastává, když se hráč ve virtuální realitě dotkne virtuální stěny nebo má zvedat nějaký těžký předmět. Svaly jsou tak aktivované a uživatel se cítí, jako by tlačil rukou proti zdi.

Vytvořit realistickou simulaci nebylo pro tým vědců jednoduché. Museli do svalu aplikovat takový proud, aby byl úměrný uživatelově síle - jen aby se zabránilo průchodu ruky zdí. Jeden z účastníků testování však simulaci označil za nepříliš realistickou, protože cítil, jak byla jeho ruka přitažena zpět k tělu.

Hráči mohou vyzkoušet dvě různé simulace povrchů. Intenzita elektrických impulsů je v prvním případě omezená a to umožňuje uživatelům proniknout do povrchů simulovaných objektů třeba o deset centimetrů. To může znázorňovat pěnový nebo jiný měkký povrch. V druhém případě krátké impulsy odhodí uživatelovu ruku ihned dozadu, takže se končetina přes stěnu nedostane. Intenzita je vedena v bezpečné míře, aby nedošlo k žádnému zranění.

Tato technologie byla používána už mnohem dříve například v oblastech fyzioterapie, nejedná se tedy o nic nového. Velmi podobný systém využívá i Teslasuit, o němž jsme se zmínili už dříve a který také přináší haptickou odezvu ve virtuální realitě. Německý systém by měl být též vhodný k zakomponování do běžného textilu, a přinášet tak nové rozměry do oblastí virtuální reality.

Zdroj: engadget.com

reklama
Nejnovější články
AMD vysílá na trh dvě herní LCD Agon s FreeSync AMD vysílá na trh dvě herní LCD Agon s FreeSync
AOC konečně vyslal na trh už dříve ohlášené herní monitory, a to 31,5palcový QHD AG322QCX s rozlišením QHD a 27palcový AG272FCX s Full HD. Oba jsou prohnuté a oba také podporují FreeSync.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Virus NSA pomáhá tvořit z počítačů slouhy pro těžbu Monera Virus NSA pomáhá tvořit z počítačů slouhy pro těžbu Monera
Kvůli americkým službám byl počítačový svět nedávno obohacen o útoky nových ransomwarů a nyní je na řadě jiný způsob, jímž se útočníci snaží s využitím našich počítačů vydělat peníze. Dělají si z nich otrocké systémy těžící kryptoměnu. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Gigabyte uvádí desku pro AMD EPYC Gigabyte uvádí desku pro AMD EPYC
Společnost Gigabyte si připravila novou základní desku MZ30-AR0, která je určena pro procesory AMD EPYC. Pokud máte zájem o sestavení serveru založeného na až 32jádrových procesorech AMD, zde je možnost. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
CryEngine ve verzi 5.4 zahrne podporu Vulkanu CryEngine ve verzi 5.4 zahrne podporu Vulkanu
Vývojáři CryEnginu se chystají přijít s novou verzí 5.4, která bude představovat důležitý krok pro rozšíření podpory Vulkanu. Tato nová verze má dorazit na konci července a její autoři nám poskytli možnost sledovat její vývoj.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Podivní sousedi: hnědý trpaslík býval uvnitř bílého trpaslíka Podivní sousedi: hnědý trpaslík býval uvnitř bílého trpaslíka
Asi 2700 světelných let od Země se nachází podivná dvojice hvězd, které okolo sebe aktuálně obíhají velice blízko, ale někdy v minulosti se měla jedna z nich nacházet uvnitř druhé. Jak je to vůbec možné?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek