www.svethardware.cz
>
>
>

Vědci ve virtuální realitě simulují zdi elektrickou stimulací svalů

Vědci ve virtuální realitě simulují zdi elektrickou stimulací svalů
, , aktualita
Virtuální realita přináší stále více možností a snaží se přibližovat skutečnému světu. Vědci z Německa s cílem vylepšit zážitek z VR pracují na vývoji systému, který pomocí elektrických impulsů simuluje třeba zdi.reklama
Vědci se stále snaží přijít na nové způsoby, jak docílit toho, aby byla virtuální realita ještě více skutečná. S VR headsetem se ošálí lidský zrak a sluch, k autenticitě mohou napomáhat i nejrůznější ovladače do rukou nebo i speciální podložky, které mohou sloužit například pro lyžování ve virtuální realitě. Tým vědců z Postupimi z Hasso-Plattner-Institut se na to ale rozhodl jít jinak. Vědci hodlají ošálit přímo naše svaly, takže hráč se bude cítit, jako by před ním byla zeď.

Svůj haptický systém předvedli výzkumníci na konferenci CHI'17 v Denveru. Cílem projektu bylo, aby ve virtuální realitě mohli hráči dosáhnout podobného fyzického pocitu jako ve skutečnosti. Tak by mělo nastat nejenom, když se dotknou zdi, ale také při nošení různých těžkých předmětů či otevírání dveří. Svaly dostanou elektrický impuls a člověk si bude připadat, jako by danou věc skutečně dělal.

Výzkumníci zveřejnili i video, ve kterém je možné vidět, jak celý proces probíhá. Na zádech má muž batoh, ve kterém je schovaný lékařský osmikanálový svalový simulátor. Samozřejmě je nutné mít nasazený headset pro virtuální realitu, v tomto případě se jedná o Samsung GearVR. Na rukou má muž připevněné senzory systému na sledování pohybu. Hlavní výhodou tohoto projektu by tedy mělo být podle tvůrců to, že k simulaci zdi je třeba jen málo hardwaru.


Elektrody jsou připojeny na předloktí a biceps uživatele, a když je to potřeba, vysílají mírný elektrický šok. To nastává, když se hráč ve virtuální realitě dotkne virtuální stěny nebo má zvedat nějaký těžký předmět. Svaly jsou tak aktivované a uživatel se cítí, jako by tlačil rukou proti zdi.

Vytvořit realistickou simulaci nebylo pro tým vědců jednoduché. Museli do svalu aplikovat takový proud, aby byl úměrný uživatelově síle - jen aby se zabránilo průchodu ruky zdí. Jeden z účastníků testování však simulaci označil za nepříliš realistickou, protože cítil, jak byla jeho ruka přitažena zpět k tělu.

Hráči mohou vyzkoušet dvě různé simulace povrchů. Intenzita elektrických impulsů je v prvním případě omezená a to umožňuje uživatelům proniknout do povrchů simulovaných objektů třeba o deset centimetrů. To může znázorňovat pěnový nebo jiný měkký povrch. V druhém případě krátké impulsy odhodí uživatelovu ruku ihned dozadu, takže se končetina přes stěnu nedostane. Intenzita je vedena v bezpečné míře, aby nedošlo k žádnému zranění.

Tato technologie byla používána už mnohem dříve například v oblastech fyzioterapie, nejedná se tedy o nic nového. Velmi podobný systém využívá i Teslasuit, o němž jsme se zmínili už dříve a který také přináší haptickou odezvu ve virtuální realitě. Německý systém by měl být též vhodný k zakomponování do běžného textilu, a přinášet tak nové rozměry do oblastí virtuální reality.

Zdroj: engadget.com

reklama
Nejnovější články
Šílenství pokračuje, Bitcoin překonal hranici $6000 Šílenství pokračuje, Bitcoin překonal hranici $6000
Bublina kryptoměn se stále nafukuje. Je to jen 9 dní, co Bitcoin překonal hranici 5000 dolarů a dnes se už dostává nad hranici 6000 dolarů. Zatím to nevypadá, že by hodnota měla klesat, vesele si roste dál. Anketa: Pracujete s bitcoiny?
Včera, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Daimler testuje autonomní sněžné pluhy Mercedes-Benz Daimler testuje autonomní sněžné pluhy Mercedes-Benz
Daimler je jednou ze společností, která to s autonomními vozy myslí opravdu vážně a oznámila testování další novinky. Tou jsou sněžné pluhy Mercedes-Benz, které komunikují mezi sebou a dokážou se koordinovaně pohybovat. 
20.10.2017, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
KFA2 zveřejnila specifikace a fotky své GeForce GTX 1070 Ti KFA2 zveřejnila specifikace a fotky své GeForce GTX 1070 Ti
Společnost NVIDIA patrně nebude zrovna nadšená přístupem firmy KFA2, která již stačila na svých stránkách ukázat kartu GeForce GTX 1070 Ti EX včetně jejích specifikací. Nyní již stránky nefungují, ale to už je vcelku jedno, protože Internet. 
20.10.2017, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Přírodní tunely v Měsíci jako základ budoucí kolonie? Přírodní tunely v Měsíci jako základ budoucí kolonie?
Nacisty na odvrácené straně Měsíce nyní necháme v klidu a zaměříme se čistě na to, zda a jak by mohly tamní detekované geologické útvary posloužit v jeho kolonizaci. Je totiž jasné, že případní obvyvatelé budou potřebovat úkryt. 
20.10.2017, aktualita, Jan Vítek
Gravitační vlny upřesnily i rychlost expanze vesmíru Gravitační vlny upřesnily i rychlost expanze vesmíru
Srážka dvou neutronových hvězd detekovaná zařízeními LIGO a Virgo se jistě zapíše do historie, a to možná i jako počátek nové éry sledování vesmíru. Mimo jiné dokázala i zpřesnit údaje týkající se expanze vesmíru. 
20.10.2017, aktualita, Jan Vítek