www.svethardware.cz
>
>
>

Vědci vyvíjejí pružné akumulátory, které lze vyrobit 3D tiskem

Vědci vyvíjejí pružné akumulátory, které lze vyrobit 3D tiskem
, , aktualita
Akumulátorů existují stovky typů a vědci se snaží přijít s vylepšeními pro ty stávající i úplně novými typy. V Singapuru a Číně zkusili vyvinout takové články, které lze vyrobit 3D tiskem a budou navíc pružné.
K oblíbeným
reklama
Vývoj akumulátorů budoucnost neutuchá a vědci v Singapuru (Singapore University of Technology) a Číně přišli s konceptem nových kvazi-solid-state článků. Ty využívají pevného elektrolytu (solid-state), nicméně dovolují rovněž ohýbání akumulátoru, což může být velmi důležité pro některá nasazení budoucnosti v pružné elektronice, např. u tzv. wearables. Další zajímavostí tohoto systému je i to, že k jeho výrobě dochází pomocí metody 3D tisku.
 
Akumulátor vyrobený pomocí 3D tisku
 
Nebylo to však jednoduché. Oxid grafenu je jedním z materiálů, který vypadá slibně, nicméně, aby vše fungovalo, je potřeba přidat ještě další součásti. Karbonové nanotubičky, ionty vápníku a nanovlákna celulózy umožní vytvořit adekvátně viskózní aerogel s grafenem, který lze použít pro 3D tisk. Pro dostatečné elektrochemické vlastnosti aerogelu (aby získal funkci akumulátoru) je však potřeba přidat ještě další sloučeniny, které ale obvykle negativně ovlivňují pružnost materiálu. Nakonec se jim povedlo najít kombinace, které vytvořily to, čeho chtěli dosáhnout. Pomocí nanokarbonového aerogelu a 3D tisku vyrobili základní strukturu, na níž umístili železité a niklové nanomateriály. V případě katody to byl síran nikelnatý, přičemž výsledkem byl vznik Ni(OH)2 na vytištěné struktuře. U katody to byl naopak dusičnan železitý a chlorid železitý. To vedlo ke vzniku αFe2O3 na vytištěné mřížce.
 
Výsledkem je akumulátor, který lze stlačit o 60 % a má i extrémně dobrou životnost. Dle vědců si po 10 tisících cyklech zachová 91,3 % původní kapacity. Pokud jde o hustoty, zda sice vědci hovoří s termíny "ultra-high", ale zde hodně závisí na tom, k čemu se to vztahuje. Ve vztahu k jiným pružným akumulátorům půjde asi o dobrá čísla, proti dnešním běžným akumulátorům už tomu tak nemusí být. Konkrétně jde o 28,1 mWh/cm3 a 10,6mW/cm3.
 
Abychom to uvedli do kontextu, tak např. bateriové moduly v Tesle Model 3 se 75kWh akumulátorem mají objem 184 litrů (objem celého akumulátoru je ale 335 litrů a objem samotných článků v modulech je pochopitelně naopak menší, asi okolo 60 %, tedy zhruba 105 až 110 litrů). S využitím těchto pružných článků by pak stejně velký akumulátor nabídl pouhé 3 kWh, nicméně zvládal by dodat přes 1150 kW.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala