www.svethardware.cz
>
>

Vědci vyvinuli lepší akumulátory, lithium používají netradičně v anodě

Vědci vyvinuli lepší akumulátory, lithium používají netradičně v anodě
, , aktualita
Akumulátory se skládají ze tří částí, elektrod katody a anody, třetí částí je elektrolyt. Zatímco obvykle se lithium užívá pro katodu, vědci z Washington State University ho použili pro anodu. Slibují si od toho větší energetickou hustot i výdrž.
K oblíbeným
reklama
V běžných lithiových akumulátorech se lithium spolu s kobaltem používá v katodě, anody jsou pak obvykle mixem grafitu a jiných sloučenin. Vědci z Washington State University to ale zkusili obrátit a pokusili se vyrobit akumulátor, kde je z kovového lithia vyrobena naopak anoda. Katodu pak vyrobili z porézní karbonové struktury a disulfidu selenu, který najdeme i v šamponech. Do elektrolytu přidali ještě pár dalších sloučenin (Py14TFSI a LiNO3), které na anodě vytvoří jakýsi ochranný film. Ten stále zajišťuje možnost cestování elektronů tam a zpět (tedy nabíjení a vybíjení akumulátoru) a zároveň minimalizuje morfologické změny anody. Ty spočívají v růstu jakýchsi stromovitých struktur (dendritů), které jsou právě tím důvodem, proč v průběhu času klesá kapacita lithiových baterií a mohou také způsobit zkrat nebo i požár akumulátoru.
 
Vědci - lithiové akumulátory
 
Vědci otestovali články a i po 500 nabíjecích cyklech dosahovaly vysoké kapacity (velmi výrazný pokles je však v prvních cca 15 nabíjecích cyklech, pak se ale už výdrž moc nemění a klesá okolo 0,03 až 0,08 % za nabití). Výhodou je i to, že nové články by neměly vyžadovat zásadní změnu výrobních postupů a hovoří se také až o dvojnásobné výdrži a vyšší kapacitě. Lithium označují za materiál snů, který je schopen dosahovat nejvyšší energetické hustoty, jen je problém to udělat bezpečně, zejména pokud je použita lithiová anoda. Právě proto nyní pracují na tom, aby vytvořili podobné akumulátory s pevným elektrolytem (tzv. solid-state) a ne tekutým. Problémem je, že solid-state baterie jsou dle jejich slov stále ještě několik let daleko, zatímco toto vylepšení by se mohlo dostat na trh podstatně dříve.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Autonomní vozy Nuro R2 smí v Kalifornii na silnice bez záložního řidiče Autonomní vozy Nuro R2 smí v Kalifornii na silnice bez záložního řidiče
Nuro je teprve druhou společností v Kalifornii, které bylo dovoleno jezdit s autonomními vozy bez záložního řidiče. Brzy tak budou dovážet nákupy z nejrůznějších obchodů v okolí až k zákazníkům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft koupil doménu corp.com, chrání tím podniková zařízení před hackery Microsoft koupil doménu corp.com, chrání tím podniková zařízení před hackery
Po 26 letech mění doména corp.com svého majitele. Tím novým bude Microsoft a její koupí vyřeší jeden nepříjemný 20 let starý bezpečnostní problém. Ten trápil zejména mobilní zařízení přistupující k podnikovým sítím z Internetu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Google Chrome 81 přichází opožděně, nabídne podporu Web NFC Google Chrome 81 přichází opožděně, nabídne podporu Web NFC
Internetový prohlížeč Google Chrome měl vyjít už před několika týdny, kvůli koronavirové pandemii se ale objevuje až teď. Navíc nemá polovinu změn, které měl dostat. Přesto získáváme podporu Web NFC i další vylepšení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Klávesnice Whirlwind FX Element zrcadlí dění na obrazovce Klávesnice Whirlwind FX Element zrcadlí dění na obrazovce
Podsvícené klávesnice vyzbrojené RGB LED diodou pod každou klávesou obvykle nabízejí celou řadu efektů, které ovšem nemají žádný praktický účel. Nyní se jej snaží ale najít společnost Whirlwind FX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Firefox 75 má přepracovaný adresní řádek - méně psaní a lepší hledání Firefox 75 má přepracovaný adresní řádek - méně psaní a lepší hledání
Prohlížeč Firefox v posledních dnech zaujal spíše svým pokračujícím poklesem popularity, kvůli čemuž se již z pozice světové dvojky dostal na třetí místo za Edge. Nyní se ale podíváme na to, co přináší verze Firefox 75. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře