www.svethardware.cz
>
>

Vědci z Hongkongu vylepšili Li-Ion baterie složkou z pleťových krémů

Vědci z Hongkongu vylepšili Li-Ion baterie složkou z pleťových krémů
, , aktualita
Vývoj lepších akumulátorů probíhá na mnoha frontách a jednou z myšlenek je i elektrolyt na vodní bázi, což má zajistit lepší odolnost vůči hoření. Vědci z Hongkongu zkusili zlepšit vlastnosti takových akumulátorů složkou z pleťových krémů.
K oblíbeným
reklama
S novými přístupy ohledně akumulátorů budoucnosti se na stránkách SHW setkáváme pravidelně. Většina z nich je spíše jen vymyšlení konceptu, což znamená, že komerční nasazení takových článků při nejlepší vůli nastane tak za jednu, dvě dekády. Nyní tu máme další myšlenku, za kterou stojí vědci z Chinese University of Hong Kong. Ti se zaměřili na Li-Ion akumulátory, které místo tradičního elektrolytu využívají ten na vodní bázi. Takový má výhodu ve vyšší odolnosti proti hoření, takže je mnohem bezpečnější. Na druhou stranu ale přináší jiné nevýhody související obvykle s energetickou hustotou. Ta u běžných Li-Ion článků činí okolo 250 až 400 Wh/kg, články na vodní bázi ale mívají obvykle o něco méně, byť už byly vyvinuty články s elektrolytem LiTFSI na vodní bázi s hustotou až 460 Wh/kg. To je velmi pěkné číslo, nicméně takové akumulátory sice řešily bezpečnost, ale zase měly obrovský problém s toxicitou (soli s vysokou koncentrací lithia, síry a fluoru). 
 
LiTFSI-PEG hořlavost
 
Nový přístup zkouší výrazně snížit obsah těchto solí a nahradit je polyethylenglykolem, což je látka, která je součásti v nejednom kosmetickém přípravku. Její hlavní výhodou je menší zatížení životního prostředí a výrazně nižší cena (asi 30-100krát nižší než u LiTFSI). To je sice v nových článcích s elektrolytem 2 m LiTFSI–94%PEG–6%H2O stále přítomno, ale jeho koncentrace je na méně než desetině. Další výhodou je to, že tyto akumulátory mají obrovský rozsah napětí, při kterých jsou stabilní a molekuly vody v nich nedělají problémy. Tento rozsah činí 3,2 V a je zhruba od 1,3 do 4,5 V.
 
Rozsahy napětí akumulátorů
 
Bohužel je to něco za něco. Dopad na životní prostředí je sice méně zásadní ve srovnání s jinými články, máme tu i mnohem vyšší bezpečnost a nižší cenu, nicméně nevýhodou je zase znatelně nižší energetická hustota, která klesla na 110 Wh/kg. A to je přeci jen docela málo. Po 300 nabíjecích cyklech hustota klesne na 75 Wh/kg. U elektromobilů by něco takového bylo tedy stěží použitelné, 100kWh akumulátor by vážil nejméně 900 kg, což je nepřijatelné. Mnohem zajímavější by bylo ale nasazení jako záložní a vyrovnávací akumulátory např. u solárních elektráren nebo jako buffery pro rychlonabíječky elektromobilů a podobně.
 
Zdroj: nature.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU? JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU?
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa další přehled o stavu trhu s GPU, a to samostatnými i integrovanými. Potvrzuje se nám tu, že poptávka po PC byla opravdu vysoká, ovšem co dodávky samostatných GPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky
Už nějaký ten pátek víme, že někteří těžaři kryptoměn začali využívat i celé nové herní notebooky, a to jednoduše proto, že jsou celkově dostupnější než samostatné grafiky. Nyní už je tento trend zřejmý. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache
Nový Samsung SSD 980 Pro už je dávno na trhu, ovšem nyní se dozvídáme o modelech Samsung SSD 980, které by někdo mohl s verzí Pro snadno zaměnit. Dostal by ale SSD bez vlastní DRAM cache.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek