www.svethardware.cz
>
>

Vědci zefektivnili umělou fotosyntézu pro výrobu vodíku

Vědci zefektivnili umělou fotosyntézu pro výrobu vodíku
, , aktualita
Umělá fotosyntéza je jednou z metod, jak vyrábět vodík, jedno z možných paliv budoucnosti. Problémem je ale velmi nízká efektivita. Vědci však přišli na způsob, jak ji výrazně zvýšit až na trojnásobek.
K oblíbeným
reklama
Vodík je jedno z paliv, kterému se předpovídá velká budoucnost. Jeho spalováním totiž nevznikají žádné škodlivé emise. Problémem je však tento vodík vyrobit a zde už jsou emise nemalým problémem. Jedním ze způsobů je umělá fotosyntéza, proces, při kterém se voda rozkládá na vodík a kyslík. Využívá se při tom slunečního světla, které generuje elektřinu, jenže ta se neukládá, nýbrž slouží právě k rozštěpení molekul vody. Zatímco solární panely mají v dnešní době efektivitu kolem 20 % (tolik sluneční energie se přemění na elektřinu), ta není zrovna nejvyšší, pokud se solární energie využije k následné výrobě vodíku. Efektivita celého řešení je jen 6,8 %.
 
Hybrid PhotoElectrochemical and Voltaic (HPEV)
 
Vědci z Berkeley Lab a Joint Center for Artificial Photosynthesis (JCAP) nicméně přišli na to, kde je úzké hrdlo systému a dokázali ho využít ve svůj prospěch. Jde o to, že vzniklá energie se nedá všechna využít, mnoho z excitovaných elektronů nemá kam proudit (nespotřebují se na výrobu vodíku) a nevykonají nic užitečného. Vědci tedy udělali poměrně jednoduchou věc a přidali do celého systému druhý vývod. Zatímco část elektrické energie se spotřebuje na výrobu vodíku, nevyužitý zbytek proudí druhou cestou a zachytí se jako tato elektrická energie (např. v akumulátoru).
 
Výsledkem je, že efektivita výroby vodíku sice zůstává stále na 6,8 %, ale 13,4 % sluneční energie zůstane v systému jako elektřina, která se nyní zachytí a ve výsledku se tak dostáváme na 20,2% efektivitu, kterou ukládáme ve dvou různých formách paliv. Když to celé otočíme, systém Hybrid PhotoElectrochemical and Voltaic (HPEV) je v podstatě tradičním solárním panelem, jen se část z energie rovnou použije na výrobu vodíku a neztratí se v systému ve formě energetických ztrát. Místo cca 20 % uložených v elektřině (jako u standardního panelu) se do elektřiny uloží 13,4 % a do vodíku 6,8 %. Byl i vyzkoušen prototyp, který skutečně fungoval.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek