Vedlejší efekt nástupu RTX 3000: možný nedostatek napájecích zdrojů

Vedlejší efekt nástupu RTX 3000: možný nedostatek napájecích zdrojů
, , aktualita
NVIDIA vypustila na trh novou generaci grafických karet, které sice nabízí výrazně vyšší výkon za stejnou cenu s ohledem na předchozí generaci, ovšem řada zákazníků bude asi stejně muset sáhnout hlouběji do kapsy, a to i pro nový zdroj. 
K oblíbeným
reklama
Čísla mluví jasně. Karty RTX 2080 mají TBP 215 W a RTX 2080 Ti pak 250 W, zatímco RTX 3080 vydá až 320 W ztrátového tepla a RTX 3090 dokonce 350 W. Čili výdej tepla a související spotřeba s novou generací v případě těchto karet roste o 100 W. Tolik patrné to nebude u RTX 3070, jejíž 220 W lze srovnat se 175 W karty RTX 2070 a lze předpokládat, že čím níž půjdeme, tím menší rozdíly to budou. Z hlediska procentuálního nárůstu by to ale mohlo být podobné. 
 
Můžeme se také podívat na tabulku od firmy Asus s doporučenými výkony napájecích zdrojů, která víceméně odpovídá výše řečenému. Pro RTX 2080 s TBP 215 W tak máme doporučen 650W zdroj stejně jako pro novou RTX 3070 s TBP 220 W. Čili pokud se máme řídit tímto doporučením, pro RTX 3080 už budeme potřebovat přinejmenším 750W zdroj a ne 650W jako dříve. 
 
 
Co se týče reálné spotřeby nové RTX 3080, pak dle recenzí to může být až kolem 335 W, přičemž procesor si dnes může vzít reálně třeba 200 W a i když jde zdaleka o dvě nejžravější komponenty herního PC, je třeba myslet i na spotřebu samotné desky, disků či SSD a samozřejmě i na to, že z hlediska účinnosti i životnosti není radno zatěžovat zdroj do krajnosti.
 
Server Tom's Hardware přitom už před měsícem psal o tom, že napájecích zdrojů začíná být na trhu nedostatek a ceny nejspíše porostou. Příčina dle zdrojů serveru tkví v logistice kvůli rostoucím cenám letecké přepravy nákladu, kvůli čemuž se zpožďují objednávky a vázne celá výroba. 
 
Čili tu máme na jedné straně problémy s výrobou a z druhé strany přichází velice pravděpodobné zvýšení poptávky po výkonnějších zdrojích, jejichž cena se také u nás už několik měsíců spíše zvyšuje. Zatím jde spíše jen o několik stokorun, ovšem brzy může přijít i nedostatek, skladové zásoby zmizí a cena dále poroste.
 
Kdo tak ví, že bude letos upgradovat a stejně k tomu bude potřebovat výkonnější zdroj, s jeho koupí není radno otálet. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
V Německu vylepšili redox-flow baterie: ekologičtější a lépe snáší horko V Německu vylepšili redox-flow baterie: ekologičtější a lépe snáší horko
Redox-flow akumulátorové baterie nejsou zdaleka něčím novým. Teprve v poslední době to však vypadá, že by se jejich využití mohlo více rozšířit. Nový výzkum z Německa řeší jak ekologii, tak i odolnost vůči vysokým teplotám.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vláda USA opravdu zařadila čínský SMIC na černou listinu Vláda USA opravdu zařadila čínský SMIC na černou listinu
Ještě před necelými třemi týdny tu byla jen možnost, že vláda Spojených států zařadí čínského výrobce čipů, společnost SMIC, na černou listinu. Tím by ji odřízla od možnosti využívat výrobní zařízení amerických firem a nyní se tak opravdu stalo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
AMD Navi 2X: 80, 40 a 32 CU, spekuluje se už o specifikacích AMD Navi 2X: 80, 40 a 32 CU, spekuluje se už o specifikacích
Na světlo světa se pomalu dostávají specifikace nových Radeonů 2X, které jsou zatím pochopitelně nepodložené a nedá se jim věřit. Nic lepšího ale zatím nemáme, takže se podívejme na jejich údajnou výbavu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Výrobci karet reagují na problémy se stabilitou RTX 3080, co ji způsobuje? Výrobci karet reagují na problémy se stabilitou RTX 3080, co ji způsobuje?
Minulý týden se začalo diskutovat o problémech s některými kartami RTX 3080, jejichž majitelé mluvili o celkové nestabilitě systému projevující se různými způsoby. Čekali jsme na reakci AIB firem, která už přišla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
GeForce RTX 3060 Ti přijde za pár týdnů s více CUDA jádry než RTX 2080 Ti GeForce RTX 3060 Ti přijde za pár týdnů s více CUDA jádry než RTX 2080 Ti
Nvidia chystá rozšíření nabídky svých nových karet Ampere směrem dolů. Proti novým Radeonům by se měla postavit GeForce 3060 Ti, která nabídne více CUDA jader, než nedávný high-end RTX 2080 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů