www.svethardware.cz
>
>
>
>

Vega 8 v Ryzen 7 4700G je po přetaktování téměř na úrovni GTX 950

Vega 8 v Ryzen 7 4700G je po přetaktování téměř na úrovni GTX 950
, , aktualita
Dosud jsme se zabývali spíše výkonem procesorů v nových APU Ryzen generace Renoir, ale jak na tom je integrovaná grafika? I na ni se nyní dostane a podíváme se i na to, jak je možné ji taktovat a co se tím dá získat. 
K oblíbeným
reklama
AMD Ryzen 7 4700G přijde s nejvýkonnějším integrovaným GPU, jaké AMD kdy pro svá APU připravilo a je třeba zdůraznit, že opravdu jen pro svá APU, neboť celkově by byla nejvýkonnější Vega M pro procesory Intel Kaby Lake-G. Nabídne nám sice jen 512 shaderů v 8 jednotkách CU, což je oproti předchozí generaci krok zpět, ale to více než dorovnají výrazně vyšší takty a vylepšená architektura. 
 
 
Inženýrské vzorky tohoto APU se dostaly na veřejnost a konkrétně i k uživatelům fóra Chiphell, odkud se také dozvídáme o tom, jaký výkon lze očekávat. Šlo konkrétně o jeden čip s OPN kódem 100-1000000149 a takty 3 až 4 GHz, což neodpovídá finálním specifikacím, ale stejně jde o přetaktování a jeden z prvních pohledů na to, co zvládne integrované GPU. Co se týče CPU jader, tak ta v případě daného vzorku zvládla takt 4,3 GHz na 1,34 V, což by mělo být rozhodně lepší, než co zvládnou finální verze procesorů na výchozí nastavení. 
 
Pro chlazení pak byl využit AIO vodní chladič se 240mm radiátorem a vedle něj také Noctua NH-D15 jako víceméně srovnatelné řešení. Pro co nejlepší přenos tepla byla aplikován namísto teplovodivé pasty tekutý kov. S taktem všech jader na 4,3 GHz při uvedeném napětí pak teplota dosáhla maximálně 76 °C, což je ještě akceptovatelné. 
 
Benchmarky ale byly provedeny s taktem všech jader na 4,15 GHz (1,27 V), jaký lze snad očekávat i od finálních verzí APU Ryzen 7 4700G, ale to ještě uvidíme. 
 
 - klikněte pro zvětšení -
 
Máme tu tak 2079 bodů v Cinebench R15 a 4789 bodů v Cinebench R20, což odpovídá procesoru Ryzen 7 3700X. Dále tu máme testy v utilitě CPU-Z, SuperPI a další. Nezapomnělo se také na AIDA64, kde bylo dosaženo latence 62,8 ns při komunikaci s RAM, která je tak o cca 20 ns kratší než v případě Matisse, nicméně jde také o výkonné paměti DDR4-4200, čemuž odpovídá také vysoká propustnost. I ta ovšem není nic proti propustnosti pamětí na grafických kartách a odpovídá například modelu GeForce GT 545 z generace Fermi, který už ve své době nebyl žádný přeborník. Propustnost pamětí tak zůstává jedna z hlavních překážek pro navyšování výkonu integrovaných grafických jader, i když je otázka, zda by AMD vůbec mělo zájem tvořit APU, jež by svým výkonem dokázala zasáhnout do teritoria samostatných grafik. Tedy krom APU určených pro herní konzole, samozřejmě. 
 
 
Vega 8 ve vzorku APU běžela na 1,7 GHz, zatímco takt finální verze je 2,1 GHz, takže overclocking byl také namístě, a to rovnou na 2,4 GHz s paměťmi na zmíněných 4200 MHz (efektivně). To přineslo cca 5100 bodů v 3DMark Firestrike a 2700 bodů ve 3DMark Firestrike Extreme, a to je slušný výkon pohybující se téměř na úrovni GeForce GTX 950, i když ta umí být i rychlejší, respektive má velké rozpětí výsledků. 
 
Nová APU by tak mohla stačit na řadu AAA her, i když už těžko v nejvyšší kvalitě. Pochopitelně to ale bude chtít co nejrychlejší paměti RAM a takové nejsou levné, ale to je nakonec zatím stejně vcelku jedno vzhledem k tomu, že jde o OEM čipy, a výbavu tak bude určovat výrobce počítače. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek
Intel by měl nyní už rychle postupovat při vývoji procesorových generací pro servery, neboť Ice Lake si chystá ještě na tento rok a Sapphire Rapids byly potvrzeny na příští rok, takže je bude od sebe dělit právě jen cca rok. A co nové paměti 3D NAND Flash?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev
Intel se včera pochlubil mnoha novinkami, mezi něž si dnes můžeme zařadit také nové paměti 3D XPoint a s nimi ještě dnes nekončíme, ale o tom až později. Architecture Day 2020 firmy Intel tak přinesl i nové Optane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou
Společnost Epic Games vytáhla do tuhého boje proti provizím na oficiálních obchodech Apple App Store a Google Play Store. Do své hry Fortnite zabudovala možnost přímého placení, což vyústilo ve stažení hry z obchodů a soudní pře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík
Perovskitové a organické solární panely mají mnoho slibných vlastností, ale i problémů. Nyní byly vyzkoušeny i ve Vesmíru a zde prokázaly velmi dobré výkony. Potěší i výroba elektřiny ve stínu z odraženého ambientního světla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření
Intel dnes prezentoval řadu novinek, z nichž některé jsme již nakousli ráno, ale nyní se už můžeme podívat na celou prezentaci. Půjde o novou výrobní technologii, procesory, grafické čipy, roadmap i pouzdření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře