Vegebot, nový robot s AI pro sběr ledového salátu

Vegebot, nový robot s AI pro sběr ledového salátu
, , aktualita
Univerzita v Cambridge vyvinula nového robota s názvem Vegebot. Jeho umělá inteligence slouží k tomu, aby dokázal sklízet ledový salát, jehož sklizeň byla doposud úkolem, který nešel dobře mechanizovat.
K oblíbeným
reklama
Vývoj umělé inteligence pokračuje a její nasazení se dostává do stále více oblastí. Jednou z nich je i zemědělství. Zatímco některé plodiny lze velmi snadno sklízet pomocí strojů, jsou i takové, u kterých to doposud nebylo takřka možné. Jednou z nich je i ledový salát, na nějž si posvítila Univerzita v Cambridge. Ta vyvinula speciálního robota Vegebot, jehož úkolem je právě automaticky rozpoznávat vhodné hlávky salátu ke sklizni (ty, které jsou dostatečně zralé a nejsou nemocné) a následně je také vhodným způsobem sklidit.
 
Vegebot
 
Zde je právě problém v tom, že hlávku je potřeba ve správném místě uříznout od země, což je jednoduchý úkol pro člověka, ale poměrně složitý úkol pro stroj tak, aby nepoškodil své okolí nebo hlávku. První testy ukázaly, že Vegebot má 91% úspěšnost ve správné detekci salátu vhodného ke sklizni a pouze 1,5 % falešných pozitiv. Bohužel v samotném sklízení zatím není až tak moc úspěšný. Celých 38 % hlávek je totiž poškozeno natolik, že by nedosahovaly kvality nutné pro prodej v supermarketech. Stále však byla většina dostatečně dobře uříznutá natolik, aby se daly klasicky zpracovat jako jídlo (6,2 % bylo totálně znehodnoceno). Další nevýhodou je, že to robotovi dlouho trvá. Na uříznutí jedné hlávky potřebuje v průměru téměř 32 sekund.
 
Vegebot
 
Vybaven je dvojicí kamer, kde ta první kouká seshora na salát a lokalizuje ty správné. Druhá kamera je pak na řezacím ramenu a pomáhá robotovi správně lokalizovat místo řezu. Bohužel rozměrná ruka robota znamená, že i když je schopen většinou správně lokalizovalt hlávku, kterou má uříznout, dokáže to provést jen u 52 % z nich. Sám systém umělé inteligence byl trénován na sadě obrázku správných hlávek, ale i těch, které jsou z různých důvodů špatné a natrénován musel být i na detekci pozadí.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty? Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty?
Během příštích dvou týdnů bude představena či rovnou i vypuštěna na trh řada nových produktů a my se nyní v krátkosti podíváme na to, co to bude a kdy to bude. Jde o produkty firem AMD, NVIDIA i Intel. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici? Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici?
Aktualizováno: NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena
Intel nedávno ukázal nový modulární koncept PC, který je založen na systémech v podobě karet pro PCIe. Tehdy o něm mluvil prostě jako o Elementu, ovšem nyní je zřejmé, že ten se dostane i mezi NUC Ghost Canyon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface
Společnost Xiaomi jsme dříve znali jen jako výrobce mobilních telefonů a jejich příslušenství, ale od té doby se její portfolio značně rozrostlo. Nyní tato společnost přináší na trh vlastní "Povrch", ale o počítače nejde. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek