www.svethardware.cz
>
>

Velkému hadronovému urychlovači dochází diskový prostor

Velkému hadronovému urychlovači dochází diskový prostor
, , aktualita
Pokud píšeme o potížích s Velkým hadronovým urychlovačem v CERNu, obvykle máme na mysli něco jiného než v podstatě banální problém s docházejícím místem pro data. Nicméně přesně to nyní nastalo.
K oblíbeným
reklama
Velký hadronový urychlovač (Large Hadron Collider - LHC) letos pracuje stabilně a spolehlivě, což uvedl sám šéf projektu Jorg Wenniger (respektive jeden ze šéfů): "Pracuje jako hodinky a neděje se moc často, že by stál". Jenomže právě to se nyní ukázalo jako problém. LHC letos pracuje tak pilně, že generuje množství dat, pro něž přestává stačit kapacita úložných zařízení.

Když se plánovala výstavba urychlovače, tak se počítalo s tím, že ten bude v provozu asi třetinu času, čili v průměru osm hodin denně. Zbytek měl být využit pro údržbu, opravy, přípravy na experimenty a jiné veskrze logistické úkoly. Jenomže urychlovač ve skutečnosti pracuje v průměru téměř 17 hodin denně, s čímž se nepočítalo.

Není to tedy tak, že by si v CERNu někdo špatně spočítal, jaký objem dat bude potřeba někam ukládat. Díky workoholismu urychlovače se ale podařilo dříve objevit Higgsův boson, který se objeví pouze v jednom případě z miliard srážek, ovšem výsledky mnoha experimentů je prostě třeba mít kam ukládat. Navýšení kapacity přitom neznamená jen tak si objednat datové servery navíc. Zapojení nových datových serverů se plánuje roky dopředu dle toho, s jakým vytížením urychlovače se do budoucna počítá. Person Olsen tak prozradil, že v CERNu museli vzít data ze starých experimentů a "konsolidovat je", aby se našel prostor pro nové výsledky. Neprozradil ale, co tato konsolidace zahrnovala, takže můžeme s nadsázkou uvažovat třeba o částečném promazání a o částečném zazipování.

Aktuálně nejvíce plní volný prostor úložných zařízení experiment ATLAS a obsluha se nyní připravuje na kolize pomalých protonů s nízkou energií. Budou sledovat jev známý jako elastic scattering, při němž se protony srazí, ale přežijí to. Bude se také sledovat, jaká je pravděpodobnost toho, že protony projdou skrz sebe, aniž by se jakkoliv ovlivnily. Teoreticky to možné je, ale zda se to opravdu děje a jak často, to zbývá zjistit. Dlouhodobým cílem experimentu je odhalit, proč částice kosmického záření, které doputují do naší atmosféry, se rozdělí na více sekundárních částic.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek