www.svethardware.cz
>
>

VESA zveřejnila specifikace standardu DisplayPort 1.4

VESA zveřejnila specifikace standardu DisplayPort 1.4
, , aktualita
Video Electronics Standards Association (VESA) ohlásila nový standard DisplayPort, a to tedy již verzi 1.4, která navazuje na DisplayPort 1.3 z roku 2014. Co nám tedy nová verze nabídne za pokrok?
K oblíbeným
reklama
DisplayPort 1.3 v kostce přinesl celkové zvýšení datové propustnosti na 32,4 Gbps (čtyři 8,1Gbps linky), díky čemuž podporuje monitory s rozlišením až 5K s použitelnou snímkovací frekvencí (tedy 60 Hz). Specifikace tohoto rozhraní byly zveřejněny v září 2014, čili nová verze DisplayPortu přichází asi rok a půl poté. Již dříve se také do podpory zahrnula rozhraní USB s konektorem typu C a Thunderbolt, přes která tak je možné přenášet obrazová data jako přes klasický kabel s konektory DisplayPort. Verze DisplayPort 1.3 také umožnila s využitím funkce VESA Coordinated Video Timing připojit i dva monitory s rozlišením 3840 x 2160.

DisplayPort 1.4 je první verze s podporou technologie Display Stream Compression (DSC), a to ve verzi 1.2, která umožní zkomprimovat data v poměru 3:1. A jak VESA slibuje, nemá to mít žádné dopady na kvalitu obrazu, čili má jít o bezztrátovou kompresi. Už jen to by samo o sobě zajistilo možnost připojit zobrazovací zařízení s ještě větším rozlišením než 5K, popřípadě zajistit výrazně vyšší frekvenci snímků. O zvýšení datové propustnosti jako takové se tedy nejedná.

Zmíněná komprese se může využí především na rozhraní USB (type C), kde zajistí možnost přenosu obrazu ve vysokém rozlišení současně při využití rozhraní SuperSpeed USB, a to tedy přes jeden kabel. Pak také nepřekvapí zaměření na HDR vyžadující velký barevný rozsah, což je spojeno s rozlišením až 8K. Mluví se tedy o 8K při 60 Hz s HDR nebo o 4K při až 120 Hz a rovněž s HDR (AMD už dříve slíbilo, že se na HDR zaměří více než kdy předtím). Přenosy komprimovaného videa také budou vyžadovat novou funkci pro opravu chyb, a sice FEC (Forward Error Correction) a pak je tu HDR meta transport využitelný pro budoucí formáty dynamického HDR stejně tak jako pro konverzi z DP do HDMI 2.0a. Vylepšení se dočkalo také audio a díky Expanded Audio Transport je možné přenášet najednou až 32 audio kanálů se vzorkovací frekvencí 1536 kHz a podporou všech známých audio formátů.

Zdroj: techPowerUp
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek