www.svethardware.cz
>
>

Větrná elektrárna Dogger Bank využije 14MW turbíny Haliade-X

Větrná elektrárna Dogger Bank využije 14MW turbíny Haliade-X
, , aktualita
U Velké Británie se postaví obří větrná farma Dogger Bank, která má dosahovat instalovaného výkonu až 3,6 GW. Ta využije nové větrné turbíny Haliade-X včetně nejnovější verze s obrovským výkonem 14 MW.
K oblíbeným
reklama
Na stránkách SHW se v poslední době hodně věnujeme technologiím solárních elektráren, ale neměli bychom zapomínat ani na větrnou energii. Zajímavým projektem z poslední doby je obří větrná farma Dogger Bank, která bude postavena u vesničky Ulrome v Anglii (asi 105 km severovýchodně od Sheffieldu). Elektrárna bude postavena ve třech fázích A, B a C. První dvě mají využívat větrných turbín Haliade-X s výkonem 13 MW, přičemž v rámci těchto dvou fází jich bude postaveno 190.
 
GE Haliade-X
 
Každá je vysoká 260 metrů, průměr rotoru činí 220 metrů a lopatky jsou 107 metrů dlouhé. Za rok má každá z nich vyprodukovat 64 až 74 GWh energie (a ušetřit asi 52 tisíc tun CO2). To se rovná energii pro celoroční provoz více než 20 tisíc elektromobilů, resp. 16 tisíc evropských domácností. Jedna rotace má napájen britskou domácnost po dobu 2 dní.
 
Každá fáze má přinést instalovaný výkon 1,2 GW, přičemž ta třetí (fáze C) přijde dokonce se 14MW modely Haliade-X. Ty tak překonají rekordní výkon nynějších modelů Haliade-X, které jsou samy o sobě o 45 % výkonnější než nejlepší konkurence. Ukončení celé výstavby je plánováno na rok 2026 a Dogger Bank tak nabídne instalovaný výkon 3,6 GW. Měla by se ve výsledku postarat o 5 % spotřeby elektrické energie celé Velké Británie.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2 V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2
Singapurská společnost Sunseap Group chce v Indonésii na ostrově Batam postavit obrovskou solární elektrárnu, která bude plovoucí. Zemi by tak tento projekt měl pomoci v přechodu na obnovitelné zdroje energie.
24.7.2021, aktualita, Milan Šurkala37 komentářů
Záhadná kometa konečně ukázala své koma Záhadná kometa konečně ukázala své koma
Nedávno zaujal astronomy záhadný objekt blížící se směrem do středu Sluneční soustavy, i když s úctyhodným odstupem, který byl později vyhodnocen jako velká kometa, a to možná taková, která tu ještě nikdy nebyla. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář
PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu
Společnost Arm ukázala procesor PlasticArm, který byl vyvinut v úzké spolupráci s PragmatIC, jež byla navázána už někdy před osmi lety. Máme tu tak fyzicky flexibilní 32bitové CPU Arm, které se může hodit pro celou řadu věcí. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU
Společnost SiFive dala minulý rok vývojářům k dispozici desky HiFive Unmatchd RISC-V s procesorem či SoC U7. Právě na jedné z nich byl nyní zprovozněn Radeon RX 6700 XT pod systémem Linux. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky
Seagate právě pracuje na nových pevných discích s vysokou kapacitou 20 TB, které budou určeny pro běžné spotřebitele a ne servery, NAS a podobně. Kdy přijdou a jaké technologie nám vůbec nabídnou?
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek12 komentářů