Máme zde další statistiky společnosti Backblaze. Ty se věnují spolehlivosti pevných disků, které firma používá ve svých datových centrech. Těch má přes 231 tisíc, ale 388 z nich bylo používáno pro testovací účely, nebo jich bylo málo, a tak byly ze statistik vyloučeny. Zbylo tak 230.921 pevných disků. Průměrná roční úmrtnost (Annualized Failure Rate - AFR) disků pro rok 2022 vzrostla z 1,01 % (2021) na 1,37 %, což vypadá na docela velký problém. Vysvětlení je ale celkem jednoduché. Společnost v roce 2022 pevné disky moc nenahrazovala a průměrný věk HDD tak stoupl, což stojí za větším počtem pokažených disků.
V podstatě stejný důvod stojí i za tím, proč mají menší disky výrazně vyšší poruchovost než ty s vyšší kapacitou. Např. disky s kapacitou 10 TB a méně vykazovaly 2,12% roční úmrtnost, zatímco 12-16TB disky se dostaly jen na 1,07 %. Větší disky jsou ale novější, a tak ještě "nestihly umřít", zatímco menší kapacity mnohdy kroutí už poměrně vysoký počet let. Např. 6TB Seagate ST6000DX000 má v průměru 92,5 měsíce (to je téměř 8 let). Přesto však byla jeho AFR jen 0,68 %.
Máme zde i statistiky ohledně jednotlivých výrobců. Jasně nejhorší je Seagate, u něhož je AFR 1,87 %, na druhém místě pak Toshiba s 0,82 %. Přesto Backblaze nechce na Seagate plivat. Důvodem je to, že disky od Seagatu jsou zpravidla levnější a míra jejich spolehlivosti není o tolik horší, aby se to nakonec nevyplatilo. Právě naopak jsou díky své nižší ceně i navzdory horší spolehlivosti cenově příznivějším řešením. HGST pak vykazuje 0,51% AFR a WDC dokonce jen 0,2 %. Pokud vás tyto statistiky zajímají podrobněji i v rámci jednotlivých modelů disků, můžete se podívat na celý blogový příspěvek společnosti Backblaze.
Zdroj: backblaze.com, hothardware.com