VIA K8T800 Pro: o čtvrt kroku dále

VIA K8T800 Pro: o čtvrt kroku dále
, , článek
Nejnovější přírůstek mezi čipové sady společnosti VIA Technologies nepřináší žádnou zásadní novinku, ale pouze drobná vylepšení. Prvním z nich je asynchronní sběrnice a druhým pak rychlejší spojení čipů northbridge a southbridge.
K oblíbeným
reklama
Úvodem bych rád zdůraznil, že tato čipová sada je téměř jako vejce vejci podobná své předchůdkyni, která však postrádá označení „Pro“ (zde najdete její popis). Jediným rozdílem tak zůstávají asynchronně pracující sběrnice (což využijete zejména v případě ladění a nastavení počítače) a potom také vyšší propustnost sběrnice, která spojuje oba systémové čipy - northbridge a southbridge. Namísto původních 533 MB/s nyní pracuje s dvojnásobnou přenosovou kapacitou, tedy 1066 MB/s. Sběrnice také nově nese jiné označení, namísto původního V-link se nyní jmenuje Ultra V-link.


Obr. 1 – Čipová sada VIA K8T800 Pro
klikněte pro zvětšení

Northbridge K8T800 Pro

Úkolem čipu northbridge je sladit komunikaci mezi operační pamětí, procesorem, grafickou kartou a čipem southbridge. V případě použití procesorů s technologií AMD64 odpadá komunikace s operační pamětí, protože tyto procesory integrují paměťový řadič. Čip northbridge se tedy stará pouze o komunikaci s procesorem (pomocí sběrnice HyperTransport), grafickou kartou (AGP 8x) a samozřejmě se svým jižním kolegou (čip southbridge).

První novinkou, kterou se tato čipová sada liší od své předchůdkyně VIA K8T800, je asynchronní uspořádání sběrnic. Nastavíte-li FSB na vyšší frekvenci než je výchozí, pak sběrnice AGP a PCI pracují pořád na nominální frekvenci (66 a 33 MHz). Oceníte to zejména v okamžiku, kdy přetaktováváte systém a nestabilita grafické karty vinou vyšší frekvence by vám způsobila problémy.

V případě komunikace mezi oběma čipu přichází ke slovu také druhá novinka, kterou je sběrnice „Ultra V-link“. Ta se stará o komunikaci mezi oběma čipy (north a southbridge) a oproti své předchůdkyni (V-link) si polepšila na dvojnásobnou datovou propustnost (1066 MB/s oproti 533 MB/s). O výhodách snad ani nemusím mluvit, ty jsou jistě evidentní!Obr. 2 - Blokové schéma čipové sady VIA K8T800 Pro
klikněte pro zvětšení

Southbridge VT8237

Úkolem čipu southbridge je zajistit komunikaci periferií mezi sebou navzájem a také se zbytkem počítače (čip northbridge). Mezi obsluhované periferie (a samozřejmě také možnosti tohoto čipu) patří následující „fíčurky“:
  • Audio (šest či osm kanálů)
  • Ethernet (10/100 Mbit/s či 1G Ethernet)
  • 8x USB 2.0
  • 2x Ultra ATA/133 (max. čtyři zařízení)
  • 2x Serial ATA-150
  • Rozhraní SATAlite (připojení pro další dvě SATA zařízení)
  • RAID 0, RAID 1, RAID 0+1 & JBOD

Ikona Odkaz na databázi
K8T800 Pro
K8T800
Podporované procesory
AMD Opteron
AMD Athlon FX
AMD Athlon 64
FSB
HyperTransport
Architektura sběrnice
Asynchronní
Synchronní
AGP sběrnice
AGP8X
Southnbridge
VT8237
Spojení northbridge a southbridge
Ultra V-Link (1066MB/s)
V-Link (533MB/sec)
Audio
VIA Vinyl Audio (6 kanálů)
VIA Vinyl Gold (8 kanálů)
Network
VIA Velocity Gigabit Ethernet
VIA 10/100 Fast Ethernet
SATA
2 x SATA zařízení
SATA Lite rozhraní pro dvě přídavná SATA zařízení
V-RAID
RAID 0, RAID 1, RAID 0+1 & JBOD
PATA
Ultra ATA/133
USB
8 portů
PCI sloty
6 slotů
Modem
MC'97
I/O Protokol
I/O APIC / LPC Super I/0
IO APIC
Ano
Power Management
ACPI/APM/PCI/PM
Tab. 1 - Srovnání čipových sad VIA K8T800 a VIA K8T800 Pro

Co říci závěrem? Tato čipová sada je dnes jedou ze dvou čipových sad, které stojí za to koupit (přesněji základní desku postavenou na této čipové sadě) pro platformu AMD64. Jistě již tušíte, že druhým modelem je konkurenční produkt nForce 3 250Gb, jehož recenzi jsme uveřejnili pře několika dny. O ničem jiném dnes ani nemá smysl uvažovat...
reklama
Nejnovější články
Poslední aktualizace PS5 vyřešila problém s hraním na Samsung QLED TV Poslední aktualizace PS5 vyřešila problém s hraním na Samsung QLED TV
Sony do první velké aktualizace PlayStationu 5 zahrnulo také opravu chyby, kvůli které nefungovalo hraní ve 4K s HDR a 120 Hz na televizích od Samsungu. Konzole se také konečně naučila automaticky přepínat mezi SDR a HDR podle herního titulu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Keynote Applu Spring Loaded bude 20. dubna. Co očekáváme? Keynote Applu Spring Loaded bude 20. dubna. Co očekáváme?
Apple včera oficiálně oznámil, že jeho jarní keynote se bude konat 20. dubna. Zatím můžeme jen spekulovat, co vše se představí. Takřka jisté jsou nové iPady Pro, možná to budou i nové Macy s procesory M1 a další.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
DARPA si vybrala i Blue Origin pro vývoj jaderného raketového pohonu DARPA si vybrala i Blue Origin pro vývoj jaderného raketového pohonu
Na planetě Kerbin jej už dávno používají, ale na Zemi jej ještě zbývá vyvinout, i když princip je jasný, stejně jako cesta k vývoji fungující verze. Jde o jaderný pohon pro rakety, jejž si nyní u amerických firem "objednala" DARPA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Alder Lake-S i P v blokových diagramech, jaké by mohlo být uspořádání? Alder Lake-S i P v blokových diagramech, jaké by mohlo být uspořádání?
Intel by měl mít zájem vyslat na trh procesorovou generaci Alder Lake co možná nejdříve, ale zda to bude opravdu ještě letos, to se uvidí. Prozatím se můžeme podívat na fanouškovské schematické znázornění desktopových verzí S i mobilních P či M. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Helikoptérka na Marsu zatím vyčkává, potřebuje softwarovou záplatu Helikoptérka na Marsu zatím vyčkává, potřebuje softwarovou záplatu
Na konci minulého týdne se měla poprvé do vzdušného prostoru Marsu dostat helikoptérka Ingenuity, ovšem přípravy na první let byly nakonec zrušeny, neboť se vyskytla jistá chyba. Nyní se čeká na softwarovou záplatu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek