VIA PT894 / PT894 Pro – konkurence pro Intel

VIA PT894 / PT894 Pro – konkurence pro Intel
, , článek
Očekávané čipsety pro Pentia 4 s paticí LGA 775 jsou na světě a tak přirozeně nemůžou chybět v našem archívu. Navíc společnost VIA přišla se zajímavým nápadem, o kterém se dozvíte více v našem podrobném popisu.
reklama
Na úvod bych chtěl poznamenat, že se oba čipsety od sebe liší jen v jediné věci a tou je technologie DualGFX Express, což je podpora dvou PCI-E grafických karet u PT894 Pro. Je to první čipset mimo nForce 4 SLI , který tuto podporu nabízí. Musíme ale také třeba říct, že čipset nepodporuje nVidia SLI, ale „jen“ možnost použití až čtyř monitorů nebo LCD displejů. Nelze tedy zvýšit výkon přidáním druhé grafické karty.


Obr.č.1 – čipová sada VIA PT894 / PT894 Pro

Northbridge PT894 Pro

Největším lákadlem jistě bude podpora dvou jakýchkoli grafických karet pro sběrnici PCI-Express, takže se uživatelé nemusí omezovat jen na nVidii, jako v případě SLI, ale mohou sáhnout i po konkurenční ATI. Po zasunutí karet do slotů a instalaci ovladačů jsou karty rozpoznány a nakonfigurovány OS.Obr č.2 – zapojení dvou grafických karet v praxi

Čip podporuje dva PCI-E sloty, přičemž první grafice je dostupných 16 linek, a druhé 4 linky. Zaujme i technologie StepUp memory, což je podpora jak dual DDR2, tak i lacinějších DDR pamětí, což dává čipsetu větší flexibilitu. Samozřejmostí je nativní podpora SATA a RAID. Čip obsahuje také Ultra V-Link, což je sběrnice, která se stará o komunikaci mezi čipy northbridge a southbridge. Stejně jako v předchozích čipsetech má datovou propustnost 1066MB/s.

Northbridge PT894

Jedná se o prakticky identický čip jako v předchozí sadě, jen bez podpory DualGFX. Nabízí sice jen jeden PCI-E 16x slot, ale navíc zpřístupňuje dva sloty PCI-E 1x sloty (připojené na northbridge). Jinak podporuje všechny funkce svého pokročilejšího brášky.Obr.č.3 – blokové schéma čipové sady VIA PT894 Pro
klikněte pro zvětšení
Obr č.4 – Blokové schéma čipové sady VIA PT894
klikněte pro zvětšení

Pozn.: Některé zdroje uvádějí southbridge VT8251, který nabízí další dvě PCI-E 1x linky, ale na oficiálních stránkách VIA stále figuruje VT8327 čip.

Southbridge VT8237

Southbridge pak u obou čipsetů zůstává starý známý VT8237, který byl dodáván již s čipovými sadami PT800 a PT880. Mezi obsluhované periferie (a samozřejmě také možnosti tohoto čipu) patří:
  • Audio (šest či osm kanálů)
  • Ethernet (10/100 Mbit či 1G Ethernet)
  • 8x USB 2.0
  • 2x Ultra ATA/133 (max. 4 zařízení)
  • 2x Seriál ATA-150
  • Rozhraní Satalite (umožňuje připojit další dvě SATA zařízení)
  • RAID 0, RAID 1, RAID 0+1 & JBOD

Ikona Odkaz na databázi
PT894 Pro
PT894
Podporované procesory
Intel Pentium 4
Hyperthreading
Ano
Ano
Patice
LGA 775
FSB
1066/800/533 Mhz
Podpora pamětí
DDR2 667/533/400
DDR 400/333/266
Architektura sběrnice
Asynchronní
Southbridge
VT8237
VIA DualGFX Express
Ano
Ne
Spojení southbridge a northbridge
Ultra V-Link (1066MB/s)
PCI-Express sloty
1 PCI-E 16x
1 PCI-E 16x
1 PCI-E 4x
2 PCI-E 1x
PCI sloty
4 sloty
4 sloty
Audio
VIA Vinyl Audio (6 kanálů)
VIA Vinyl Gold (8 kanálů)
Network
VIA Velocity Gigabit Ethernet
VIA 10/100 Fast Ethernet
SATA
2 x SATA zařízení
SATA Lite rozhraní pro dvě přídavná SATA zařízení
V-RAID
RAID 0, RAID 1, RAID 0+1 & JBOD
PATA
Ultra ATA/133
USB
8 portů
Modem
MC'97
I/O protokol
I/O APIC / LPC Super I/0
IO APIC
Ano
Power management
ACPI/APM/PCI/PM
Tab.č.1 – srovnání čipových sad VIA PT894 Pro a PT894

Závěr

Společnost VIA tímto čipsetem nabízí alternativu k profesionálním grafickým kartám, které podporují výstup na tři a více monitorů, ale jsou šíleně drahé nehledě k jejich průměrnému výkonu ve 3D hrách. Potěší i podpora jak DDR2 tak DDR, což ocení zejména ti, kterým se nechce investovat do drahých DDR2 pamětí. Takto je spíše určen pro uživatele, kteří pracují s grafickými programy jako jsou třeba DTP/CAD/CAM, atd. Ale určitě si najde cestu i k „obyčejným uživatelům“, kteří využijí připojení až čtyř monitorů či LCD displejů.

Ten, kdo dvě grafické karty zapojovat nepotřebuje, může sáhnout po odlehčené verzi PT894, která podporuje všechny ostatní vymoženosti a konkuruje tak čipovým sadám od společnosti Intel.
reklama
Nejnovější články
Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA
Izraelská společnost SpaceIL v noci na dnešek uskutečnila svůj záměr vyslat na Měsíc přistávací modul a k tomu využila služeb společnosti SpaceX a komunikační podporu pak zajistí americká NASA. Pro izraelský program to tak je velká premiéra. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá
Consumer Reports opět mění status doporučení elektromobilu Tesla Model 3. Ten už jednou toto doporučení ztratil, aby ho po opravě získal zpět. Vypadá to však, že spolehlivost a kvalita Modelu 3 nejsou úplně OK, a tak doporučení opět ztrácí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU
Raja Koduri nedávno zval šikovné vývojáře do svého týmu a sliboval jim, že nebudou prostě jen pracovat, ale stanou se součástí hnutí. Nyní něčím podobným Intel láká i širokou veřejnost, a to na "The Odyssey". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu
Přistávací modul InSight, který se vydal prozkoumat ze své stacionární pozice Mars, už poskytuje denní přehledy o počasí, a to pochopitelně týkající se Elysium Planitia, kde se nachází. Naposledy se teploty vyšplhaly na ještě snesitelných -13 °C.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward
Tisková zpráva od firmy NVIDIA se v době psaní těchto řádků ještě neobjevila, ale to se jistě velice brzy změní, takže můžeme říci, že dnes na trh přichází karty GeForce GTX 1660 Ti a nejvíce si pospíšil Gainward. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek